[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Salut!
Sunt noua in acvaristica si am facut o gresala,am luat un cars si l-am pus intr-un bol de 2 litri(stiu,stiu am gresit),dar acest lucru m-a determinat sa imi cumpar un acvariu http://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-cl-eco60-tank-63-litri-promo.html
Am pestele de 4 zile si au inceput sa ii cada solzii si este cam inactiv,oare isi va reveni?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Buna.

Bine ca ai corectat prima greseala. Un caras are nevoie de 40-50 litri de apa. Unul singur.

Faci rost de un recipient de 5-6 litri si il umpli cu apa seara (sau dimineata - cum preferi). Apa trebuie sa ramina in contact cu aerul pe o suprafata cit mai mare (adica nu il umpli pina in gura si il lasi fara capac) ca sa se evapore clorul - dureaza 24 de ore. In seara (sau dimineata) urmatoare arunci 5 litri de apa din acvariu si pui apa din bidon.
In urmatoarele 4 saptamini repeti operatia asta zilnic (se numeste schimb de apa.

Incepe de azi cu un schimb de 5 litri de la robinet - s-a adunat deja destule "impuritati" ca sa il deranjeze.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Schimbul de apa are rolul de a indeparta nitratii din acvariu - se face de obicei la 1-2 saptamini.

In cazul tau (filtrul fiind neciclat) trebuie sa o faci zilnic cu cantitati mici de apa ca sa scoti si amoniacul si nitritii care sint generati de caras.

Carasii sint niste mincaciosi alintati. O sa te roage mereu sa ii dai de mincare. Cit dureaza ciclarea da-i sa manince putin - cit poate in 10-15 de secunde nu mai mult. Daca ajunge mincare pe jos incearca sa o scoti. Nu te teme nu o sa moara de foame - trebuie ca tu sa rezisti la "rugamintile" lui - o sa se prinda foarte repede ca tu ii dai de mincare.

Sint pesti de apa rece. Scoate incalzitorul - daca la iarna temperatura in camera ajunge la 14 grade Celsius poti sa il bagi reglat la 18 grade ( nu cred ca o sa rezisti multa vreme la 14 grade in camera).
Sint putine plantele care rezista la asaltul unui caras -chiar nu pot sa-ti dau sfaturi aici.

Daca folosesti "Filter Medium" sau Aquatan (sint solutii pt. conditionarea rapida a apei) poti sa schimbi apa fara probleme cu cea de la robinet.

Treci la profil si localitatea si daca vrei citeva cuvinte despre tine la prezentare.

Citeste repede ghidul incepatorului si ciclul azotului de aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

ca sa intelegi cit de cit despre ce am scris mai sus.

Cu titlu informativ carasii sint pesti rezistenti, iar daca sint destul de bine intretinuti traiesc 10-20 de ani intr-un acvariu. Si pot fi antrenati sa vina la mina sau sa faca mici acrobatii - nu e o gluma.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2017 15:28:20


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi,am sa incerc sa le urmez!!!
Despre faptul ca sta pe fundul vasului si ca ii cad solzii imi poti spune ceva,te rog?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Poate sa fie un inceput de intoxicatie cu amoniac, sau prea multa mincare. Sint prea multe posibilitati. Si nu prea am avut de a face cu boli - din fericire pt. mine.

O poza cu el?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Doar pe partea aceasta nu are solzi
[Thumb - IMG_7362.JPG]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cum crezi ca poate sa arate un peste inotind in 2 litri de apa?
Bineinteles ca se loveste de peretii bolului, incearca sa inoate si nu are unde.
Mai ales un caras, care este un peste destul de activ, ii place sa barboteze substratul, se deplaseaza in
orizonturi diferite ale apei, ... de aceea sunt numiti "porcusori de balta". Probabil te-ai lasat inselata de
imaginile comerciale, din reclame sau din filme, unde vezi "pestisorul de aur" intr-un bol cristalin si care
inoata fericit si sanatos. Uita de imaginea asta, este doar o legenda urbana. Carasii sunt pesti activi, cu
un mare necesar de volum de apa, cu un anumit tip de substrat, bine definit si greu, fara plante friabile
pe care le "pasc" cu placere, cu decoruri gen stincarie.

Pentru viitorul acvariu, iti recomand sa faci un proiect, sa-l postezi aici si astfel sa fii sfatuita cu competenta.
Pina atunci, imi mentin prima opinie : plaseaza sau doneaza rapid pestisorul, ca sa nu se mai chinuie inutil.

Edit : Acum am vazut si poza! ... si mai are si casuta ?!?!?! Macar pe aia scoate-o de acolo, il rascheteaza de viu!

This message was edited 3 times. Last update was at 19/06/2017 19:31:35


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Liv wrote:Sint pesti de apa rece. Scoate incalzitorul - daca la iarna temperatura in camera ajunge la 14 grade Celsius poti sa il bagi reglat la 18 grade..

Am vazut in Ungaria la cineva in curte iarna (ei au iernile mai blande ca in Ardeal) carasi in balta de ~40cm adancime(poate mai putin) cu o suprafata de ~1,70x90 pestii respectivi erau de 4 ani acolo treceau iernile fara probleme, nu am masurat temperatura apei dar cum in jur erau ramasite de zapada sigur apa avea bine sub 10 grade

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2017 19:19:47

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ilca Timeea wrote:Salut!
Sunt noua in acvaristica si am facut o gresala,am luat un cars si l-am pus intr-un bol de 2 litri(stiu,stiu am gresit),dar acest lucru m-a determinat sa imi cumpar un acvariu http://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-cl-eco60-tank-63-litri-promo.html
Am pestele de 4 zile si au inceput sa ii cada solzii si este cam inactiv,oare isi va reveni?


Acvariul pe care l-ai comandat pare Ok insa, ca pentru toate acvariile "complete", foarte curind vei avea nevoie de filtru extern. Majoritatea acvariului "de firma" vin cu solutii minimale pentru lumina
si filtrare. Asadar, ar fi bine sa te gindesti cam ce fel de acvariu vrei sa ai (plantat, plantat mediu, bine plantat, ... ) si sa ne gindim cam ce solutii de substrat, filtrare, fertilizare, plantare ti s-ar
potrivi, in functie de viziunea pe care o ai. Poateaza citeva idei si cu siguranta colegii te vor sfatui bine. Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ocean wrote:
Liv wrote:Sint pesti de apa rece. Scoate incalzitorul - daca la iarna temperatura in camera ajunge la 14 grade Celsius poti sa il bagi reglat la 18 grade..

Am vazut in Ungaria la cineva in curte iarna (ei au iernile mai blande ca in Ardeal) carasi in balta de ~40cm adancime(poate mai putin) cu o suprafata de ~1,70x90 pestii respectivi erau de 4 ani acolo treceau iernile fara probleme, nu am masurat temperatura apei dar cum in jur erau ramasite de zapada sigur apa avea bine sub 10 grade


Da, carasii, ca si crapii, au capacitatea de a-si induce un soi de hibernare. Daca au suficient oxigen (insemnind ca suprafata apei inghetate trebuie copcita periodic) rezista foarte bine. Carasii sunt foarte sensibili la lipsa oxigenului, mai cu seama cind stau la fund si suprafata apei nu mai este valurita.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Silviu Man,inteleg ca am gresit,dar nu am cui sa ii donez pestisorul...am scos casuta,multumesc pentru sfat si pentru atentie

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2017 19:51:40

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In acest caz, urmeaza sfatul lui Liv. Vezi sa sunt recipienti din plactic de 10-20 de litri, din plastic, pe care ii gasesti la multe magazine cu astfel de produse.
Sau poti lua o galeata de tipul celor care sunt folosite pentru mop. In fine, orice are peretii transparenti si o capacitate de cel putin 10 litri de apa.
Sau, la orice pet-shop mai de "Doamne-ajuta" gasasti acvarii din plastic de 20 de litri. Pui pe fund 2-3 cm de petris (gasesti pietris sortat la orice magazin
cu materiale de constructie, gen Dedeman). Dintr-un furtun de silicon de 15-20 cm prin care treci o flexibila de 3 mm si lunga de 30-35 cm, faci un cerc
pe care, cu capetele sirmei, in forma de cirlig, il prinzi de peretele recipientului, la suprafata apei. Astfel ai un hranitor. Cind hranesti pestisorul, ii dai cite putina mincare
si il urmaresti cum o maninca. Fiind caras, deci tahifag, va consuma toata mincarea inainte sa ajunga pe substrat. In acest fel nu vei avea prea multe rezidii de mincare
care sa se descompuna si sa altereze apa. Dejectiile de la caras sunt bine definite, le poti aspira usor. Astfel, limitezi destul de mult cantitatea de materie organica pe
cale de descompunere, in apa. Daca gasesti un vas de 20 de litri, schimburile de apa nu trebuie sa fie foarte frecvente. Inlocuiesti cam 5 litri de apa la 2-3 zile, daca respecti cu
strictete regula hranirii in limita mincarii consumate, nu mai mult. Apa de schimb, pregatita cu cel putin o zi inainte, in vase deschise, sa se elimine clorul.

Asa, Rosiorul are o sansa sa supravietuiasca 2-3 saptamini, pina iti ciclezi acvariul nou.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sa nu te superi - multi au inceput ca tine fara sa stie aproape nimic. Incercam sa te ajutam macar cu sfaturi ca sa te bucuri cit mai mult timp de auriu.

Daca inca mai e in bol schimba-i jumatate din apa de 2 ori pe zi - cu apa statuta 24 de ore si la aceeasi temperatura (cum e in camera).

Pina vine acvariul cel mai bine s-ar simti intr-o galeata sau un borcan mare de muraturi (sau alt recipient de peste 10 litri). Speli bine recipientul cu multa apa, il clatesti cu si mai multa apa (sa nu ramina urme de detergent, sapun, ...) si muti carasul cu tot cu apa din bol (fara nisip, pietris sau ce e pe acolo). Completezi cite o juma de litru de apa la circa 20-30 minute (ca sa nu varieze repede temperatura) preferabil ar fi la aceeasi temperatura ca in vas. Suporta apa rece, dar nu ii plac variatiile de temperatura (valabila cam la orice pesti). Chiar daca nu o sa il vezi tu bine momentan se va simti mult mai bine intr-un spatiu mult mai larg.

Cind schimbi apa sa o faci cu un furtun cu care sa aduni toate resturile care le poti vedea - mai ales de pe fund. Sa nu pui recipientul (si nici acvariul) la soare - adica in nici un loc in care bate direct lumina solara. Se poate suprainclazi si va face alge.

Sta pe fund ca nu prea are loc sa se miste. A incercat si s-a lovit de casuta aia sau ce e. Decit sa ii mai zboare solzii mai bine sta pe loc (solzii o sa ii creasca la loc in timp).

Cu titlu pur informativ nisipul si pietrisul colorat sint vopsite si nimeni nu prea spune cu ce, deci ar fi preferabil culori naturale.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Sa nu te superi - multi au inceput ca tine fara sa stie aproape nimic. Incercam sa te ajutam macar cu sfaturi ca sa te bucuri cit mai mult timp de auriu.

Daca inca mai e in bol schimba-i jumatate din apa de 2 ori pe zi - cu apa statuta 24 de ore si la aceeasi temperatura (cum e in camera).

Pina vine acvariul cel mai bine s-ar simti intr-o galeata sau un borcan mare de muraturi (sau alt recipient de peste 10 litri). Speli bine recipientul cu multa apa, il clatesti cu si mai multa apa (sa nu ramina urme de detergent, sapun, ...) si muti carasul cu tot cu apa din bol (fara nisip, pietris sau ce e pe acolo). Completezi cite o juma de litru de apa la circa 20-30 minute (ca sa nu varieze repede temperatura) preferabil ar fi la aceeasi temperatura ca in vas. Suporta apa rece, dar nu ii plac variatiile de temperatura (valabila cam la orice pesti). Chiar daca nu o sa il vezi tu bine momentan se va simti mult mai bine intr-un spatiu mult mai larg.

Cind schimbi apa sa o faci cu un furtun cu care sa aduni toate resturile care le poti vedea - mai ales de pe fund. Sa nu pui recipientul (si nici acvariul) la soare - adica in nici un loc in care bate direct lumina solara. Se poate suprainclazi si va face alge.

Sta pe fund ca nu prea are loc sa se miste. A incercat si s-a lovit de casuta aia sau ce e. Decit sa ii mai zboare solzii mai bine sta pe loc (solzii o sa ii creasca la loc in timp).

Cu titlu pur informativ nisipul si pietrisul colorat sint vopsite si nimeni nu prea spune cu ce, deci ar fi preferabil culori naturale.


+1

Imi cer scuze daca tonul meu a fost putin mai critic. Nu asta a fost intentia.
Pentru refacerea mai rapida a pestisorului, poti folosi un produs de tipul Filter Medium. Contine substante naturale si ajuta la refacerea oricaror forme de ranire. La prima utilizare se dozeaza 10 ml la 30 de litri de apa; in functie de cantiatatea de apa din recipient, recalculezi doza, respectiv cam 3 ml la 10 litri sau 6-7 ml la 20 de litri de apa. Ideal este sa aplici tratamentul dupa schimbul de apa. Ulterior, aceeasi doza per cantitatea de apa schimbata sau lunar in doza recomandata. Pentru mai multe detalii, citeste aici : https://www.nevertebrate.ro/conditioner-easy-life-fluid-filter-medium-250ml-373

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Nu am nici o problema in legatura cu criticile,le merit
Va multumesc inca o data pentru sfaturile bune sunt de mare ajutor
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

noi ne bucuram totusi ca ai constientizat greseala si mai mult decat atat,ai incercat sa o si repari facandu-ti cont aici si intrebandu.ne chestii dandu.ne detalii. sper sa fie ok pestisorul,iar in caz ca nu,totusi sa nu renunti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Am primit acvariul.
Sper ca peste 2 saptamani sa imi pot muta carasul la "casa noua"
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Doua saptamini nu sunt de ajuns pentru ciclarea acvariului decit in situatii ideale. Dar, asta este, trebuie sa ne grabim.
Ai o idee cum va arata acvariul? Ma refer la substrat, decoruri, ... de plantare nu poate fi vorba. Eu te-as sfatui sa ne dai
un plan, oricit de rudimentar, si sa vedem cum se poate pune in practica rapid. Pentru un acvariu cu carasi nu iti trebuie
multe chestii. Substrat, citeva pietre, ... Pentru grabirea ciclarii acvariului poti folosi solutii cu bacterii specifice, diferite
surse. Eu am folosit cu rezultate bune Prodibio BioDigest. De asemenea, poti folosi pe perioada ciclarii niste plante plutitoare,
cu crestere rapida, pe care sa le scoti cind introduci "chiriasul". De asemenea, din start ar fi bine sa echipezi filtrul cu medii
pentru filtrare biologica. Uite aici niste link-uri utile pentru problematica de mai sus :

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39250.page

PS Da' fara chestii din plastic: casute, castele, corabioare, ... OK?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2017 14:47:15


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Ilca Timeea
Junior member

Joined: 19/06/2017 13:23:55
Messages: 23
Location: Sebis, Arad
IP:
Offline

Inca nu sunt sigura,in decursul acestor 2 saptamani voi merge la cel mai apropiat petshop care din pacate e la 80 km de mine .Tu ce mi-ai recomanda?
Inca o intrebare:carasul meu nu se va simti singur,nu ar trebui un alt peste mai mic sa ii tina companie,sau nu accepta lti pesti?
P.S.mi-am invatat lectia cu casuta

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2017 21:13:48

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Completeaza locatia ta, in felul asta e mai simplu.
Te referi la aranjarea acvariului?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com