[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvaristic afara  XML
Forum Index » General info
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Sambata am avut timp si am scos pestii, am prins 10 bucati, apoi am mutat bazinu mai incolo ca incurca si dupa ceva timp cand am venit sa il umplu si printre plante mai vad un peste , pui nu era, sigur cei de la nevertebrate ori nu stiu sa numere ori trimit cu unu in plus pentru rata de mortalitate sau ceva de genu, am pus poze cu plante plutitoare scoase si puse inapoi.
Am pus poza si cu Bruno, nu e brun , e doar tupeist .

Spor



image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut, revin din gradina imi place cum suna
Bazinele sunt inghetate, toate plantele plututoare sunt in gheata, din bazinu mare m-am hotarat sa la nufaru si echinodorisu sa vad, trec sau nu iarna in bazin, de fapt mai am un motiv stiu sigur ca in bazin sunt planarii, singuru bazin din casa care putea primi plantele era cel cu creveti amano, am zis asta e, stati la frigider iarna asta .

Nufaru si planta de iaz din bazinu rotund trebe scoase si bagate la iernat, anu trecut am avut unde si a fost in beci, anu asta gasesc un sifonier in casa veche care sta sa se darame izolez cupolistiren extrudat si speram sa nu inghete, nu mai zic ca anu trecut le-am bagat in beci cand era bocna tot bazinu si mi-a luat vreo 2 ore pe intr-un miez de noapte pe frigu p*** cu toporu sa le scot din gheata, incurajarea mea a fost "acum sau niciodata"

Revin maine cu poze si plante inghetate

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Si pozele in graba, spor

image
image
image
image
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu s-a mai intalmplat nimic pe aici? era foarte interesant totul.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

LiviuG wrote:nu s-a mai intalmplat nimic pe aici? era foarte interesant totul.


Si eu vreau sa stiu sunt cu sufletul la gura

Lasand gluma la o parte, am sa postez doar ca am mai luat un tun mare e al doilea, ma mir si acum ca nu m-am lasat de acvaristica

Spor
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Chiar si asa tot ar fi bine sa aflam ceva detalii. Nu sintem pe FB sau forumul nu stiu carui magazin eM.. ca sa fim cenzurati.

Sau ma rog, sa ti se taie comentariul foarte prost care il ai la adresa produsului xxx sau la adresa firmeii yyy. Au avut destul noroc sa nu ma pot incadra la o plingere la ANPC. Prima data am zis ca e o suma prea mica ca sa pierd timpul - vreo 30 lei- si a 2-a oara am reusit sa ies din conditiile de garantie.

Asa cu titlu informativ: e foarte interesant ce faci si sint destui care te urmaresc. Vrem detalii - chiar si fara poze.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Chiar si asa tot ar fi bine sa aflam ceva detalii. Nu sintem pe FB sau forumul nu stiu carui magazin eM.. ca sa fim cenzurati.

Sau ma rog, sa ti se taie comentariul foarte prost care il ai la adresa produsului xxx sau la adresa firmeii yyy. Au avut destul noroc sa nu ma pot incadra la o plingere la ANPC. Prima data am zis ca e o suma prea mica ca sa pierd timpul - vreo 30 lei- si a 2-a oara am reusit sa ies din conditiile de garantie.

Asa cu titlu informativ: e foarte interesant ce faci si sint destui care te urmaresc. Vrem detalii - chiar si fara poze.


Eu nu am treaba cu astea, cel mai scump echipament din acvariile mele e incalzitoru, daca se strica il arunc si cumpar altu, tot timpul am in plus si ma impiedic de ele.

pentru detaliu cu lovitura sub centura potul #14 din http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/46456.page#p418534

Acuma s-o luam cu inceputul:
Bazinul rotund cum va uitati la postul nr #63 poza nr 4 - am lasat peste iarna cum a fost, a inghetat de mai multe ori, in martie ma uita la el, bag capu mai aproape duhnea a amoniac, am bagat furtunu cu apa si am umplut bazinu, nu credeam ca mai iese ceva dar incet incet a aparut nufaru si apoi cealata planta care habar nu am cum o cheama acum tre sa ma uit mai sus , am smuls bucata de pamant cu nufarul si am pus in alt bazin ca sa nu fie sufocat ca anu trecut, am numarat 8 corane asta ar fi cam 8 nuferi individuali ii voi diviza la anu in primabara, a mai ramas o bucatica acolo care trebuie scoasa si ea.

Bazinu mare de 120litri, e la umbra si nufaru din el nu prea ii place are frunzele rosii, e plin de alge si hair grass a preluat tot substratul si din cand in cand iese cate un fir din planta aia care creste prin Groelanda, am sa mut bazinu da sa vad cum fac ca e foarte greu.
Bazinele de 40 de litri care au ramas afara sunt verzi si pline de viata, am scos si bazinu cu 2 zebre de 60 litri acu o saptamana si jumatate, plantele au inceput sa dea pe afara din cauza lumini naturale.
Am mai adugat 2 bazine de nevoie ambele fara substrat, unu de 40litri in care pluteste coada calului, si unu de 60 de litri in care la fel pluteste coada calului si dedesubt am bagat cele doua bucati mari de Anubias si pe Bruno betanu , sa vedeti cum sta la panda printre plante in locu unde ii dau te mancare

Spor si ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2020 20:52:13


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am uitat sa adaug, am un pocusor de apa, e specie rara , am atasat un video cu "fiara in mediul lui natural"


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sper ca ai in proiect un iaz.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Sper ca ai in proiect un iaz.


De cand locuiam in cartieru 23 august in Bucuresti acu 3ani am viziunea asta, stiu ca mergeam pe la Cora Pantelimon si ma holbam la piscinele mobile pe care le vindeau si incercam sa numar cati pesti as putea baga in ele .

Cometa e foarte frumoasa, si merita un spatiu mare, acu sta in 120litri de apa si numai da o data din coada si e patea cealalta, numai zic ca e ca un catel cum ma vede cum vine la margine, vrea ceva de mancare .

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2020 09:04:00


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Poze adunate, in weekend am sa pun poze la zi.
Spor.

PS: Am incercat sa postez vineri dar nu a mers nu stiu de ce.

image image image
image image image
image image image
image image image
image image image
image image image
image image image
image image image
image image image
image image image
image image image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2020 08:54:17


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Am revenit, am multa treaba cu constructia casei si acvaristica e pe minim acum

am avut treaba cu albinele vecinului avea vreo 10 stupi si venau sa ia apa din bazinele mele, nu mai faceam fata cu alimentarea apei din butoi, asa ca am ales o varianta ma simpla, direct de la qiuveta cu furtunul, zebrele si betanul sunt bine, au fost zile in care m-am indoit ca mai sunt in viata, prima a fost cand albinele au supt toata apa din bazinu cu zebre, si doi cand am verificat afara dimineata saptamana trecuta temperatura apei 8 grade la 6 dimineata, am zis saracu Bruno (betanul), duminica am golit bazinu de apa l-am gasit sprinten si in viata, acu e in casa, a mancat imediat dupa ce l-am pus in acvariu, temperatura apei o tine asa de o saptamana cam asa au scazut temperaturile 21-27.09, in concluzie, la ce temperaturi se scrie pe net ca rezista minim pesti beta? nu ii de mirare ca chinezi si restu asiaticilor trimit pesti beta pe tot mapamondul indiferent de conditii, stiu ei ce stiu.


Spor sper sa revin cu niste poze de toamna.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2020 13:12:00


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Imi place tare ideea asta, aveam de gand sa o incerc si eu anul asta dar mi-a fost frica sa nu ma umplu de tantari (nu ca acum as duce lipsa). Am in continuare o groapa uriasa in curte in care a trebuit sa torn periodic insecticid pentru ca colcaia de larve. Au reusit pestii sa tina populatia de tantari sub control?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Incep sa ma intreb daca nu ar trebui sa fur niste spatiu de pe balcon de la plantele sefei.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

raul.tatulescu wrote:Imi place tare ideea asta, aveam de gand sa o incerc si eu anul asta dar mi-a fost frica sa nu ma umplu de tantari (nu ca acum as duce lipsa). Am in continuare o groapa uriasa in curte in care a trebuit sa torn periodic insecticid pentru ca colcaia de larve. Au reusit pestii sa tina populatia de tantari sub control?


Anu asta nu prea au fost tantari probabil dau cu ceva solutii in aer, habar nu am, si avem lacu peris la 500 de metri, anu trecut noaptea trebuia sa stau imbracat afara ca altfel ma piscau tantarii nu gluma, cele mai multe larve le-am vazut in bazinele unde apa e libera fara vegetatie cu e cel cu nufaru, restu pe ici pe colo daca vedeai o larva si aia mancata de pesti, am vazut cateva si in acvariu din casa pintre plante .

Liv wrote:Incep sa ma intreb daca nu ar trebui sa fur niste spatiu de pe balcon de la plantele sefei.


Soutii sunt numai sa iti faci loc
https://www.youtube.com/watch?v=rfcQMwscBBc

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu vesti proaste
Nu m-am uitat la meteo sa vad ce temperaturi vor fi noaptea, si marti 20 octombrie dimineata am vazut gheata pe masina, bordu inregistra 3 grade, ziua s-a incalzit dar cele 2 zebre nu mai erau, cand am venit acasa am bagat bazinu sub 4 pereti cu lumina la cald si m-am rugat sa fi intrat in hibernare sau ceva da tot nu ii vad

Spor

This message was edited 2 times. Last update was at 22/10/2020 17:47:02


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:Revin cu vesti proaste
Nu m-am uitat la meteo sa vad ce temperaturi vor fi noaptea, si marti 20 octombrie dimineata am vazut gheata pe masina, bordu inregistra 3 grade, ziua s-a incalzit dar cele 2 zebre nu mai erau, cand am venit acasa am bagat bazinu sub 4 pereti cu lumina la cald si m-am rugat sa fi intrat in hibernare sau ceva da tot nu ii vad

Spor


Am informatii noi, sambata am ajuns acasa seara si am deschis lumina si eram langa bazin, si ce crezi mi se pare ca i-am vazut pe amandoi, da sigur unu l-am vazut, se acund in plante cand e vreo miscare, am aruncat niste mancare, ca sageata ori e numai unu ori numai cate unu se arunca la mancare, oricum stau la panda ca trebuie sa ii prind sa ii mut in alt bazin sunt fericit ca nu s-au dus pe copca.

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2020 21:17:31


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Start pentru sezonu 2021

duminica am verificat toate bazinele, pe scurt sunt pline de alge, iar nufaru sa facut ditai cioata si e prea mare pt ghiveciu in care sta, teoretic trebuie sectionat in 2 sau mai multe bucati si replantat, teoretic ma mai gandesc sa vad daca fac asta anu asta.

Revin cu poze

Bruno betanu a sarit din acvariu iarna asta si l-au lins cainii de pe jos , saracu, vad daca ii gasesc inlocuitor.

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2021 09:08:50


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salutare,

Stiu nu am mai mai postat, deoarece multa treaba si prea putin timp .

Pe scurt, toate bazinele au fost vandalizate de caini mei, am 4 caini 2 adulti linistiti si 2 acum in vara ar trebui sa se linisteasca ca fac 2 ani.

Bazinul cel mare de 80 de litiri e intreg si chiar uitasem de el deoarece sta intrun loc ferit, in el voi pune cei 11 pesti white clowds cand incepe sa fie 5 grade noaptea, momentan sunt in casa.

Cam atat anu asta, pe viitor am in vedere un miniIaz inconjurat de o minisera si un iaz cu crapi si crapi koy, anu asta o sa ne vedem mai mult pe la >>Coltul incepatorului (apa sarata)<< si >>Acvarii diverse - Jurnal<< ca intru in forta .

Spor,

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2022 10:23:09


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Chiar te asteptam cu noutati - ca vine primavara.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com