[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gauri in frunze si puncte negre  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna! De aproximativ o saptamana am observat cateva gauri in frunzele de la ludwigia, care, am impresia ca se extind destul de mult si "mananca frunzele". Au aparut si puncte mici si negre prin acvariu, mai ales pe cabomba(nu stiu cat se poate vedea in poze), dar ea se dezvolta ok. La ludwigia e problema; am observat si un puf pe frunze, nu stiu daca e normal. Am gasit cativa melci prin acvariu, dar i-am scos crezand ca ei sunt de vina. In acvariu mai am 6 guppy si 2 hoplo mici, dar nu cred ca ei le mananca.
Lumina tin 8 ore/zi(4 dimineata, pauza, 4 seara), dar cred ca trebuie sa reduc programul pentru ca au inceput sa apara alge pe sticla.
Nu am lumina buna, acvariul a venit cu un capac care are un led mic(din cauza asta plantele se intind dupa lumina, nu cresc drepte). Pun zilnic CO2 lichid de la easy carbo si fertilizant profito. Inainte de a le planta am pus cateva bile de fertilizant jbl.
Dimensiunile acvariului sunt 60x30x30. Imi puteti recomanda un neon potrivit, va rog? Ma gandeam la asta https://www.nevertebrate.ro/neon-t5-diversa-opti-plant-24w-55cm-14526 Ce parere aveti?
[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-01 at 15.48.52 (1).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-01 at 15.48.52 (3).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-01 at 15.48.53 (1).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-01 at 15.48.52 (2).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-01 at 15.48.53 (2).jpeg]

Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce am mai cautat acum pe net..am impresia ca e o alga.
O sa reduc de azi la 6ore de lumina, dau mai putina mancare la pesti si pun putin mai mult co2(nu dublez ca mi-e teama sa nu afecteze pestii). Si o sa schimb apa mai des o perioada. Altceva ce pot sa mai fac?
[Thumb - IMG_20180101_164909.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

1. Gaurile din frunzele de Ludwigia apar numai la frunzele de la baza plantei sau peste tot?
2. Aceea este o alga si apare mai ales din cauza lipsei CO2. Mincatorii de alge o rezolva dar ti-ar trebi un sistem CO2 ca lumea, nu chestia aia lichida.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt mai multe gauri in partea de jos a plantei, dar apar si sus. Mai mult sunt puncte negre care cred ca devin gauri in timp.
Ce mancatori de alge as putea lua? Avand in vedere volumul acvariului(54l) si pestii deja existenti?(6guppy si 2hoplo)
Sistemul co2 va fi luat mai tarziu putin, peste cateva luni..
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poate fi o carenta in microminerale (mangan) dar as crede ca mai curind sunt frunze batrine.
Oricum, sunt cam inalte si la partea de jos nu ajunge lumina cum trebuie. Eu le-as tunde si as replanta
partea de sus apoi, dupa ce isi dubleaza inaltimea le-as tunde din nou dar fara sa mai indepartez restul
plantei. In felul acesta se indeseste si ramine proaspata.

Cei mai buni mincatori de alge de acest fel ar fi Amano in combinatie su SAE sau CAE. Numai ca ultimii se fac cam
mari si la maturitate nu mai au treaba cu algele. Daca ai de unde, cumpara vreo 4-5 Amano. Si niste melci ar ajuta
pentru ca parca vad ca iti apare si GSA. Daca ai Physa in acvariu, lasa-i acolo sa-si faca treaba si ii raresti la schimburile
de apa daca se imnultesc prea mult.

PS Esti din Bucuresti, cu Amano e simplu, are Seba 10 bucati pe stoc.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/01/2018 18:48:28


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Buna ,pot sa iti dau cateva recomandari :
-Planteaza cat poti de mult cu plante nepretentioase si in special cu o crestere rapida ,ajuta la o filtrare mai buna si consuma toti nutrienti din apa care ar putea favoriza aparitia algelor.
-Lumina las-o la 8 ore si monteaza un neon 865 de la ce producator gasesti prin magazinele de bricolaj iar daca ai loc pune si un 830 ,nu se merita sa investesti in neoane scumpe de acvaristica rezultatele fiind aceleas(credema ca am cheltuit ceva si tot la 865/830 am ajuns).
-Fa schimburi de apa saptamanale de 50% si cumpara colonii de bacterii gen Easystart pe care sa le adaogi dupa fiecare schimb de apa.
- Mancare la pesti da o data pe zi si foarte putina cat sa consume in maxim 5 minute.
-Pentru plante poti sa faci o bomba co2 (gasesti tutoriale pe net) ajuta mai mult decat carbonul lichid .
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri! O sa tund acum ludwigia si o replantez frumos. Si ma interesez de neone si bomba co2
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ioana07 wrote:Multumesc pentru raspunsuri! O sa tund acum ludwigia si o replantez frumos. Si ma interesez de neone si bomba co2


Cind tai planta, o tai sub un nivel de frunze, apoi rupi ultimile frunze si o infingi in substrat pina la nivelul urmatorului etaj de frunze.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

lumina e slaba, planta imbatraneste si moare prematur. Ai nevoie de lumina adevarata. Ludwigia e o planta rapida care creste foarte frumos, dar ii place mult lumina. In apropiere de suprafata apei si nu numai, planta se inroseste puternic. Faptul ca iti apar alge pe ea e un semn clar ca are cresterea incetinita foarte mult. Pentru ea iti recomand neon cu spectrul accentuat pe roz, cum ar fi osram 830-827, dar combinatia ideala e de 2 neoane cu spectrele 830 cu 865. Pe langa lumina in cresterea plantelor intervin ceilalti factori de substrat, co2, fertilizanti, etc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Cum mai merge acvariul?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

smilie

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Heey! Multumesc mult pentru intrebare! Merge bine, am taiat din ludwigia si si-a mai revenit, iar plantele noi(multumesc!) o duc bine
[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-05 at 12.15.26.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-05 at 12.15.27.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-05 at 12.15.27 (2).jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-05 at 12.15.27 (1).jpeg]

Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Adorabilii" astia mici au inceput sa scoata plantele din substrat
[Thumb - WhatsApp Image 2018-01-05 at 12.15.27 (3).jpeg]

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Arata bine. La urmatoarea intalnire o sa-ti aduc niste Marsilea Hirsuta sa plantezi in fata buturugii.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos!
O mica sugestie : nu ar fi mai bine daca ai grupa Ludwigia in dreapta, apropate de sorb? In timp s-ar face o tufa frumoasa acolo si ar masca si sorbul.
Eu as tunde firele mai scurt si le-as grupa la 2-3 cm intre ele.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daa! Bine. Multumesc mult!
O sa aranjez ludwigia, multumesc pentru idee!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ioana, cred ca a venit timpul sa schimbi numele topic-ului, ca deja incepe sa semene a jurnal ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Ioana, cred ca ai acvariu Aquael, capacul pare a fi la fel ca al meu (nu-mi mai amintesc daca ai scris sau nu ce acvariu ai). Iti pot spune ce am facut eu, bineinteles ca sunt si alte optiuni, poate mai bune.

Poti pune folie refectorizanta pe suprafata de sub capac. Lasa ledul pe care il ai deja, dar trebuie sa te gandesti la o iluminatie mai serioasa, un neon de 24 W cu spectru pentru plante - sa aiba lumina albastra si roz. Eu am chiar de cel de care ai spus tu intr-un post anterior. Trebuie sa mai ai in vedere si faptul ca durata de utilizare a unui astfel de neon e de 6 luni- max 1 an. Daca iti iei neon, iti trebuie si altele: un droser adecvat, socluri etc.

Fara lumina adecvata si fara CO2, plantele se vor topi usor, usor. Bineinteles, conteaza si fertilizarea. Daca vrei, iti pot da reteta pe care o folosesc eu si pe care o am tot de aici de pe forum, de la Liv. E foarte usor de facut.

Pentru alge sunt foarte buni melcii Neritina, dar nu sunt compatibili cu Cabomba. Mie mi-au rupt-o pe toata in timp. E o planta fragila, iar melcii sunt marisori.

Succes in toate!
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com