[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cresterea pestilor killi  XML
Forum Index » Killie
Author Message
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, Aph. mento depun si in mop.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am citit acu in timpul munci ceva rapid despre ei pe net, masculi se omoara intre ei daca acvariu nu e destul de mare si ca isi mananca icrele mai ales cele din mop.
Vreau si eu un trio (1 mascul si 2 femele) daca ai, iti dau telefon.

Seara placuta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa este, acvariul e de dorit sa fie min 45l si sa fie plantat, cu ascunzisuri pt femele. Cand sunt mai multe exemplare agresivitatea se diminueaza simtitor. La mine in unul de 54l stau in jur de 30 pesti, mai mici, mai mari si nimeni nu se omoara
bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

<br>
Gardneri makurdi <br>
Dageti epiplati
Striatum
Celiae teke
Miriabilis
Plaifairi
Diapteron
Gardneri gold
Annulatus.
Aphosemion lamberti
Spoermbergi
Chromaphyosemion splendopeure
Fp.scheeli
Nothobranchius guentheri zanzibar
Aphyosemion sp.M'Bangue
Aphyosemion franzwerneri
bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

Cat de curand o sa am si Papiliferus Si Rahovi
bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

Si o fotografie cu micul meu rastel de acvarii.
Mai am putin de lucrat la el dar in mare este gata.
[Thumb - 15178208470601381881909.jpg]

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este impresionanta colectia ta de killi! Si raftul e frumos. Sa te bucuri de ei.
Insa as avea 2 lucruri sa-ti zic.
Cred ca ar trebui sa le pui mai multe plante, ca mi se pare ca ei stau intr-un mediu cam artificial.
Nu stiu ce Ph ai in acvarii, insa speciile pe care le ai, au nevoie de un Ph scazut (6.0), asta daca te gandesti sa-i cresti si sa-i inmultesti pe bune. Lucrul acesta se observa si la o simpla privire a coloritului apei, care trebuie sa fie putin maronie, galbuie.
bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

Ai dreptate.La asta ma refeream can am zis ca mai am de lucru la el.Trebuie sa ajung la padure sa adun niste frunze de stejar, niste arin.Turba ce o gasesc eu cam are chimicale in ea.
Am pus in cateva acvarii iar pestii nu se simteau ok.Mai am de pus si substratul+plante.
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Succes! Si sa ne bucuri cu vesti bune!
bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

Multumesc.Acum am pui de la dageti epiplati, stiatum, celiae teke, gardneri gold si gardneri makurdi.Sper sa reusesc sa i ridic pe toti.
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rafturi pentru acvariile cu killi

Dupa cum stiu majoritatea, speciile de killi se tin in acvarii separate (cu unele exceptii) si din aceasta cauza e nevoie de un raft pentru a incapea mai multe acvarii, care nu sunt de dimensiuni foarte mari.
Din experienta mea, recomand a avea un raft metalic, iar pe rafturi e de dorit a fi un suport pentru acvarii. Si rafturile din lemn sunt bune, insa au si multe dezavantaje. Cine isi poate face singur un raft metalic ii urez succes. Pentru cei care vor unul executat in fabrica la propun 2 modele de foarte buna calitate.

Va recomand modelele produse in Germania. Celelalte, sunt de o calitate mai inferioara si la un moment dat structura metalica va incepe sa se curbeze si nici nu au stabilitate foarte buna.
Rafturile propuse de mine sunt executate din otel galvanizat, au suport din PAL, suporta o greutate maxima de 250/300 kg pe polita, uniform distribuita pe polita si, un lucru foarte important, se imbina FARA BOLTURI, ci doar prin imbinare mecanica. Pentru montaj se recomanda folosirea unui ciocan de cauciuc. Rafturile sunt prevazute cu 5 polite ce pot fi pozitionate in functie de inaltimea dorita.
Aceste rafturi sunt usor de montat si de demontat, pentru a putea fi mutate ulterior in alta parte, dar ocupa si putin spatiu in magazie cand este dezasamblat.

Odata cu prezentarea rafturilor puteti observa si o mare parte din acvariile mele cu killi. Rafturile din poza sunt cele care suporta 250 kg/polita si este modelul mai ieftin.

[Thumb - 20180206_130756.jpg]

[Thumb - 20180206_134018.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2018 14:15:42

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam asa arata oferta la unul dintre distribuitori.

[Thumb - maxresdefault.jpg]

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Modelul care este mai scump si care suporta 300 kg/polita, dar si cu mult mai bun va fi prezentat mai jos (poate fi procurat la Hornbach). Detin ambele modele si pot sustine cu tarie ca fac fata solicitarilor cu brio!

Prezint si un link https://www.renovat.ro/rafturi-metalice-pentru-camara-p-393/ cu montarea acestui model de raft.

[Thumb - 20180206_130950.jpg]

bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

Frumos.Te invidier ca tu ai o camera disponibila pentru pesti.Eu nu am.
O intrebare.
Cu ce le asiguri lumina la toate?
Tr intreb deoarece la mine la unele acvarii au aparut niste pete maronii pe geam( ca rugina) si eu cred ca de la lumina prea slaba.
Tu ce crezi?
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi fost frumos sa am o camera speciala pentru acvarii, insa si eu tot ii tin intr-o camera foarte circulata.
Inainte aveam atasate de acvarii per/polita lampe cu neon, insa nu acopereau chiar toata suprafata acvariilor. Acum am montat un sistem pe leduri, cu mult mai ieftin si economic, care acopera intreaga suprafata a politei (sunt atasate de plafonul fiecarei polite).
Si la mine mai apareau la unele acvarii acele alge maronii. Apararitia algelor o fi si de la lumina mai slaba, insa am observat ca apar mai des la acvariile care nu au filtrare (la mine unele acvarii au filtre, unele nu). Eu nu folosesc sistemul de aerare sau cu bureti bolborositori decat la ciubare. Iar la acvariile cu filtrare buna nu am observat acele alge. Cred ca aparitia lor tine si de insuficienta ciclarii acvariului. As prefera sa am filtre la fiecare acvariu, insa e costisitor, iar filtrul care-mi place cel mai mult (Eheim Filtru Intern Aqua Corner 60) e cam scump.

Filtrul si sistemul cu leduri

[Thumb - 2000020_5-500x500.jpg]

[Thumb - 20180206_134018.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2018 21:40:17

bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

tu cu ce faci apa maronie?
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In fiecare acvariu am cate cel putin o buturuga, radacina Mangrove, oricat de mica. De buturuga prind de obicei anubias sau Microsorum pteropus 'Windelov'. Pe langa asta am pus si cateva bucati din Tormec activ jbl. Cate-odata mai pun in acvarii si cateva frunze de stejar, dar nu neaparat pentru colorare, ci sa creez un mediu mai natural pentru pesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2018 17:03:08

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Marko am vazut si eu modelele de rafturi in Brico dar mise par subrede si nu aveam incredere sa pun macar un acavariu pe raft, vad la tine in poze ca tin am sa incerc si eu macar un raft.
De cat timp le folosesti?

Multumesc!
Ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Le folosesc de 3 ani si sunt foarte multumit. Posibil ca tu sa fi vazut ceva asemanator si sa nu fi fost produse in Germania (am mentionat mai sus asta).
Am fost prin Brico prin decembrie si mi-au zis ca li s-a epuizat stocul de ceva timp (modelul 250kg/polita). Iar modelul 300kg/polita era in Hornbach.
bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

La ce temperatura tii tu puii? Te intreb pt ca mie imi mor cam multi.Eu ii tin la 21 de grade.Am in casa 22 si in acvarii 21.Sa fie de la temperatura apei?Tu mai pui vreo solutie ceva in apa puilor?Te rog daca exista vreun secret ceva sa mi zici si mie.Plante au, filtru cu burete au, acvariili sunt de 5 litri.
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com