[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Omorare pesti bolnavi !? Pareri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cu siguranta fiecare dintre voi are experienta cu pestii bolnavi. Acesi pesti care se chinuie sa se scufunde si mai degraba plutesc. Cei care stau rasturnati pe o parte si nu se pot misca. Pe care colegii de acvariu incep sa ii ciupeasca inca cat sunt vii si asa mai departe. Eu ca si acvarist incepator nu prea agreez acest fel de chinuiala pentru pesti. Voi ce faceti cu pestii care se afla in mod evident in agonie si pe moarte ? Ii lasati mai departe in agonie si ii priviti cum se chinuie sau incercati sa ii lichidati pentru a le alina suferinta ? Daca ii lichidati , cum o faceti ? Ce metode credeti ca sunt cele mai blajine si putin chinuitoare ?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu sunt de acord cu niciun tip de lichidare,incerc separarea lor,aplicare de medicamente,schimburi de apa,hrana dcumpa si etc pana moare

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Daca nici un tratament medicamentos nu functioneaza prefer sa le pun capat suferintelor, dar intr-un mod cat mai "omenesc". Nu sunt de acord cu aruncatul in WC sau direct la cosul de gunoi. Orice animal devine responsabilitatea proprietarului, asadar trebuie sa incerci sa ii ajuti cat de bine poti. De cele mai multe ori informatia este cheia succesului. Daca te documentezi si le asiguri conditiile necesare nu vei fi nevoit sa apelezi la masuri drastice. De asta e foarte important ca toti pestii sa fie tinuti in carantina inainte de a fi introdusi in acvariul care le este destinat. Astfel iti protejezi si pestii pe care ii ai deja. La fel de important este sa cumperi vietuitoarele din surse sigure, preferabil de la alti acvaristi cu experienta care pot oferi si sfaturi pertinente legate de nevoile lor.

Legat strict de subiect, eu folosesc un ac de la seringi. Tin pestele intr-un prosop mic si umed(sau laveta) si il infig rapid direct in creier. Moarte instanta si fara chinuri. Incerc pe cat posibil sa fiu rapid. Am fost pus in situatia asta doar de vreo 3 ori si de fiecare data m-am simtit oribil dupa, dar cred ca e totusi cea mai buna solutie pt. pestele respectiv. O singura data am avut si o mica satisfactie. O femela de guppy a sarit din acvariu si am gasit-o dupa un timp destul de lung. Inca mai traia cand am bagat-o in acvariu, dar dupa cateva ore era clar ca nu mai are sanse, fiind aproape inerta (nu mai avea nici o reactie, chiar si cand melcii au inceput sa se suie pe ea), doar branhiile i se mai miscau foarte putin si la intervale mari. Dupa ce i-am pus capat suferintelor, m-am gandit ca poate o fi avand ceva pui si am facut o mica incizie pe burta si am salvat in jur de 10 puiuti. Multi au ajuns acum la maturitate si au facut la randul lor pui.

Alta modalitate nu stiu, dar daca se poate ceva mai bun, sunt deschis si eu la sugestii.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sigur ca trebuie sa facem tot posibilul. Dar toti stim si recunoastem probabil ca sunt situatii in care asta este solutia.
O alta chestiune ce ma framanta este legata de rata pierderilor. Voi cat de des aveti pierderi ?
Ar trebui sa povestim aici sau se impune un topic nou ?
Spre exemplu eu in 6 luni de acvaristica ( de cand am inceput ) am pierdut in felul urmator :

2 guppy
2 gurami ( Cholisa Lallia varietatea orange )
3 neoni
1 otto

Sincer mie mi se pare foarte mult 8 pesti in 6 luni. Am doua bazine , acestea sunt pierderile totale , dar totusi ... . Pe de alta parte vin si zic ca abia am inceput si poate nu le-am asigurat pestilor cele mai bune conditii , sau pestii proaspat primiti/luati erau cu probleme de la bun inceput , sau pesti batrani ( si asta poate fi o cauza ) gurami spre exemplu aveau lungimea maxima pe care o pot atinge ( cel putin masculul ) de unde as putea trage concluzia ca poate si in momentul achizitiei era deja foarte batran.
Oricum pierderile sunt la mine de mai mult de 1 peste pe luna. Vai ce pierderi aveti ?
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Exista narcotice care ii calmeaza si le suprima respiratia.
Eu am folosit metoda congelatorului pentru eutanasierea unei femele de clownfish in agonie, la care tratamentul nu a functionat. Masculul a raspuns bine la tratament. Acum e insa femela

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Metoda congelarii am mai auzit de ea. Am aplicat-o pe un gurami pitic. Este o metoda buna si considerata nechinuitoare ?
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da' la crapi, carasi, pastravi sau alti pesti cumparati direct de la crescatorii si care urmeaza sa fie pusi in tigaie ce le faceti? Va puneti nevestele sa-i omoare?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

MihaiF wrote:Metoda congelarii am mai auzit de ea. Am aplicat-o pe un gurami pitic. Este o metoda buna si considerata nechinuitoare ?


e rapida, dar e sigura? Am vazut de curand un clip in care un tip a scos un peste congelat, l-a pus in apa si pestele s-a dezghetat si si-a revenit

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O fi fost sanatos tun
Ai lui MihaiF sunt bolnavi.

Lasand gluma la o parte e posibil ca acel peste sa nu fi fost tropical.
Acum vreo sptamana am gasit un pui de vrabie pe jos. L-am luat, l-am admirat si l-am dat cativa metri mai incolo unei pisici. Nevasta'mea inca-i socata!
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

scorpionul wrote:
MihaiF wrote:Metoda congelarii am mai auzit de ea. Am aplicat-o pe un gurami pitic. Este o metoda buna si considerata nechinuitoare ?


e rapida, dar e sigura? Am vazut de curand un clip in care un tip a scos un peste congelat, l-a pus in apa si pestele s-a dezghetat si si-a revenit


Am vazut si eu clipul.Dar erau carasi parca aia din imagine.

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Pe mine nu ma lasa inima sa-i omor. Chiar daca stiu ca nu scapa si se chinuie, ceva imi mine imi interzice sa fac asta. Pe de alta parte daca am pesti cu boli care se raspandesc si mai ales se mostenesc, columnaris spre exemplu, ii tin tot timpul separat si nu ii las sa se inmulteasca.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

same here,varolluis

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
teodora.maria
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/08/2017 22:51:01
Messages: 5
IP:
Offline

Ii poti eutanasia cu ulei de cuisoare. Mai intai pui putin in apa din recipientul in care urmeaza sa omori pestele, pui pestele si din cateva in cateva minute mai adaugi picaturi pentru a nu fi un soc pentru el. Trebuie amestecata bine la inceput fiecare picatura ca sa se dizolve in apa. Asta e considerata cea mai buna metoda intrucat pestele nu sufera.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:Sigur ca trebuie sa facem tot posibilul. Dar toti stim si recunoastem probabil ca sunt situatii in care asta este solutia.
O alta chestiune ce ma framanta este legata de rata pierderilor. Voi cat de des aveti pierderi ?
Ar trebui sa povestim aici sau se impune un topic nou ?
Spre exemplu eu in 6 luni de acvaristica ( de cand am inceput ) am pierdut in felul urmator :

2 guppy
2 gurami ( Cholisa Lallia varietatea orange )
3 neoni
1 otto

Sincer mie mi se pare foarte mult 8 pesti in 6 luni. Am doua bazine , acestea sunt pierderile totale , dar totusi ... . Pe de alta parte vin si zic ca abia am inceput si poate nu le-am asigurat pestilor cele mai bune conditii , sau pestii proaspat primiti/luati erau cu probleme de la bun inceput , sau pesti batrani ( si asta poate fi o cauza ) gurami spre exemplu aveau lungimea maxima pe care o pot atinge ( cel putin masculul ) de unde as putea trage concluzia ca poate si in momentul achizitiei era deja foarte batran.
Oricum pierderile sunt la mine de mai mult de 1 peste pe luna. Vai ce pierderi aveti ?


Intr-un an si jumatate am pierdut doi deoni negri, un Galaxy si doi Rasbora Espei. Cu siguranta pestii nu erau puiet, aveau ceva luni de viata si, daca stai si scazi cel putin 4 luni din durata normala de viata probabil ca poti afla cam cind le vine sorocul. Cit despre cum sa-i eutanasiem ... nu am avut astfel de situatii decit cu un Cambarelus pe care l-am spinalizat cu un ac de seringa. Este metoda cea mai putin dureroasa, se aplica si pe animalele de laborator (de ex. pe broaste la experimentele de fiziolofie) ca sa nu mai vorbesc de animalele abatorizate.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

teodora.maria wrote:Ii poti eutanasia cu ulei de cuisoare. Mai intai pui putin in apa din recipientul in care urmeaza sa omori pestele, pui pestele si din cateva in cateva minute mai adaugi picaturi pentru a nu fi un soc pentru el. Trebuie amestecata bine la inceput fiecare picatura ca sa se dizolve in apa. Asta e considerata cea mai buna metoda intrucat pestele nu sufera.

Am citit si eu despre ea pe forumuri pe afara era cea mai recomandata, congelatorul era pe locul doi
[Email]
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Eu tot confelarea zic ca e ok.Cand am avut boala neonilor nu ii puteam lasa sa se chinuie pentru ca nu mai inotau bine si scalarii incepeau sa isi faca treaba.I-am congelat decat sa ii ucida scalarii

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Congelatorul e "sfant".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com