[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se evapora Apa ???  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
GeorgeBV
Junior member

Joined: 13/06/2017 11:51:11
Messages: 13
IP:
Offline

Buna Ziua!
Ma poate lamurii si pe mine cineva intr-o problema?
Am un acvariu de 54 de litri cu capac si neon.
Am un filtru la el de la Aquael, cu tub de oxigenare
Am un incalzitor cu termostat care imi tine apa la 27,5 grade constant. Temperatura din casa e cam la 19,- 20 de grade, in perioada aceasta.
Toate sunt bune si frumoase, nu am probleme cu pesti, mananca, sunt sanatosi, slava Domnului.
Am observat de ceva vreme, probabil se intampla mereu si nu mi-am dat seama. Dar decand mi-am cumparat incalzitor am observat ca nivelul apei din acvariu se coboara cu un milimetru pe zi, poate e mult..jumatate, imi dau seama pentru ca eu am pus niste semne pe sticla de acvariu si asa am observat. Ciudata imi este faptul ca acvariu nu curge, nu este fisurat, nu prelinge pe nicaeri apa, observ doar ca se formeaza picuri de apa pe capac inauntru. Este posibil sa se produca condens in acvariu si din cauza la incalzitor sa se evapore apa?
Va rog sa imi raspundeti, macar stau linistit! Va multumesc!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce fauna ai in acvariu de trebuie sa tii temperatura atit de sus? Majoritatea animalutelor se simt bine la 23-24 grade, chiar mai jos (de ex. carasii si majoritatea crevetilor).
Normal ca, daca in camera ai 19-20 de grade, acvariul functioneaza ca un vaporizator. Avind si capac (pe care sunt aplicate neoanele) efectul este amplificat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GeorgeBV
Junior member

Joined: 13/06/2017 11:51:11
Messages: 13
IP:
Offline

Mul?umesc, pentru r?spuns, nu am fauna naturala, ?i nu am nici carasi.nici creveti. Am vreo 5 neon, 4 Gupy, 1 gourami pitic, 1 rechin bala, sanitari scormonitori ?i un sxipho mascul. O sa mai cobor un pic temperatura.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Verifica domeniul de confort pentru temperatura a fiecarei specii si vezi unde se suprapun.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Online

La fel patesc si eu, la 26 grade in acvariu si 20 in camera apare o diferenta de temperatura si efectul evaporarii este amplificat.

La mine transpira sub lampa dar si se evapora destul de mult, completand zilnic.

Daca vei avea aceiasi temperatura si in camera si in acvariu, evaporarea era minima si probabil la saptamana mai completai.

E normal !
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com