[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intaritoare sau nu?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Sticla Float 10:
2 bucati cu lungimea de 1100 mm si latimea de 600 mm
2 bucati cu lungimea de 480 mm si latimea de 600 mm
1 bucata cu lungimea de 1100 mm si latimea de 502 mm

o sa fie in curand la mine. E la un prieten pt moment.

Sticla float 6:
2 bucati cu lungimea de 800 mm si latimea de 400 mm
2 bucati cu lungimea de 338 mm si latimea de 400 mm
1 bucata cu lungimea de 800 mm si latimea de 352 mm

Ma apuc de constructie maine.

Intrebarea:
Am nevoie de intaritoare pentru aceste acvarii sau nu?


PG -- Linkuri cu si despre acvaristica
Speak Professional
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

yoyo wrote:Am nevoie de intaritoare pentru aceste acvarii sau nu?
Da.
Nu vreau sa spun ca o sa crape 100% fara intarituri, da' eu le-as pune.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Mai bine folosesti intaritori decat sa ai surprize... "Better safe than sorry, right?" Macar astfel poti dormi linistit noaptea, si tu si vecinul de sub tine.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Salut,
Inaltimile sunt ok pt grosimea sticlelor. Poti folosii intaritoare doar in partea de sus, pe lungime. Vezi ca daca alegi sa montezi vreo transversala te va scoate din minti cand vrei sa prinzi vreun peste.
Ai grija de asemenea la intaritorea de pe spate sa fie mai scurta cu 5-10 cm, pentru a putea sa scoti cablaraia si eventual furtunele prin colturile din spate.
Multa bafta.
[Email] [WWW]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Da , ai nevoie de intaritoare.Am un acvariu semanator si mi-a scos peri albi din cap pana am inteles ca problemele de albire a lipiturii de silicon erau cauzate de lipsa intaritoarelor in partea de sus a acvariului care au cauzat burta la sticla.Iti recomand intaritoare in partea de sus, dupa modelul propus si de florin_niky.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Maryan23m
Junior member

Joined: 07/05/2006 01:06:47
Messages: 44
Location: bucuresti
IP:
Offline

Chiar daca imi sariti in cap am un acvariu nou lipit cu Den braven negru L 1120,l 500,h 600 fara nici un fel de intaritoare , sticla 10 mm float de la delta glass ,fundul incastrat si sa deformat la mijloc 2 mm si este full cu apa mai sunt 2 cm si da afara
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Pai asta este problema ta. Multi am facut compromisuri in viata din diverse motive, dar le-am facut pe pilea noastra.
Omu` intreba cum este mai bine si tu vii cu treburi d`astea de se spulbera tot ce a citit el pana acum. Nu-i frumos.

PS: si eu am avut un acvariu de 60L din sticla de 4 mm si facea o burta de 1.5cm (centimetrii) si l-am tinut aproape 8 luni si nu s-a intamplat nimic, dar ....

Yoyo fa-l ca la carte ca sa stai linistit.
[Email] [WWW]
Maryan23m
Junior member

Joined: 07/05/2006 01:06:47
Messages: 44
Location: bucuresti
IP:
Offline

va dau si voua dreptate pentru siguranta am vz acvarii cu intaritoare si pe exterior
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Da, si eu am vazut un acvariu lung de vreo 160 cm la care intaritura de sus era culcata, nu statea pe cant, deci efectul de intarire era egal cu zero.Si rezultatul? Dupa ochi avea o burta de cel putin 1.5 cm, desi sticla era de vreo 15 mm.Nu a crapat, dar de atunci, de cand l-am vazut, astept sa se inunde Cluju` in partea unde sta priceputul posesor (detine un Pet dealtfel, nu e chiar pionier).deci sigur ca poti sa nu pui intaritoare da` argumentu` : " ca il am de x ani si uite ca nu o crapat" nu sta in picioare, pt ca poate o sa-ti crape maine si noi nici macar nu o sa aflam, pt ca in general toti se lauda cu succese, nu vine nici unul sa zica:"ba, ca pacat ca nu te-am ascultat si am facut economie la 2 fisii de sticla de 2 cm si la o lingura de silicon"

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

siliconu` wrote:Da, si eu am vazut un acvariu lung de vreo 160 cm la care intaritura de sus era culcata, nu statea pe cant, deci efectul de intarire era egal cu zero.
Am vazut si io stilu' asta de-a pune intarituri :paperbag: . Sincer nu le vad rostu' smilie .

siliconu` wrote:Dupa ochi avea o burta de cel putin 1.5 cm

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Porcu'"][quote:ccdd293966="siliconu` wrote:Da, si eu am vazut un acvariu lung de vreo 160 cm la care intaritura de sus era culcata, nu statea pe cant, deci efectul de intarire era egal cu zero.
Am vazut si io stilu' asta de-a pune intarituri :paperbag: . Sincer nu le vad rostu' smilie .

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Porcu'"][quote:61baad7a37="siliconu` wrote:Da, si eu am vazut un acvariu lung de vreo 160 cm la care intaritura de sus era culcata, nu statea pe cant, deci efectul de intarire era egal cu zero.
Am vazut si io stilu' asta de-a pune intarituri :paperbag: . Sincer nu le vad rostu' smilie:

L-am intrebat si eu pe om la ce servesc (faceam pe prostu`) si mi-a spus "Sint intaritoare :bazat: , fara ele sticla ar plezni"
:paperbag: smilie

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

yoyo wrote:
Sticla float 6:
2 bucati cu lungimea de 800 mm si latimea de 400 mm
2 bucati cu lungimea de 338 mm si latimea de 400 mm
1 bucata cu lungimea de 800 mm si latimea de 352 mm


Asta e gata. Cel care a lipit acvariu nu a vrut sa imi puna intaritoare
acum imi dau seama ca avea dreptate. Azi am umplut acvariul cu apa si l-am golit. Am facut testul cu sfoara intinsa. Nu face burta deloc.

PG -- Linkuri cu si despre acvaristica
Speak Professional
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Chiar deloc, nici jumatate de mm? Ia pune matale sfoara aia (cat mai subtire) inca o data. Acuma sa stii ca nu vreau sa te jignesc...dar mai incearca o data.
[Email]
Maryan23m
Junior member

Joined: 07/05/2006 01:06:47
Messages: 44
Location: bucuresti
IP:
Offline

am facut la un prieten un acvariu asemanator 800x400x400 tot sticla de 6 si chiar nu a facut burta deloc cel mai bine incerci cu o ruleta masori capetele si apoi mijllocul si vezi diferenta
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

image
Asta e cel din sticla de 6

PG -- Linkuri cu si despre acvaristica
Speak Professional
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com