[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Echinodorus tenellus  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

As dori sa aflu cat mai multe informatii despre aceasta planta , ma poate ajuta cineva va rog.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

https://www.thegreenmachineonline.com/blog/article-echinodorus-tenellus-carpeting-plant/
https://en.aqua-fish.net/plants/echinodorus-tenellus

Cam asta se gaseste la o cautare. La noi nu am gasit-o la vinzare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:https://www.thegreenmachineonline.com/blog/article-echinodorus-tenellus-carpeting-plant/
https://en.aqua-fish.net/plants/echinodorus-tenellus

Cam asta se gaseste la o cautare. La noi nu am gasit-o la vinzare.


foarte bune articolele , merci , oare unde as putea sa gasesc de vanzare planta aceasta ? Ceva bun.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are colegul Victor Zaharia de vanzare
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Mihai, te-ai scos!
Am tot cautat si eu, ca mi-a atras atentia plantuta (e interesnta) da' nu am gasit.
OK, notat!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

O planta frumoasa, in al doilea site , cel de pe aqua, in poza nu e echinodorus ci sagitaria. Tenelus are frunza mult mai subtire si mai ascutita.
[ICQ]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Echinodorus tenellus este vechea denumire si poate de aia nu ati mai gasit. Acum se comercializeaza sub denumirea Helantium tenellum.
De curand am fost pe la Cluj la baietii de la Nevertebrate si am vazut varianta veche, asa numita: "Broad leaf"
Era In-Vitro deci garantat multe plante , fara alge, fara melci si in conditii sterile
[Thumb - Capture.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2017 09:24:14


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am comandat tot ce avea col3gul Zaharia pe stoc. Daca nu imi ajunge cumpar si de la Nevertebrate. Problema la nevertebrate este ca plantele sunt crescute in aer liber si multe mor dupa ce sunt imersate. Am patit asta cu sagitallia subulata.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Le poti adapta treptat, intr-un fel de mini sera. Intr-un bol sau vas, acoperit, pe niste substrat, o plantezi si apoi, zilnic, adaugi cite putina apa pina devine submersa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu va fi cazul , voi primii plante gata obisnuite cu viata sub apa .
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

MihaiF wrote:Nu va fi cazul , voi primii plante gata obisnuite cu viata sub apa .


Ca sistem de crestere/cultivare a plantelor de acvariu exista doua metode larg raspandite:

1.In sere, crescute emers, (in functie de specie sunt anumite plante ce se cresc insa chiar si submers).
si
2. In-vitro, laborator, adaptate deja la viata submersa ...adica cele asa cum le-ai numit tu "obisnuite cu viata sub apa" ...ca o paranteza, ceea ce iti recomandasem eu/plantele in-vitro sunt deja plante adaptate la viata submersa In plus aveau avantajul mediului steril 100% fara alge, fara spori, fara melci

MihaiF wrote:Problema la nevertebrate este ca plantele sunt crescute in aer liber si multe mor dupa ce sunt imersate.

Cu tot respectul ...te afli in eroare! Dupa cum tocmai ti-am explicat toate plantele prezente pe piata sunt sau au provenit din plante astfel cultivate. Daca ai avut pierderi sunt in stare sa garantez ca nu asta a fost cauza.
De zeci de ani toti cresc plantele asa si le merge ...foarte bine.
In primul rand plantele tropicale cum sunt majoritatea plantelor de acvariu: nu se pot creste in aer liber, pe camp....decat daca campul este ala al originii lor
Serele au conditii de crestere speciale care reproduc conditiile din zonele lor naturale cu umiditate (reprodusa prin ploaie/ceata umenda) prin lumina speciala, temperatura samd.
Umiditatea este oricum fortata pentru ca plantele sa se poata adapta imediat la viata complet imersata.

Nicio planta crescuta in conditii de sera (emersa) nu iti moare dupa ce este imersata DACA ii oferi conditii optime de crestere.
Frunzele crescute emers sunt inlocuite treptat cu frunze care sunt crescute submers.
Nu trebuie sa faci nimic tu pentru adaptarea plantei...
In fapt nu se face altceva decat se reproduce ceea ce se intampla in natura frecvent. Nu stiu daca te-ai documentat suficient ca sa afli faptul ca majoritatea platelor de acvariu in mediile lor de provenienta isi desfasoara o durata mai mare din viata emers decat submers. Viata acestor plante se desfasoara in de regula in arii inundabile. De acolo si aceasta capacitate de adaptabilitate care le face sa-si modifice foliajul in functie de conditiile de mediu

Sper ca am reusit sa-ti fac o parere mai exacta despre plantele de acvariu.
Spor la plantat

This message was edited 2 times. Last update was at 01/06/2017 08:48:53


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Scuze Alex , nu am vrut sa supar pe nimeni. Am emis doar o parere formata pe baza experientei mele foarte mici. Scuze inca o data.
Plantele au ajuns. Problema e ca sunt f lungi , mi s-a explicat ca din cauza faptului ca au crescut umbrite si s-au lungit. In cat timp de la plantare pot sa le tund ? La ce inaltime de sol pot sa le tund. Ca nu cumva sa le distrug. Am inteles ca lungimea optima este intre 3 si 5 cm. Daca il tund la 3 cm nu e prea scurt ? Nu va muri ?
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

MihaiF wrote:Scuze Alex , nu am vrut sa supar pe nimeni. Am emis doar o parere formata pe baza experientei mele foarte mici. Scuze inca o data.
Plantele au ajuns. Problema e ca sunt f lungi , mi s-a explicat ca din cauza faptului ca au crescut umbrite si s-au lungit.


Hey Mihai...stai linistit nici vorba de suparare Poate am fost eu prea transant cand ti-am explicat cum stau lucrurile, date fiind cele afirmate de tine, dar si tocmai ca sa te fac sa eviti astfel de experiente negative.
O planta in-vitro vine cu anumite "avantaje" atat fenotipice cat si genotipice...vine daca vrei cu o garantie ca planta provine dintro specie/varitate atent selectionata ceea ce, cumparand de pe o taraba fie ea si virtuala, nu o sa stii niciodata.


MihaiF wrote:Plantele au ajuns. Problema e ca sunt f lungi , mi s-a explicat ca din cauza faptului ca au crescut umbrite si s-au lungit. In cat timp de la plantare pot sa le tund ? La ce inaltime de sol pot sa le tund. Ca nu cumva sa le distrug. Am inteles ca lungimea optima este intre 3 si 5 cm. Daca il tund la 3 cm nu e prea scurt ? Nu va muri ?


Eu nu le-as tunde pentru ca frunzelor noi, daca le oferi conditii ideale si avem de-aface cu o varitate stabila a speciei, o sa creasca mai mici...dar nu imi permit eu sa dau sfaturi legat de o planta cumparata din alta parte.
Cine " a produs planta" si ti-a vandut-o este cel mai in masura sa iti explice cum trebuie sa procedezi cu ceea ce a produs si a vandut.
Pe de alta parte numai daca tu ii oferi conditiile ideale planta o sa se modifice morfologic in parametrii setati in genomul ei...care o fi ala, numai cel care a produs-o stie.

Bafta si nu capitula din atata lucru!
Cred ca mult mai important este sa-i asiguri plantei tale conditiile optime si apoi ai sa te bucuri de ea asa cum ti-ai dorit, probabil inspirat dintr-o poza.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2017 07:58:01


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am gasit o prezentare aici :

http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/plante-de-acvariu/202-echinodorus-tenellus

Din pacate nu se face referire la intretinerea ei prin tundere ci doar la cerinte si inmultire.
Eu as lasa-o sa se dezvolte bine si as incerca o tundere undeva, pe o tufa mica. Daca merge, merge.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Salut Mihai,

Cum ai procedat cu tunsul plantei ? Cum arata acum dupa 3 luni ?

Merci

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com