[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Dawn of Life  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

O curatai relative usor daca era verde, uscata e un chin
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai e verde! Problema e ca nu este o coaja ca la salcim, la care e destul sa o pisti in capat si apoi se ia ca o folie
(asa faceam, in vacanta la tara, legaturi pentru vita de vie). Este foarte bine atasata de tesutul lemnos! Solutia
ar fi ca, dupa decojire, sa o las sa se usuce putin si apoi sa o finisez cu hirtie sticlata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Bats o perie de sirma intr-o bormasina

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Bats o perie de sirma intr-o bormasina




Buna idee!
Am uitat ca am o trusa de finisaj pentru granit, cu un set de 7 perii rotative!
Merci!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sefa iarta dar nu uita!


Cel mai usor salcia o cureti in felul urmator:
- o tai si o lasi cateva zile scufundata in apa cu tot cu coaja
- in momentul in care s-a inmuiat coaja o vei curata super usor ca pe solzii la peste.

Ceea ce ai facut tu acolo a fost super aiurea pentru ca, pare, ca salcia a stat vreo 2 zile din momentul taierii pana in momentul curatarii. Daca mai pui si faptul ca are mai putina seva din cauza anotimpului ... e evident de ce te-a lasat sefa (in gandul ei: "Na, fraiere, chinuie-te ca alta data sa nu-ti mai vina idei din astea!" )
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot a facut un coleg referire la iesit in natura si colectionat, in vara, am facut o tura cu bicicleta pe plaiurile unde am copilarit.
Ideea e ca, pe albia raurilor unde primavara si toamana au loc viituri, se gasesc foarte usor radacini gata de adaugat direct in acvariu.

De exemplu (ingorati va rog "rodul" nesimtirii umane)

image
image
image



Asta deja e un aquascape de concurs:

image


Seryu de Rromania

image

Pentru Koala:
image

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Radu_B wrote:Sefa iarta dar nu uita!


Cel mai usor salcia o cureti in felul urmator:
- o tai si o lasi cateva zile scufundata in apa cu tot cu coaja
- in momentul in care s-a inmuiat coaja o vei curata super usor ca pe solzii la peste.

Ceea ce ai facut tu acolo a fost super aiurea pentru ca, pare, ca salcia a stat vreo 2 zile din momentul taierii pana in momentul curatarii. Daca mai pui si faptul ca are mai putina seva din cauza anotimpului ... e evident de ce te-a lasat sefa (in gandul ei: "Na, fraiere, chinuie-te ca alta data sa nu-ti mai vina idei din astea!" )


Am incercat faza cu apa si nu a mers. Salcia pitica are coaja foarte subtire si ar trebui vreo citeva reprize de umectare si uscare, la fel cum am procedat cu radacina de vita de vie. Ar fi un efort mai mare decit sa o rad cu lama cutitului si apoi sa o tratez cu sare. Dar mai incerc o data, poate nu am tinut-o eu destul in apa.

Cit despre radacinile de pa malurile riurilor, nu trebuie sa ajung acolo. Linga depozitul nostru este o firma de constructii care aduce mai mereu radacini de la lucrarile de constructii insa nu am gasit ceva care sa aibe acea forma curbata. Mai caut, poate nimeresc ceva ca lumea.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2018 09:46:23

[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Era poate verde dar nu mai era proaspata, se curata atunci cand o tai imediat nu peste cateva ore si nici maine si vine exact ca o pielita pe mari portiuni. E drept ca eu faceam asta vara, posibil ca in iarna sa fie mai seaca coaja, si nici salcie pitica nu am mai curatat in schimb salcie creata chiar destula
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ocean wrote:Era poate verde dar nu mai era proaspata, se curata atunci cand o tai imediat nu peste cateva ore si nici maine si vine exact ca o pielita pe mari portiuni. E drept ca eu faceam asta vara, posibil ca in iarna sa fie mai seaca coaja, si nici salcie pitica nu am mai curatat in schimb salcie creata chiar destula


Da, salcia creata sau salcia de riu are coaja foarte bine definita. Si din nou da, cred ca Radu are dreptate, nu e cel mai bun moment din an pentru astfel de operatiuni.
Oricum, decit sa stau cu ochii in calculator toata operatiunea a fost binevenita, pentru deconcentrare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cam asta ar fi ideea.

Pe ramuri, sus, o bolta de moss. La baza o aglomerare de roci si spartura de piatra inchisa la culoare iar pe zonele emergente, pe pietre, Bucephalandre (diverse).
Nu exclud si citeva Anubias Pangliano sau/si Pinto, Bonsai, ... Anubias Nana la baza celor doua ramuri. Intre ele gazon (combinat). In stinga spate plante combinate
conform sfatului lui skija (#21), in drapta spate doar o Ttripartita.

Pe fundal, in zona boltii delimitate de ramuri, o zona stearpa, cu stinci si nisip, precum se vede in filmuletul de mai sus (#1, min 3+++),impreuna cu un monolit mic,
negru, cu dimensiunea proportionala cu stincile din jur. Gazonul se va intinde din fata catre spate si se va pierde in nisip. Tot acolo vor fi niste radacini ingropate in nisip,
si care vor serpui catre cele doua piese din lemn. Acestea vor fi putin mai scurtedecit se vede in imagine dar vor fi apropiate de luciul apei. Moss-ul (Vesicularia si Fissidens)
vor "popula" ramurile superioare in forma de tufe bine delimitate. Daca mai incap, niste Verticilata si Helferi, pe ici pe colo.

image

PS Ramura din dreapta va fi usor mai inclinata, nu am reusit sa o fixez in pozitia corecta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Ia si fa un desen frumos ca m-am pierdut printre randuri

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2018 19:14:12

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:Ia si fa un desen frumos ca m-am pierdut printre randuri


OK, o sa incerc!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

mai Silviu de nu e uscata salcia aia, faci pepiniera din acvariu
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

sclau89 wrote:mai Silviu de nu e uscata salcia aia, faci pepiniera din acvariu


Fiert, sarat, uscat, fiert, uscat ...
Nu cred ca ramine tesut viu dupa o astfel de manopera.
In plus, primordiile pentru ramuri si frunze sunt imediat sub coaja.
La cit am razuit-o nu cred ca a mai ramas ceva.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2018 20:02:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Radu_B wrote:Sefa iarta dar nu uita!


Cel mai usor salcia o cureti in felul urmator:
- o tai si o lasi cateva zile scufundata in apa cu tot cu coaja
- in momentul in care s-a inmuiat coaja o vei curata super usor ca pe solzii la peste.

Ceea ce ai facut tu acolo a fost super aiurea pentru ca, pare, ca salcia a stat vreo 2 zile din momentul taierii pana in momentul curatarii. Daca mai pui si faptul ca are mai putina seva din cauza anotimpului ... e evident de ce te-a lasat sefa (in gandul ei: "Na, fraiere, chinuie-te ca alta data sa nu-ti mai vina idei din astea!" )


Dupa cum spuneam, am lasat o bucata de lemn de salcie in apa. Azi s-au implinit 5 zile. Lasind deoparte colorarea apei, care este normala dupa 5 zile,
coaja se ia mai greu decit inainte. Se pare ca este alta "natie" de salcie

Asadar, pentru salcia pitica, recomand decojirea dupa 2-3 zile de la recoltare. Rehidratarea ei faca ca aderenta cojii la lemn sa creasca.

image image
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Insa, tot vorbind despre "Cartea Junglei" am descoperit El Dorado al radacinilor de vita de vie. Asa ca problema s-a cam rezolvat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:Ia si fa un desen frumos ca m-am pierdut printre randuri


M-am straduit sa ilustrez ideea cit de bine am putut.
Asadar, avem doua semiarcade , din lemnul de salcie de mai sus, imbracat in radacini rasucite, citeva liene si mult moss.
La baza Anubias, Bucephalandra, apoi Marsilea si Monte Carlo, poate si ceva HC, care acopera partea de prim plan dar se si
extinde catre zona de fundal. Acolo va fi o zona arida (pietre bej, nisip, monolitul negru) marginita de stinci mai inalte si usor boltite catre
monolit. In spatele radacinilor, plante diverse, cum am discutat mai sus.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2018 18:33:24


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Nu stiu ce incerci tu sa faci acolo, dar tare seamana cu "Reflection".
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

teddy2k wrote:Nu stiu ce incerci tu sa faci acolo, dar tare seamana cu "Reflection".


Corect, "Reflection" sau mai curind predecesorul lui este una din sursele de inspiratie
pentru cele doua grupaje de pietre, radacini si plante. Avem profesori buni !
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am inceput sa "construiesc" copacii. Primul nu e inca terminat pentru ca radacinile au inceput sa se usuce
si devenea dificil sa le decojesc. Insa cred ca intelegeti ideea si cum va fi in final, dupa ce adaug restul radacinilor.
Pigmentarea este asigurata de o reteta veche de cind lumea : decoct de foaie de ceapa si flori de tei!

image

Urmeaza trunchiul copacului principal din "Sound of The Shire". Radacina de vita de vie. Sper sa-l termin in seara asta
(cu o mica pauza pentru Teleenciclopedia") si sa-l postez pe topic-ul lui.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com