[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Guppy dezorientat  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna! Acum patru zile am scris in Coltul incepatorului despre aceasta problema, dar m-am gandit sa scriu si aici, poate voi primi mai multe idei de tratament. Deci, am un acvariu(de 2luni) de 54l cu filtru intern aquael300 (la sfatul colegilor, maine primesc un filtru extern, eheim 2211 cu 1l de siporax ). Temperatura este permanent la 25grade. Am scapat de plantele arficiale ieri si am pus cateva fire de cabomba, ludwigia si un anubias nana legat pe niste radacini. Momentan o sa folosesc easycarbo si profito pentru plante, pana voi lua ceva mai ok. Folosesc si filter medium de 2luni. In acvariu am 7guppy si 2 sanitari.
Acum, problema. De 6 zile unul dintre guppy este dezorientat..a inceput usor dar acum s-a agravat. Nu isi mai poate mentine echilibrul, parca nu isi poate controla coada.."inoata" mai mult cu burta in sus si cade de multe ori la fund, zvarcolindu-se sa se poata ridica. Mananca la fel ca ceilalti dar oboseste repede si nu prea mai are putere deloc...colegii mi-au explicat ca probabil este o intoxicatie si sa fac schimburi dese de apa, ceea ce am facut, dar starea lui nu s-a schimbat. Mai are vreo sansa? Ce pot sa ii mai fac? Ma doare sufletul sa il vad asa..
[Thumb - IMG_20171217_171848.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ioana, nu ma pricep la ihtiopatologie dar cred ca e o chestiune de bun simt sa-l scoti de acolo si sa-l izolezi.
La cum arata, eu l-as eutanasia. Se chinuie inutil. Poate alti colegi stiu mai bine ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inteleg, dar nu am alt acvariu(si filtru) in care sa il tin...si ca sa il omor eu..eh..ma tot gandesc ca poate scapa cumva...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Starea lui de intretinere nu arata ca ar putea sa se refaca.
Dar ... hai sa mai asteptam citeva opinii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ceva pareri ... colegii care se pricep?!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

E posibil guppy acela pe care il ai tu sa fie linie Guppy Half Black daca e asa iti trebuie ca apa sa fie curata sau foarte curata (nu conteaza ce filtru ai, conteaza sa schimbi apa zilnic 70%-90%).
Guppy in general sunt pesti usor de intretinut dar pentru ca exista atatea forme si culori sau obtinut diferite linii de culoare si forma care au dus ca pestele sa fie foarte sensibil la boli daca stii engleza poti baga un ochi aici http://www.livebearers.org/ au forum dedicat etc.
Mai e posibil sa fi fost un individ sa nimereasca culoarea asta si sa aiba nenorocul sa ia boala care se vede in poza, mai exact are paraziti interni care iau afectat vezica inotatoare (adica ce il ajuta pe peste sa se deplaseze sus jos si echilibru) din experienta iti zic e de pestele daca e instatu ala moare sigur, eu am avut petisori care si-au revenit si apoi tot au murit, cel mai sigur e sa ii prinzi in faza de inceput, eu ca si tratament intr-un bazin/acvariu de 20 litri doza de inceput baktopur si apoit tratament de 10 zile cu jumate de tableta de metronidazol (se gaseste la farmacie si iti trebuie reteta) si apoi reintrodus inapoi in acavariu unde faci schimb apa cel putin 50% de cand ai pus pestele sub medicatie separat, asta ca sa cureti mizeriile din apa (orice modificare aduci la acvariu acum se resimte peste 2 saptamani teoretic practic mai da erori), din nou de retinut tratamentul asta e incercat de mine nu e gandit sau ceva, doar ca a mers la mine, daca incerci e pe propria piele nu e ceva standard cu teste etc. un plus ma e daca in timpul tratamentului dai mancare nutritiva adica congelata sau vie.

Sa fac o paranteza anu asta prin februarie am luat 2 perechi de Guppy Full Red Albino link http://guppies-world.blogspot.ro/2011/06/guppy-strain-albino-full-red.html , erau asa frumosi mama, mai frumosi ca in poza nu-mi venea sa cred si in 2 luni au murit inclusiv puii, oricat m-am straduit atunic sa ii tin in apa foarte curata a fost in zadar, apoi mai tarziu descoperind pe net la un blog personal am aflat ce si cum, deocamdata nici acum nu ma incumet sa mai incerc cel putin pana la primavara .
Domeniu acvaristic e vast unora le plac plantele la alti aquascaping, pesti mici, mari, monsti, corali si tot felul de vietati tu trebuie sa vezi ce iti place si sa continui cu ce iti place vietati vor muri mai mult sau mai putin trebuie sa experimentezi sa vezi ce faci bine si apoi sa mentii pe o durata mai mare de timp si apoi iti va intra in mana si iti va parea foarte simplu.

O seara frumoasa.
Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru detalii! Din ce am inteles si de la tine, cea mai buna solutie, totusi, ar fi sa ii curm suferinta..daca are paraziti interni, mi-e teama sa nu se imbolnaveasca si ceilalti... Care e cea mai buna solutie ca sa il eutanasiez? fara durere...
Ioana07
Junior member

Joined: 12/11/2017 19:12:15
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce am mai citit..cel mai putin dureros pare a fi sa il bag in congelator...mi se pare barbaric..dar daca este fara durere..
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

ii dai drumul in WC si tragi apa
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com