[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pestii mor suspect  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
MAXYMUSS
Junior member

Joined: 12/06/2017 11:18:00
Messages: 9
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut , sunt nou pe acest forum , am cautat destul de mult prin acest forum sa aflu ce oare pot avea pestii de mor , prima data mi-a murit un molly negru care era clar bolnav ( avea un ochi umflat) l-am pus in carantina si dupa 2 zile a murit , dupa 4-5 zile a murit inca un molly negru aparent sanatos , dimineata era vioi manca , etc , seara l-am vazut pe fundul acvariu si misca inotatoarele incet ( credeam ca doarme ca asa mai facea el seara ) si azi dimineata mi-a murit un peste tigru ( nu mai stiu denumirea ) la fel suspect el si seara cand a murit molly era vioi se juca mereu , am pus de curand o planta nu stiu cum se numeste atasez o poza si un incalzitor ( nu l-am spalat inainte sa-l pun , poate fii de la asta ? )

Am un acvariu de 20 L il am de vro 2-3 luni , filtru intern de 500l/h ( vorba vine 500 ca nu face atat sigur ) , substrat natural ( nu pietris d ala din comert colorat si cu bling bling prin el ) , incalzitor 25 w , 3 plante , apa are 26 - 27 de grade

Am 11 pesti ( stiu ca sunt mult , dar aparent se inteleg toti bine , nu se lupta , nu se bat pe mancare , etc )

poze : http://imgur.com/a/pjOKL ( apa nu are culoarea aia e de la camera )

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 11:36:16

[Yahoo!]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, filtrul ala poti sa scapi de el, doar circula apa, nimic mai multe, incearca sa iti cumperi un filtru hang-on si sa il umplii cu siporax, e 7 lei saculetul. Ai o "supa" minunata, stiai ca neonilor le trebuie minim 5L de apa? asta inseamna 4 neoni, ai citit cerintele pestilor inainte sa ii bagi in acvariu? Parerea mea este ca este multa mizerie, nu are cine sa filtreze si iti mor. Imagineaza-ti ca stai tu cu inca 11 prieteni, va intelegeti bine (dar aparent va intelegeti toti bine , nu va luptati , nu va bateti pe mancare , etc), intr-un wc public , cat o sa rezistati?... Mai scapa de pesti si cumpara un filtru Hang-on mai scade temperatura, este vara, schimba susbstratul ca e cam mare, tine mizeria in el si nu o poti aspira cum trebuie, nu ai zis nimic de mentananta. Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 11:56:22


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
MAXYMUSS
Junior member

Joined: 12/06/2017 11:18:00
Messages: 9
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mizerie nu cred ca este , aspir substratul cu o unealta cumparata din magazin de domeniu , cam de 2-3 ori il curat pana nu mai iese nimic din el , o sa cumpar un filtru hang on , dar il pot tine si pe acesta ? pentru aerare ca nu suport acel vibrator sau cum se numeste el , curat fac o data la 7 zile si le pun 4 litri de apa "proaspata" tinuta 7 zile in sticle de 2 litri fara capac , cudat este ca pestii au inceput sa moara dupa 3 luni si eu nu am facut nimic diferit doar ca am adaugat acele plante noi si inainte sa moara primul am intarziat cu 2-3 zile curatenia in acvariu , o avea legatura ?
[Yahoo!]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Oxigenarea apei se face prin simpla valuire a ei, Hong-on-ul o sa scoata apa si o sa valureasca, deci o sa ai oxigen, renunta la pesti, eu numarul ala de 11 pesti il aveam intr-un acvariu de 60L in trecut. Clorul iese in 24 de ore si pus in vase cu gura larga, nu inteleg de ce lasi apa 7 zile, sa se imputa? . 30% din calculele mele matematice este 6L si nu 4L la schimbul de apa. Ma repet, prea multi pesti, multa mizerie = pesti morti, fa schimburi mai dese de apa si poate nu o sa iti mai moara.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
MAXYMUSS
Junior member

Joined: 12/06/2017 11:18:00
Messages: 9
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am inteles , multumesc de informatii , azi o sa cumpar hang-on-ul , o sa dau unui prieten 6-7 pesti ( are acvariu la ciclat de 2 saptamani ii poate pune ? are acvariu de 50 L (sau mai mare nu mai stiu) si filtru extern , vibrator , etc ) si o sa schimb 6 litri de acum , pai apa nu prinea miros urat :-? ca nu o lasam la soare sau ceva .. , si acum ca mi-ai zis de mizerie si multi pesti ai dreptate , buretele de la filtru mirosea rau a amoniac si a inceput sa miroasa asa fix cu o saptamana inainte sa moara primul peste , iti multumesc mult de informatii , o zi buna !

app: la cat timp schimb siporax ?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 12:58:19

[Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@MAXYMUSS: nu mi-o lua in nume de rau dar nu ai nicio treaba cu acvaristica; nu intelegi notiuni de baza.

Citeste, pentru inceput, din "scoarta'n scoarta" astea doua link-uri:

http://www.acvariu.ro/ghidul-incepatorului
http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati

Ai sa vezi ca o sa-ti raspunzi singur la intrebarile cum ar fi:

- "de ce nu e bun substratul pe care il ai?"
- "de ce nu e bun filtrul pe care il ai?"
- "in cat timp schimb siporax-ul?"
- "de ce imi mor pestii dupa 3 luni?"
- "de ce mirosea buretele a amoniac?"
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

problema cu apa pentru schimb este in felul urmator.. asa cum a spus colegul,apa trebuie sa stea la declorinat,24 h in vase cu gura larga, (ola sau cuva de plastic) fara capac.Apa daca sta mai mult incepe sa i se schimbe proprietatile. dupa 7 zile,ia gindestete,ce apa proaspata este aceea? Deci ,orice peste de acvariu are un loc unde creste in natura.Noi trebuie sa ai asuguram un mediu cit mai aproape de meduil in care creste el in natura.Apa, in natura, este in continua schimbare,char daca e lac pe undeva intra apa in lac si prin alta parte iese,deci tot timpul este improspatata,ceea ce in bazin...nu se poate... apa este recirculata.Scimburile de apa nu au rolul doar de a improspata apa ci si de a tine sub control chimia ei

Tu nu ai filtrare biologica deci nu s-a facut ciclarea bazinului,ai bazinul deciclat,de acolo culoarea albiciasa a apei.Bazinul suprapopulat, deci dejectii multe.Un bazin neciclat este un bazin instabil,adica proprietatile apei sunt schimbatoare.Daca ai citit despre ciclare ,ai citit ca ciclarea sa face cu bazinul nepopulat.In bazinul tau,oricand poate sa se ridice nivelul de amoniac ,nitriti sau nitrati pentru ca nu ai suficiente bacteri adulte ca sa iti poata asigura ciclul azotului ,la incarcatura biologica din bazin.
Daca iti iei filtrul mai cumpara si ceva medii filtrante bio ,depinde de bugetul pe care il ai... matrix siporax .Daca ai putea sa pui pe inul filtrului burete si sa umpli tot filtrul cu medii bio ar fi si mai bine.

Sa iti cumperi si solutii pentru startare acvariu ,cu bacterii.Sunt si fiole si la bidon. La fiecare schimb de apa sa pui si aditie de bacterii ca sa ajuti la ciclare

Si la fel, cum a spus colegul, in legatura cu substratul.. pietrisul nu ai sa poti sa il aspiri niciodata cum trebuie..Asta o spun din proprie experienta,am pietris si stiu ce se intimpla.. al tau ,mai ales ca este inchis la culoare, nu vezi dejectiile,al meu e alb si dupa ce aspir o jumate de ora la el,daca bag degetil in el te sperii ce iese.Mai este un dezavantaj.Substratul are si el rol de filtrare,printre care si filtrare biologica.In el se fixeaza colonii de bacterii care ajta la ciclul azotului.Tu.. si eu.. de citeori se aspira substratul,il deranjam bine ca sa facem o aspirare cit mai buna a dejectiilor.In felul asta ,deranjam substratul cat si coloniile fixate in substrat.Asa substratul isi va pierde din eficienta filtraii bio.

PS ce am spus aici este in mare...dar asa cum a spus colegul..trebuie sa citesti...sa nu te deranjeze criticile ,sunt multi pe forum care au trecut prin ce treci tu... si eu sunt unul din ei. dar.. sunt la fel de multi colegi.printre noi,care mananca acvaristica pe paine..Deci, sa nu te deranjeze observatiile,criticile unele mai subtile altele mai dure...nu au nici un alt scop decat sa inveti... Gindestete asa... multi de aici nu iti dau sfaturi pentru ca esti tu dragut sau ca iti spui MAXIMUS,ti se dau sfaturi pentru ca multi de pe acest forul iubesc aceste animalute acvatice si de multe ori e chiar enervanta inconstienta oamenilor...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 13:42:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Uite aici si un link care sa te ajute sa calculezi cam cati pesti poti pune in acvariul tau: http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php
Cel mai bine ar fi sa renunti la toti pestii pe care-i ai acum. Nu se preteaza pentru acvariul tau.
Poti sa pui in el pesti de talie mica, de exemplu: 5 Rasbora Mosquito, sau vreo 3 masculi de Guppy, sau mai bine doar creveti, sau un mascul de betta.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
M-am uitat si eu la poze si, pe linga comentariile colegilor (cu care sunt perfect de acord) as mai remarca slaba plantare a acvariului
(de fapt este un nano). Am si eu doua cam de aceeasi capacitate dar nici nu ma gindesc la altceva decit creveti si melci. Singurii
pesti pe care ai putea sa-i pui acolo sint cei de talie mica (Rasbora, Boraras, Oto, neoni) dar acestia sunt pesti de cird si iti trebuie cel
putin 7-8, plus o mai buna plantare, mai ales pentru Boraras. Eu ti-as recomanda sa incerci o plantare mai buna si sa donezi pestii
pina se echilibreaza acvariul.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MAXYMUSS
Junior member

Joined: 12/06/2017 11:18:00
Messages: 9
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am inteles , multumesc tutror pentru informatii , o sa cumpar un acvariu mai mare , o sa-l las la ciclat , o sa cumpar si alte "ustensile" , pestii o sa-i donez unu prieten care are totul deja facut , daca puteti sa-mi spuneti ce am nevoie pentru un acvariu de 50 L gen filtru , incalzitor , etc si ce putere sa aibe , o sa calculez in link-ul dat de Antecume cati pesti sa pun
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu as cauta un filtru pentru bazine de 100l.. filtrul de capacitate mai mare nu e o problema...lsunt multe variante.. in functie de buget...
daca vrei sa il si plantezi... vei avea nevoie de un substrat fertil si de lumina,.. indiferent daca iti iei un bazin kit.. cu filtrare si lumina.. incalzitor... in afara de incalzitor la aceste Kit-uri ,lumina si filtrarea sunt insuficiente..
.. daca ai limita la buget.. spune cam cat ai disponibil si colegii te vor ajuta sa achizitionezi cee e mai bun limitanduse la acel buget

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite o varianta sub forma de kit relativ complet :
https://www.nevertebrate.ro/acvariu-dennerle-scapers-tank-complete-50-l-10457

La el mai adaugi un substrat fertil Dennerle DeponitMix si unul decorativ, tot de la Dennerle.
https://www.nevertebrate.ro/substrat-nutritiv-dennerle-nano-deponitmix-1kg-190
sau doar
https://www.nevertebrate.ro/sol-fertilizant-dennerle-scapers-soil-1-4mm-4l-14430

In rest, decoruri, plante, animalute ... depinde de ce vrei sa realizezi.
Eu, intr-un astfel de acvariu, as face un aranjament gen Envy Nature ... pe jumatate!
Sau un fel de Lost Nature, la scara redusa.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 15:24:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MAXYMUSS
Junior member

Joined: 12/06/2017 11:18:00
Messages: 9
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ok , am inteles , buget am ceva si nu e o problema asta ca ma ajuta si tata ... deci asta nu ar fi o problema , problema e ca nu prea stiu multe , dar acum o sa fac pas cu pas tot ce mi-ati spus si o sa invat tot ce este nevoie inainte sa-l populez cu pesti , acvariu am cumparat de 50 L , incalzitor de 75 w , filtru hang-on , substrat fertil o sa dau comanda acum si plante o sa cumpar maine , la acest acvariu de 50 de L este ok daca il las la ciclat 3-4 saptamani ?
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sau mai este varianta "din bucati" :

https://www.nevertebrate.ro/acvariu-ocean-free-64-l-7185

La acesta adaugi un filtru extern, echipat cu cel putin doua sertare de medii pentru filtrare
biologica ( https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-150-2406-9091)
respectiv Siporax, Matrix, ... o lampa (https://www.nevertebrate.ro/lampa-suspendata-aqua-zonic-2x24w-2813)
un prefiltru (https://www.nevertebrate.ro/prefiltru-eheim-4004320-3816), un incalzitor, si din nou substrat, decoruri, etc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MAXYMUSS wrote:Ok , am inteles , buget am ceva si nu e o problema asta ca ma ajuta si tata ... deci asta nu ar fi o problema , problema e ca nu prea stiu multe , dar acum o sa fac pas cu pas tot ce mi-ati spus si o sa invat tot ce este nevoie inainte sa-l populez cu pesti , acvariu am cumparat de 50 L , incalzitor de 75 w , filtru hang-on , substrat fertil o sa dau comanda acum si plante o sa cumpar maine , la acest acvariu de 50 de L este ok daca il las la ciclat 3-4 saptamani ?


Pai bine frate, daca deja ai acvariu, filtru, alea-alea ... de ce ne fierbi si ne pui la treaba inutil?
Pune o lista cu ce ai si zi ce vrei sa faci cu ele!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 15:40:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ce filtru ai luat?
Ai grija ce plante comanzi. Unele sunt pretentioase la lumina si fertilizare. Cauta plante 'easy', sunt mai usor de intretinut (vezi aici: http://tropica.com/en/plants/ pune Easy la difficulty).

[Nano cu albinute] [Old tree]
MAXYMUSS
Junior member

Joined: 12/06/2017 11:18:00
Messages: 9
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pai am asa :
-acvariu 50 L
-incalzitor 75w de la jbl ( eu credeam ca fac doar boxe ) )
-filtru hang on tot jbl de 100 L
-Neon d-asta de la philips cu lumina rece ( 15w-20w nu mai stiu cat are ) - e ok asta ?
-pentru filtru siporax si bureti ca sa bag siporax in ei
-niste d-asta cu bacterii tot de la jbl
si cam atat pe moment
Pai as dori sa fac ceva simplu cu pestii care nu necesita conditii speciale ( ca na chit ca fac tot ca la carte sunt totusi incepator ) si in rest nu prea stiu cum sa fac ... o sa ma mai documentez , ma uit pe forum la alte acvari si .. astept sfaturi )

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 15:49:45

[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

uitate pe cutie si da exact tipul de fiultru ai.E indicat, ca filtrul sa fie umplut doar cu medii bio si sa atasezi un prefiltru sau un burete pe inul filtrului.Asa nu vei mai umbla asa des la filtru ci doar la prefiltrare.In acest fel ai avantajul ca nu se mai colmateaza asa repede mediile filtrante si nu le mai deranjezi asa des pentru curatare.Filtrul trebuie sa fie cu o capacitate de filtrare de cel putin 2 ori volumul bazinului tau.. adica bazin de 50l un filtru cu capacitate de filtrare pentru bazine de 100-120l,,ar fi suficient.NU TE UITA LA DEBITUL POMPEI (600L/H) ASTA NU E ASA IMPORTANT,TREBUIE SA TE UITI PENTRU CE BAZIN E RECOMANDAT FILTRUL

la fel si despre lumna,citeste de pe ele ce tip de neon e ,cati W, ca la 50l cred ca e nevoie de minim 25W lumina si asta depinde si de distanta care o are lampa de luciul apei

Deci..
1-asigurate ca ai filtrarea suficienta pentru bazinul pe care il vrei
2-cumperi substratul fertil faci calculul cam cat ai nevoie dupa formula : suprafata bazinului x inaltimea substratului.. ex bazin L50 x l50 x h 55 s si sa zicem substrat de 5 cm.. atunci vei calcula 50x50x5 si iti da cantitatea de substrat de care ai nevoie.Cred ca la substrat fertil ai nevoie de 2 sau 3 cm grosime substrat fertil.. daca gresesc ,ma corecteaza colegii si iti mai cumperi si substrat inert.. nisip... evita pietrisul ca e greu de aspirat.nisip cu granulatie inte 1 si 3 mm cred ca e bun
4 Cumpara niste ornamente,te sfatuesc fara plasticuri.Pietre mopane .. radacini.. poti sa le aduni si tu dar trebuiesc tratate inainte.. pentru inceput te sfatuiesc sa le cumperi
5 la plante,asa cum a zis colegul, alege plante easy dar si acolo trebuie putina atentie sa fie cam din acelasi film
6 la pesti.. e iarasi dificil de spus,clar, talie mica sa nu te gindesti la carasi aurii sau ceva de gen,nu au ce cauta in bazine asa mici,deci pesti de talie mica ,asa cum au spus si colegii gen neon rasbora,guppy.. trebuie sa cauti sa vezi ce ti-ar placea
Cu plantele te-ar putea ajuta colegii putin ,dupa ce ai cumpara ceva ornamente cum am spus.. pietre mopan radacini, sa pui niste poze si asa isi pot face cat de cat o imagine
Ca ex acum Silviu are un nano foarte frumos.. si nu numai unul chiar 2 nanouri si parca si unul de 50...ma insel Silviu?

This message was edited 2 times. Last update was at 12/06/2017 22:35:56


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com