[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme iluminat capac acvariu  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
goldmask
Junior member

Joined: 06/02/2011 09:38:58
Messages: 6
Location: Craiova
IP:
Offline

Salut dragi colegi.

Am probleme cu iluminatul acvariului, nu prea mai functioneaza

A inceput acum vreo luna si ceva sa imi faca figuri (ba se aprindeau becurile, ba nu) - mi-a facut asa de cateva ori. Iar recent a murit de tot.

Am crezut ca sunt becurile, am fost si am cumparat un tub nou si l-am incercat (impreuna cu un tub vechi si singur), dar degeaba.

Va atasez 2 imagini cu capacul:

https://ibb.co/nH4f2k
https://ibb.co/gDwShk

1. e nevoie cumva de ambele tuburi ca sa mearga? Sau daca mergea trebuia sa mearga si doar cu 1?

2. ce pot face?

O zi minunata si va multumesc pentru timpul acordat!
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salut...vezi daca poti avea accesla startere...cred ca butoanele alea albe sunt capacelele si sub ele sunt starterele...ar putea fi alea de vina...la droser nu stiu daca poti umbla...din cate imi amintesc e incastrat destul de bine si nu prea poti sa-l demontezi...

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2017 18:50:48


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Trebuie sa fie ambele neoane bune din cate stiu eu, in cazul in care ambele sunt bune si tot nu merge trevuie sa schimbi droserul

Eu am avut aceasta problema si am taiat tot interiorul am pus droser extern si mufe rezistente pentru t5 si am iesit mai castigat.

Daca vrei sa ramai pe t8 toata treaba te costa 50-60 lei cred droser si 4 mufe pt neoane
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Sub butonul ala alb din capac se afla starterul de la neoane. Se dezsurubeaza ca sa ajungi la el. Probabil ca trebuie ala schimbat.
Neoanele de obicei se innegresc putin la capete daca se ard.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com