[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie CO2 / test permanent CO2 pareri  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu am stiut unde ar fi bine sa postez , la rubrica apa sau la atelier. Pana la urma fiind vorba de scule am pus aici. Sa va explic nervii mei si pe ce.
Am instalatie de CO2 cu butelie de 2 l si reactor JBL. Testul permanent de co2 tot jbl.
Difuzez co2 24 din 24 cu o viteza de 2 bule pe secunda si indicatorul pe test sta mort in zona 12 mg/l. Imi vine sa sparg testerul . Ar trebui sa incerc sa bag 3 bule pe secunda ? Care o fi problema ? Eu sincer cred ca testerul JBL nu e precis , ori ochii mei nu percep corect culorile de pe scala. Dar la un bazin de 180 l cat ar fi el de bine plantat pana la urma ar trebui sa ajunga nivelul dioxidului la 20 mg/l. Pls help orice sfat e bun.
A doua chestie suparatoare care cred ca tot de la chimicalele jbl vine :
Oricate teste fac ( teste picatura - jbl test lab ) am urmatoarele valori in apa la NO2 0,05 mg/l.
Cum este posibil asa ceva cand am NH4 0 si NO3 10 mg/l , dar atentie mie NO3 imi statea pe 3-4mg/l datorita consumului acum ii la 10 mg/l ca fac aditie de NPK proscape de la.JBL.
Ieri schimb 40 de l de apa , azi fac expre test doar pentru NO2 , ghiciti cat e voare !
0,05 mg/l deci nu stiu ce sa mai cred. Ori ochiul meu nu percepe bine scala ori chimicalele astea nu sunt ok. Sigur ca o valoare de 0,05 nu ma streseaza , pentru ca e prea scazuta sa faca rau dar ideea in sine.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Daca nu ai incredere in tester-ul de CO2, poti calcula nivelul acestuia si pe baza de kH si pH. Inclusiv la tester-ul de CO2 cred ca ai un tabel de calcul.
Poti sa-l verifici.
Eventual mai schimba reactivul din tester, daca-l ai de mai mult timp.
Dar parca ai plante easy la tine in acvariu. 12mg/l e un nivel ok pentru astfel de plante.
Acu sincer si mie mi-e greu de multe ori sa disting culorile de pe tester.

E normal sa ai niste valori de amoniac si nitriti foarte apropiate de 0. Bacteriil fac transformarea amoniacului in nitriti si a nitritilor in nitrati. Tinand cont ca e un proces continuu e normal ca sa existe la un moment dat un nivel foarte mic de amoniac si nitriti.
Iar nitratii sunt consumati de plante si de aia se pastreaza la un nivel mic si ele.
N-ai de ce sa te stresezi.

[Nano cu albinute] [Old tree]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Asa si asa cu easy . Am cristmas moss , am echinodorus tennelus , criptocorine wendeti brown, am sagitallia pusila si urmeaza sa plantez monte carlo, deci partea cu easy cam sare din schema. Am multe plante easy , dar am si multe medium.
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu am aruncat demult testerul de la JBL si am luat "balon" de sticla.
Problema cu cel de la JBL este ca lasa apa din acvariu sa treaca inauntrul testului, nu este destul de bine izolat.
Daca solutiile sunt in termen sunt OK, verifica termenul de valabilitate.
Daca sunt in termen poti avea o alta problema: poate agitatie prea mare a apei la suprafata.
Poti baga si dizolva 5 bule/s de gaz daca nu-l si tii in apa...
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ar fi ok si pentru plantele medii. 10-15 mg/l e necesarul pentru ele.
Ti-as recomanda si o electrovalva pusa la o priza programabila. Mai faci economie de CO2.
CO2-ul pe care-l bagi noaptea in acvariu se cam pierde, mai ales daca ai valurire puternica la suprafata.
Uite aici un tabel cate bule recomanda cei de la tropica de bagat in acvariu: http://tropica.com/en/plant-care/co2/system-nano/

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

incet incet iti dai seama ca trebuie sa treci la nivelul superior: controller ph+sonda de sticla. Nu e ieftin dar e sigur

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Ieri schimb 40 de l de apa , azi fac expre test doar pentru NO2 , ghiciti cat e voare !
0,05 mg/l deci nu stiu ce sa mai cred. Ori ochiul meu nu percepe bine scala ori chimicalele astea nu sunt ok. Sigur ca o valoare de 0,05 nu ma streseaza , pentru ca e prea scazuta sa faca rau dar ideea in sine.


La fel era si la mine (test ok, ne-expirat, cumparat din ghermania, in cazul in care suntem paranoici si luam in calcul dublul-standard)

Nu te crampona, valoarea e zero sau foarte aproape de. Poti face altceva - testeaza apa de la robinet pentru nitriti, ai sa vezi ca tot 0,05 iese.

In legatura cu dioxidul de carbon: Sa nu fie reactorul de vina. Cred ca o pipa din aia de sticla cu pastila ceramica e mai eficienta si mai estetica in acvariu in comparatie cu Taifunul. Poate sa incerci si varianta asta - cu alt difuzor, daca ai de unde face rost de unul.
Mie testul JBL de CO2 imi functiona bine. Sa verifici sa nu fie cumva expirat.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu am avut un difuzor din ala cu pastila si dupa cateva zile se depunea mizerie pe el si imi baga bule cam mari.
Acu am un Taifun si mi se pare ca se dizolva mai bine CO2-ul cu asta.
Dar poate o fi fost difuzorul meu mai de proasta calitate.

[Nano cu albinute] [Old tree]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Primul lucru de clarificat ar fi dizolvarea celor 2 bule de co2. Verifica apoi valabilitatea testerului, eventual lasa putin mai mica valuirea. O valoare corecta dupa modificarea valuirii o aflii dupa 3-4 ore. Cat despre necesitatea co2 in apa la intuneric, ar fi bine sa tineti seama ca in la intuneric se trece la stadiul al 2-lea al fotosintezei, in care se produce glucoza, folosindu-se dioxidul de carbon.
[ICQ]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

scorpionul wrote:incet incet iti dai seama ca trebuie sa treci la nivelul superior: controller ph+sonda de sticla. Nu e ieftin dar e sigur


Gresit. Daca nu dizolva gaz in apa, asa cum cred eu, cotrollerul va fi degeaba.


narcis wrote:Primul lucru de clarificat ar fi dizolvarea celor 2 bule de co2.....

Corect. Aici as mai aduga si reducerea agitatiei apei la suprafata.

Daca CO2-ul doar trece prin apa degeaba il bagi, chiar daca maresti cantitatea.
Taifunul incepe sa dizolve aprox 50% din gaz dupa 2-3 saptamani de stat la apa, iti dai seama prin faptul ca bulele de CO2 se micsoreaza catre suprafata.
Daca nu se micsoreaza... gazul nu se dizolva, deci poti baga si 10bule/s ca le bagi degeaba.
Daca ai agitatie la suprafata... scapa de ea.

Dupa ce rezolvi astea te poti gandi la altele.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Taifunul este eficient la 1-1,5 bule pe secunda. Daca ai mai mult de atit ai nevoie neaparat de extensie la el , altfel pierzi mult din CO2 .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bun , pai am sa o iau pas cu pas ( cum zice dl presedinte ). In primul rand sa verific solutiile daca sunt in termen, apoi sa le improspatez. Daca lucrurile nu se schimba voi face modificari la valurire si apoi mai departe tot ce e necesar. Informatii am primit suficiente har domnului si pe aceasta cale va multumesc.
Reactorul se afla in in coltul diametral opus al acvariului daca se poate spune asa fata de testerul permanent. Asta are vreo influenta ?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buuun , deci sa va tin la curent :
- t3rmen valabilitate chimicale pana in 2020
- pus chimicale proaspete
- schimbat si abtibild-ul de pe cutia imersata in ideea ca poate de la lumina s-a decolorat si nu mai pot citi cor3ct
- am urmarit reactorul , la iesire bulele sunt mai mari si apoi pana ajung sus devin mici de tot exact cum ati spus voi. Asta inseamna ca el dizolva bine dioxidul. Acum mai ramane sa astept sa vireze marcherul si sa vad. E din chimicale treaba sau va trebui sa umblu si la valurire.

P.S. la ce adancime fata de luciul de apa ar trebui sa fie partea cea mai superioara a r3actorului ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

adiio wrote:
scorpionul wrote:incet incet iti dai seama ca trebuie sa treci la nivelul superior: controller ph+sonda de sticla. Nu e ieftin dar e sigur


Gresit. Daca nu dizolva gaz in apa, asa cum cred eu, cotrollerul va fi degeaba.


eu nu ma refeream la dizolvarea co2 in apa. Acolo e treaba reactorului sau a altui mijloc de dizolvarea. Eu ma refeream la tinerea sub control a cantitatii de co2 fara a fi dependent de alte solutii sau echipamente mai mult sau mai putin expirate, a celor care nu sunt conforme sau sunt incorect folosite

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu am inteles din prima sfatul tau.
Majoritatea am inceput treptat cu instalatia de CO2, la fel ca si MihaiF.
Momentan pentru el este important sa-si rezolve problema actuala, cea a dizolavii gazului in apa si pastrarea lui in apa.
Cu siguranta se va lovi si de celelalte probleme: ph variabil, alge, butelie mica, "reactor" slab, ineficient si urat ca dracu (mai ales dupa ce se murdareste).
Eu dupa cateva luni de la achizitionarea intalatiei de CO2 de la JBL, am schimbat aproape tot, nu am ramas decat cu reductorul si electrovalva.
Dar astia au fost pasii mei, probabil si ai lui si a altora.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Cei care folosesc un reactor modelul" Bitanu", cel din filtru de apa, nu au probleme cu dizolvarea co2 decat daca debitul filtrului este prea mic pentru a plimba bulele de co2. In acvariu nu vei vedea bule de co2 , acesta fiind dizolvat in totalitate. Un alt avantaj este ca la o valuire mai puternica nu pierzi asa repede co2 din apa .

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2017 10:50:57

[ICQ]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

In 5 ore cu 2 bule/sec cu lichid proaspat , am plecat de la 3 mg/l cat arata minim si am ajuns la 12mg/l . Zic eu multumitor , dar sa vedem daca mai creste pe marker sau ramane asa.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ai extenisia la taifun ?
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Mihai, eu am acest test jbl de la un coleg, iar dupa a doua incarcare cu 20de picaturi de reactiv a inceput incet sa intre apa in el....pana era complet cu apa
Am inlocuit iar reactivul, am bagat 30 de picaturi, doar ca sunt plecat de acasa, abia vineri o sa vad daca iar a intrat apa.
[Thumb - Screenshot_2017-05-01-08-37-37.png]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:Ai extenisia la taifun ?


Nu
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com