[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru UGF din PVC - lipire PVC?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Intentionez sa fac un filtru de substrat din PVC - tevi de PVC de 11mm si canal cablu de 16x16 sau 20x15 (ce gasesc).
Lipiturile vor fi marea majoritate suprafete rotunde pe suprafete plane - poate intarite cu un nit tot din PVC.

Iesirea/intrarea vreau sa o fac prin colturi tot cu tevi de PVC.

Cu ce as putea sa il lipesc? Si cu ce as putea sa etansez eventualele gauri dintre elemente?

Am folosit pina acum la altceva superglue pt. mentinerea tevilor in pozitie si Bison Epoxy 5min pt. etansare - are 1,5 ani si rezista.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2017 15:34:19


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am facut din tevi electrice de 25. De ce tevi pentru instalatii electrice? pentru ca au peretii cei mai subtiri. PPR de 25 are peretii grosi si pierzi la debit. Coturile le-am etansat cu silicon. Etansarea se face ca sa nu patrunda substrat pe acolo, altfel nu te-ar deranja prea mult

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Alea sint. Doar ca vreau sa le lipesc fara coturi.
Am gasit la Bricodepot tevi de 11mm exterior si cam 0,5mm grosimea peretilor - tub Bergman.

http://www.bricodepot.ro/pantelimon/electrice/accesorii-fixare/tub-rigid-pvc-11mm-3m.html

This message was edited 3 times. Last update was at 18/06/2017 16:15:00


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Credeam ca tevaraia PVC se lipeste permanent cu solvent pentru PVC.
Poate e un caz special la tevile pentru overflow, nu stiu. Dar am vazut ca odata lipite, lipiturile sunt definitive si ireversibile.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

https://www.dedeman.ro/ro/adeziv-de-montaj-tangit-kleber-125-g/p/5001010
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Tevile care intra una in alta fix nu au probleme. Am folosit destula vreme Codez pt. asa ceva.
Eu vreau sa lipesc o teava pe o suprafata plana si sa reziste la cele citeva manevre zilnice care vor fi efectuate in cele 2-3 saptamini cit va dura executia. Plus eventualele vibratii de la gauritul tevilor.

Etansarea o consider necesara deaorece vreau ca apa sa treaca pe unde vreau eu nu printr-un punct de rezistenta minima cum are obiceiul cind gaseste o gaura uitata cine stie pe unde.

Si in plus nu tot ce se gaseste prin US sau EU e disponibil prin RO.
Multumesc pt. sugestii.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2017 17:27:58


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu am inteles exact ce filtru de substrat vrei sa faci, dar etanseaza cu silicon orice gol. Daca mai tarziu ai probleme poti desface siliconul si reface lipitura sau repara problema. Daca pui adeziv definitiv nu mai desfaci nimic. Eu gaurile in tevi le-am dat inainte sa fac montajul final

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca am timp o sa incerc sa fac un desen.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Chinezariile de la petshopuri nu sunt bune ? Se pot combina elementii de gratar de la mai multe sa obtii ceva apropiat ca dimensiune de ce doresti, sunt ieftine si destul de reusite
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Da si nu in acelasi timp, sint destul de reusite. Prefer sa il fac singur.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am gasit si teava de PVC de 11mm si canal cablu PVC de 16x16mm - in Bricodepot (6m de teava si 3m de canalcablu au fost vreo 7lei). Dupa ce am umblat dupa mai multe tipuri de adezivi/lipici/ciment m-am ales cu Bison Plastic Adhesive (tot vreo 7 lei). Si vanzatorii de pe la brico-magazine sint la fel de bine informati ca si cei de la petshopuri (sau am fost eu fara noroc si i-am nimerit numai pe aia proaspat angajati).

Dupa 2 teste de lipit teava pe canal cablu pot sa spun ca se lipesc excelent una de alta cu chestia de mai sus. Am rupt teava cu bucati de canal cablu cind am tras zdravan de ele, dar lipitura a ramas. Am respectat si ce ziceau cei de la Bison - se tin presate 1-2 ore, dupa care se astepta 24 de ore si lipitura e gata.

Dupa citeva schite cu ce aveam de gind m-am prins ca e mult mai simplu sa folosesc teava si T-uri de PVC. Caut teava si T-uri de 16mm - nu exista de 11 si 13mm si sint cam greu de facut. Teava de 16 se gaseste fara probleme dar T-urile sint mai rare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

scorpionul wrote:nu am inteles exact ce filtru de substrat vrei sa faci, dar etanseaza cu silicon orice gol. Daca mai tarziu ai probleme poti desface siliconul si reface lipitura sau repara problema. Daca pui adeziv definitiv nu mai desfaci nimic. Eu gaurile in tevi le-am dat inainte sa fac montajul final


Am gasit Tangit. Pina la urma siliconul (am luat Ceresit CS23, dar nu ma deranjeaza sa caut altceva) lipeste PVC sau nu?
Vreau sa fac un fel de pieptene din teava. Baza din teava de 13 si dintii din teava de 11. Am gasit I-uri de 13 Ca T-uri nu am auzit pe niciunde.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2018 19:46:00


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Eu am luat Tangit din Brico Pantelimon. Au trecut 2 ani de atunci, e adevarat, dar stiu ca au tevi si fittinguri

Mama prostilor e mereu gravida!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am gasit si pe acolo ceva. Nu mai e Bricostore, s-a schimbat in Bricodepot - alta firma cam aceleasi produse.

Ramne intrebarea. PVC poate fi lipit cu silicon pt. acvarii?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
pyrnhia
Member

Joined: 06/05/2013 21:03:44
Messages: 100
Location: Cluj
IP:
Offline

Nu,skliconul nu adera la pvc dar poate da o anumita etansare daca nu e presiune pe "lipitura" de silicon
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am retinut, mersi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com