[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Începator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

Salutare m? numesc Alin 37 ani .....
Acum o s?pt?mân? am cumparat un hexagonal de 60l de la cineva care nu a mai avut timp pentru el .
Acvariul a venit plantat , pompa submersibila cu filtru in top ( are in el 2 bure?i c?rbune activ ?i ceva bile albe nu mai ?tiu cum le zice ) , incalzitor ?i ceva pe?ti 2 cory vreo 12 betta de care m-am sc?pat i-am dat gratuit ?i un ancistrus sau cum il cheam? .
Ieri am b?gat în acvariu urmatori :
O pereche de xipho
O pereche de black molly
6 guppy
?i înc? un cory

Dup? cât am citi pe forum ar fii ok .
Întrebarea mea este crede?i c? filtrul pe care il am face fata la sistem s? il schimb ? Mie îmi pare apa pu?in cam tulbure adic? cu ceva impurit??i in ea .
De când il am apa o schimb la 2-3 zile cate 20 litri ?i il aspir cat pot de bine .pun apa st?tut? cel pu?in 24 de ore.
Mâncare le dau diminea?a ?i seara ..

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut, Alin!
Ce marca este filtrul? Pentru 60 de litri ti-ar trebui macar vreo 2 litri de material filtrant. Pune, eventual, o poza. Si nu mai scrie cu diacritice, te rog!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2017 10:28:24


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Bine ai venit.
Scoate carbunele activ. E doar pt. filtrare chimica, dupa 2-3 saptamini nu prea mai filtreaza nimic. Daca bilele ceramice sint poroase sint bune la filtrare - uita-te daca semana (mai putin culoarea) cu Eheim Substrate Pro.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

si da.le sa pape doar dimineata

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

salutare
ieri am cumparat un filtru nou AQUAEL, FAN 1 PLUS si l-am instalat incerc sa le las pe amandoua macar vreo 3 saptamani .
o sa incerc sa introduc ceva poze dar nu stiu cum .
GeorgeBV
Junior member

Joined: 13/06/2017 11:51:11
Messages: 13
IP:
Offline

Buna Ziua! Eu sunt George!
De curand mi-am cumparat un acvariu de 54 de litri, am un filtru cu tot cu furtunas pentru oxigenare, compatibil cu capacitatea acvariului. Lunea trecuta l-am umplut cu apa adusa de la izvor, l-am decorat cu pietris, albastru nu chiar marunt. am niste copacei de plastic, artificiali si un castel.
Cand am pus apa in acvariu am introdus dupa instructiuni JBL Biotopol, am lasat vreo doua ore, apoi am scos filtrul, si in buretele de la filtru, am turnat o sticluta intreaga(asa scria) de FilterStart tot de la JBL, apoi am dat drumul la filtru si pana in ziua de azi isi face treaba.
Apa are 25, 26, 27 de grade in functie de vremea de afara fara incalzitor. La inceput apa era tulbure, era ca o ceata in apa, dupa 6 zile am observat ca s-a limpezit e chiar clara.
O data la doua zile, am presarat miste fulgi in apa (mancare de pesti), Dupa o saptamana am luat prima analiza a apei.
Pt NH3 folosesc Tetra Test NH3/NH4 cu reactivi, iar pentru celelalte am teste 6 in 1 de la JBL easy test.
Valorile sunt urmatoarele:
in 10- 06 - 2017 era:NH3 - 1,25 mg/l
NO3 - 25mg/l
NO2 - 0.5 mg/
GH 7 spre 10 d
KH - 10 d
PH - 8
Cl. - 0

Dupa 3 zile aveam:
NH3 - 3mg/l
NO3 - 0
NO2 - 0.5 mg/l
GH - mai mare de 21
KH - mai mare de 10
PH - 8 , - 8 si ceva
Cl. - 0

Nu inteleg nimic din analizele astea! Pesti nu am in acvariu. Procesul de ciclare este pe drumul cel bun? Oare Bacteriile alea traiesc?....Cum fac sa verific? Trebuie sa scad PH-ul? si cum?GH-ul e destul de mare si el....Va rog ajutati-ma? Cat sa mai las apa fara pesti?....Sa ii mai pun mancare?....
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut George ! Hai sa nu poluam topicul omului. Deschide unul nou, pentru tine. Ai rabdare, ciclarea mai dureaza.
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

Cum pot adauga poze?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

dai jos la post reply si o sa ai acolo buton de adaugare...sau postezi pe anumite siteuri si iei libkul de acolo...cum ar fi de exemplu plici.ro...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Salut Alin. Xipho si Black Molly sunt pesti care pot ajunge la maturitate si la ~ 15 cm. Trebuie sa ti cont ca se reproduc usor si in scurt timp o sa te faca "tatic". Guppy la fel, o sa se inmulteasca rapid. Mie deja mi se par cam multi pt. volumul acvariului tau. Ai nevoie de o filtrare pe masura, pe care o poti obtine de la un filtru extern, plus curatenie periodica (schimburi de apa mai dese, curatat substrat etc.). Asta implica ceva mai multa munca din partea ta si riscuri mai mari. Eu as ramane doar la o specie de vivipari si cory. Eu am doar guppy endler si nu stiu ce sa fac cu puii. Chiar si cand ii pun la donatii scap destul de greu de ei.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

revin cu ceva poze
[Thumb - 3456.PNG]

[Thumb - 2345.PNG]

[Thumb - 1234.PNG]

Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Femela aia de black molly nu e deloc in apele ei. Mie mi se pare ca are ceva inceput de fin rot.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

asa baniuesc si eu
am un acvariu cu un betta la tratament cu sera baktopur si il bag si pe el acolo

nu stiu ce sa fac ...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

filtrarea deficitara e de vina...schimba apa la 2 -3zile cate 30% din totalul apei ,aquaelul ala....mai bine nu.l luai...are un buretel mic,rotorul doar invarte apa,bine ca aeriseste,totusi e mai bine decat fara....achizitioneaza un hang on cascada

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

pe langa acel aquael mai am unul on top original al acvariului ..
[Thumb - 5555.PNG]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in general ,la bazinele care se vand cu kit,in afara de incalzitor,toate sunt pentru limiita minima a bazinului...
ar fi bine sa faci cum a spus colegul... schimburi dese de apa,25-30% din totalul volumului,la 2 zile din cauza ca este supra populat si filtrarea e deficitara,prin schimburi de apa mai dese poti tine in frau ,cat de cat ,parametrii apei.Deci pentru o filtrare mai buna un filtru hang on sau o canistra pentru bazine de 100 sau 120l.. nu te uita dupa debitul pompei,nu e prea important,cauta pentru bazine de citi litri sunt indicate..
In alta ordine de idei,tot din cauza filtrarii deficitare,bazinul tau e neciclat,cu siguranta ar trebui sa completezi cu aditie de bacterii la fiecare schimb de apa IMPORTANT...APA PENTRU SCHIMB=24H LA DECLORINAT SI ATENTIE LA TEMPERATURA APEI,SA FIE APROXIMATIV EGALA CU CEA DIN BAZIN... socurile termice nu sunt bune pentru pesti.
Pentru fin roth stiu ca e bun Bactopur de la sera.. e bine sa nu faci tratamentul in bazinul comunitar.. decicleaza
sa fi atent, daca apare si ceva puf pe el... nu de putine ori finroth se asociaza cu infectia fungica
ai grija la tratament.. 3 zile tratament ,2 zile pauza... atr trebui sa ai si in bazinul de carantina un filtru si o pompa de aer...
in timpul tratamentului sa nu folosesti lampa de iluminat si trebuie sa oxigenezi apa intens
in ce;le 2 zile de pauza. in prima zi schimb de apa 50% si i a doua zi la fel.. inca 50%. in timpul pauzei sa pui carbon activ in filtru ca sa elimine irmele tratamentului
normal. nu cred ca ar trebui mai mult de 3 sedinte... si ar trebui sa se vada ceva schimbari

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2017 12:44:24


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

Am reusit sa fac rost de la sotie bineinteles de un buget de 300 lei pentru un filtru .
Intrebarea mea este ce îmi pot lua ceva bunicel extern ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asta este tot ce am gasit :

http://www.emag.ro/filtru-extern-sunsun-hw-302-1000-l-h-50197/pd/D2CVH2BBM/

Daca te mai "lipesti" de vreu 90 de lei atunci un JBL e401 sau un Eheim 150 ar fi OK.
Daca insa ii promiti luna de pe cer si iti aproba inca 100 de lei un JBL e701 ar fi perfect.

PS Eu, pentru nano si o gradinita interioara, am scapat mai ieftin : i-am aprobat sefei schimbarea draperiilor pe la vreo trei ferestre,
plus un set nou la fereastra de la bucatarie ... Tot secretul este sa ai ceva de dat la schimb!

This message was edited 2 times. Last update was at 14/06/2017 21:06:07


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

Cred c? o sa merg pe un eheim 150 c? oricum mai trebuie una alta pe langa el
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai da, ca toate vin fara medii de filtrare. Dar 1 litru de Matrix costa cam 50 de lei. Tie iti trebuie cam 2 litri, corect?
Insa atentie : daca inlocuiesti toate mediile din filtru cu medii pentru filtrare biologica, un prefiltru ar fi de luat in calcul.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com