[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Supradimensionare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Salut. Primul acvariu - am primit unul de 28L cu capac cu neon, dar fara alte echipamente. As vrea sa cumpar incalzitor si filtru intern care - daca vom ramane pasionati - sa ne permita trecerea peste 6 luni - 1 an la un eventual acvariu mai mare (100-200 litri).

Ar fi prea mult un filtru intern Tetra IN 800 si un incalzitor Tetra HT 100/150 pentru acvariul asta mic?



Never underestimate the power of stupid people in large groups.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pentru un acvariu de 100L sub nici o forma nu e OK modelul de filtru pe care l-ai descris. Nici macar pentru acvariul actual de 28L. Mai bine iei un filtru care se aseaza pe acvariu(Hang-on) si il umpli cu materiale filtrante. Ce proiect ai in minte?
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.

Pentru un acvariu de 28L iti recomand un filtru hang-on pentru a nu iti ocupa din micul spatiul pe care il are acvariu.
Iar ca si incazitor iti ajunge si un 25W.
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Despre incalzitor, stiu ca ajunge, intrebam daca deranjeaza unul mai mare. Proiectul e un acvariu cu plante si cel mai probabil tetra neon.
Filtru hangon -- nu ma incurca la capac? Imi puteti da 1-2 exemple?

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, ba da, te incurca la capac, asta daca nu faci o manarie sa il decupezi frumos unde se asearaza filtrul. Neonii sunt pesti de card, unui neon ii trebuiesc aprox 5 litrii de apa, deci la 28 din care scazi 1-2L pe decoruri, ajungi aprox la 25, deci cu 5 neonii nu prea ai ce sa faci, dar faci cum consideri. Tetra te referi la Tetrazona, daca da, nu ai ce face cu ei in acvariu asa mic, sunt pesti f activi si fac ravagii... FZN1 ti-ar fi cel mai ok, e asa frig la tine in casa de iti trebuie incalzitor?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2017 11:49:25


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Uite aici exemple de filtre hang-on: http://www.petbazar.ro/Filtre-Hang-On-Acvaristica/p/86/

Referitor la neoni, in 28 de litri nu e OK sa tii neoni. Acestia sunt pesti de card, deci ai nevoie de un minim de 6 pesti sa se simta ei bine si in siguranta. Iti trebuie 1,5L apa*1cm de peste, neonii au in jur de 4 cm sa zicem, deci 6L per peste. Asta inseamna ca ai putea sa tii un maxim de 4 neoni in 28L. Eu ti-as recomanda sa tii un Betta acolo. Singur.
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Nu vreau sa tai capacul fiindca imi doresc sa pot returna acvariul la un moment dat fara modificari De asta as prefera filtru tot intern.
Temperatura in casa - in dormitoare cam 24, dar unde va sta acvariul probabil 21-22.

Un mascul Betta era a doua varianta, stiu regula cu nr de litri per peste dar nu stiam ca 4 neoni ar fi prea putini. Decizia de alegere a pestilor va fi influenta mult si de fi-miu, ca pentru el e in primul rand povestea.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2017 12:29:09


Never underestimate the power of stupid people in large groups.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Eu folosesc un filtru intern de la Dennerle, in care am inlocuit mediul filtrant original cu un modul cu mediu pentru filtrare biologica si
am atasat si o extensie in care am pus mini-siporax. Nu am probleme DAR in acvariul de 20 de litri nu am decit doi Oto, in rest numai
creveti plus o padure de Tripartita si Helferi. Asadar, cred ca cea mai buna solutie, daca vrei ceva pestisori, este tot un filtru extern.

Ca pesti, daca vei avea macar un colt de acvariu foarte bine plantat, poti incerca Boraras Urophtalmoides, vreo 10-12 bucati. Sunt mici,
foarte timizi dar la ora mesei uita de timiditate! Si se impaca perfect cu citiva creveti, acolo ... 2-3 Amanao, 7-8 RCS. Insa nu mai mult de atit.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Multumesc tuturor de sfaturi, voi incerca sa tin cont de ele. Buget pentru filtru extern acum nu face sens, daca piticul meu se va plictisi repede e cam aiurea. Voi incepe un mic proiect iar daca lucrurile merg bine marim ulterior acvariu si trecem la alte "jucarii".
Revin cu thread dedicat dupa ce avem ce povesti.

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com