[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate Pesti!  XML
Forum Index » General info
Author Message
GeorgeBV
Junior member

Joined: 13/06/2017 11:51:11
Messages: 13
IP:
Offline

Salutare! Sunt la inceput de drum! Si am o nedumerire in priviinta speciilor de pesti!
Acvariul meu este de 50 l si am in componenta urmatorii pesti:
2 sanitari (Corydoras Aerus) - pana acum nimic de suspectat (isi fac treaba, nu-i supara nimeni...mananca, curata etc )
2 Xhifo - 1 mascul si o Femela - de la o vreme femela il fugareste pe mascul (nu tot mereu) si ori ia crescut burtica la femela, ori a crescut ea cu totul si nu imi dau seama (nu se cearta cu nimeni sunt vioi, mananca etc)
2 Goupy - doua femele (una mai mare si una mai mica), am avut si 3 masculi , doi albastri si unul rosu cu albastru, dar in 3 saptamani am observat ca au ramas fara cozi si una din femele a pierit ca am avut 3. M-am suparat pe ei si am scos masculii din acvariu.
2 gouramy pitici - Nu stiu daca au ce cauta aici din punct de vedere al compatibilitatii pestilor, dar observ ca nu se cearta cu ceilalti pesti si doar intre ei. Am un mascul mai maricel si inca unul care de la magazin mi-a spus ca e femela dar eu tind sa cred ca tot mascul e.
Masculul mare il alearga pe masculul mai mic intr-una si cel mic de frica se ascunde in spate la filtru. Cum iese iar il alearga ....pana la urma cel stresat o sa piara. Nu stiu ce sa le fac.
4 Neoni frumosi, pasnici care nu au probleme, isi vad de apa lor.

Calitatea apei este buna
Am filtru cu oxigenare , plantele sunt artificiale si ca mancare le dau diversificat, cand granule, cand fulgi , clik granule.

Am amai avut o pereche de Gardnieri ( femela a murit dupa doua saptamani, masculul dupa alta saptamana cred ca de singuratate)
Ce specii de pesti pot sa mai combin, fara sa se certe sa isi rupa cozile etc, ?
As vrea sa mai i-au pesti zebra, Platy...sau dati-mi o idee!
Multumesc!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut, George!

Eu m-as opri la citi ai acum. Mai mult, as selecta numai doua-trei specii compatibile. Exista mai multe aplicatii care iti pot da solutii, de ex. :

http://www.ratemyfishtank.com/freshwater_compatibility_tool.php

Pentru un acvariu de 50 de litri nu-ti trebuie o populatie foarte mare. As mai adauga ca plantele de plastic nu au ce cauta acolo, mai bine
citeva pietre si citeva plante easy, cu crestere rapida, care te vor ajuta si la echilibrarea bio-chimica a apei. Neonii sunt pesti de cird, iti
trebuie cel putin 7 si ceva vegetatie unde sa se poata ascunde (acesta le e comportamentul). In rest, nu te mira ca vei mai vedea pesti
cu cozile franjurate. Chiar si cerintele legate de teritoriu sunt diferite. Asadar, eu as mai citi si as lua o decizie apoi.

Ce fel de filtru ai, lumina, ... adica ce echipamente ai in acvariu? Cred ca si aici ai de lucru!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GeorgeBV
Junior member

Joined: 13/06/2017 11:51:11
Messages: 13
IP:
Offline

In primul rand, multumesc pentru Opinie. Nu pot baga plante naturale in substratul de pietris, n-as vrea sa schimb sunbstratul sa deciclez acvariu iar.
Am filtru cu oxigenare de 300 care isi face treaba si acvariu este dotat cu capac cu neon. Apa are in jur de 28 de grade! E vara afara! Apa o schimb partial vreo 18 litri o dta la doua saptamani!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ok, dar sa stii ca sunt plante care merg bine si fara substrat nutritiv, doar pe radacini sau pietr : Anubias, Bucephalandra, Microsorum, mods ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com