[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Paludarium  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am facut citeva calcule pe un simulator de acvarii si ma gindesc sa comand un acvariu cu lungimea de 50 cm,
latimea de 40 cm si inaltime diferita spate/fata de 40/20 cm. Cred ca o astfel de forma ar permite o mai buna
deschidere si o buna vizualizare a aranjamentului.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu pentru gustu meu imi place mai mult schita mea ca dispunere a pietrelor si plantelor .
A ta mi se pare putin cam " ordonata" . Nu ma refer la schita ci la aranjare . Repet tine pina al urma de gust .
Daca vrei pot sa incerc sa o mai detaliez a mea sa ti dai seama de ce ar fi acolo - asta in ideea in care ai merge pe versiunea aia . Daca nu nu i problema , e bazinul tau .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Inteleg perfect ce spui si chiar iti multumesc. Imi place mult ideea de a face o mica arcada prin "zidul" de pietre, sub care sa se formeze "lacul. Nu neaparat atit de mare ca in desenul meu, dar ... intelegi ideea. Daca ai timp chiar te rog sa detaliezi, im place stilul tau foarte mult.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ceva de genu asta as vedea doar partea de hardscape ... sper sa se inteleaga mai bine . Deci ai pietre in zona mediana , ar fi nisip front jos + ceva pietre iar sus radacini dar ceva cu tenta masiva nu red moor .Nu stiu daca e ok pentru tine dar na e o idee. Merg bine plante agatatoare, moss , ceva anubias , etc ..
[Thumb - test_1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2017 22:39:26

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte frumoasa schita. Multumesc.
Ar fi o solutie pentru un bazin mai curind lung decit adinc sau inalt.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cu placere . Ideea e ca m-am gindit ca poate o sa te extinzi cu el . Adevarul e ca ce am facut eu acolo e pentru un bazin de minim 100 l
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Indiferent de ce varianta de schita alegi o sa ti urmaresc jurnalul . Nu stiu foarte multe despre paludarii si sint curios ce probleme o sa intilnesti , cum le rezolvi , cum se vor comporta plantele de apa in el, deci destule motive sa stau cu ochii pe tine ....
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Indiferent de ce varianta de schita alegi o sa ti urmaresc jurnalul . Nu stiu foarte multe despre paludarii si sint curios ce probleme o sa intilnesti , cum le rezolvi , cum se vor comporta plantele de apa in el, deci destule motive sa stau cu ochii pe tine ....


In esenta, un paludarium este o mica sera, daca vrei, o combunatie de acavariu si vivarium.

Sunt trei tipuri de paludarium : deschis, semideschis si inchis. In ordinea lor, de la simplu la complex.

Paludarium-ul deschis este cel format de un bazin, de regula cu peretele din fata mai scund decit cel din spate,
in care ai cam o treime apa (zona submersa) si restul terariu. Aici ai mai multe optiuni pentru plantarea emersa,
pentru ca poti sa ai si plante care nu au cerinte foarte mari pentru umiditate (ficus, orhidee, etc). Zona submersa
permite multe optiuni de plantare, populare. Provocarea cea mai mare este filtrarea pentru ca, fiind expus si avind
o buna parte din etaje emerse, se va aduna mult praf, scame, ... in fine, depuneri din aer, care vor fi spalate de apa
si duse la baza lui. Uite aici un exemplu :


Cel semideschis este in fapt un acvariu dar care nu are un capac complet. Aici flora trebuie aleasa cu grija,
plantele trebuie sa fie iubitoare de umiditate. Zona submersa este mai generoasa si de regula contine multe
radacini si pietre, un pat de rezistenta pentru sustinerea zonelor de plantare emersa (desenul tau se potriveste aici perfect).

Exista si paludarium-ul inchis : un acvariu intr-un acvariu. Este mai sus un link pus de colegul Antecume care ilustreaza
perfect acest tip de paludarium. In acesta iti trebuie echipamente speciale, un control perfect al microclimatului si forme
de plante adaptate unui astfel de mediu, foarte umed.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/05/2017 20:19:07


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ok, mersi de info . Al tau pina la urma de care este sau mai bine zis de care va fi ?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... presupun ca semideschis...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, unul semideschis

Mie mi se pare mai "de efect" in sensul ca permite mai multe combinatii, ofera o arie de vizualizare mai ampla si se potriveste mai bine putinei mele experiente de pina acum.
Mai incolo, mai vedem ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu am renuntat la idee, lucrez in paralel la ea. Intr-o foarte scurta vacanta la Busteni, am gasit o sursa de inspiratie care mi-a sugerat
o idee foarte atragatoare. In parcul din fata Castelului Cantacuzino se afla un ansamblu de tip stincarie cu cascada, sugerind o cadere de
ape peste intrarea intr-o pestera. Un etaj superior, in forma unui bazin cu apa, citeva caderi de apa intr-un palier inferior si apoi evacuarea in forma
unui lac pe toata lungimea aranjamentului. Un etaj inundat poate oferi posibilitati de plantare interesante, mai cu seama cu Bucephalandra.

Foarte tentanta ideea!
Cred ca un orizont realist de timp ar fi martie-aprilie anul viitor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am gasit o poza destul de explicita :

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Iarna e un sfetnic bun!
31 octombrie 2017 - 30 aprilie 2018

Cam acesta este intervalul/termenul de executie. In cele din urma m-am decis la o formula de paludarium semideschis, etajat,
o combinatie a schitelor lui Gabi si fotografia de mai sus, adica o forma supraetajata, cu o plantare emersa clara si o zona submersa.

La baza va fi un acvariu clasic, cu dimensiunile de aprox. 100/30/60. Deasupra lui va fi un etaj, sub forma unei tavi de aprox. 100/15/30,
impartita in doua sectoare laterale si unul relativ central, unde va functiona caderea de apa (ma rog, cascada). Inca mai calculez gradul de
acoperire, respectiv de expunere a bazinului de la baza, astfel incit sa obtin o proportionalitate nu numai pentru deschiderea ansamblului
ci si in profunzime, pentru efectul de perspectiva. Apoi, trebuie sa gasesc formula de constructie astfel incit marginea din fata a etajului sa fie
mascat de pietre si vegetatie, insa fara sa comunice cu bazinul de la baza.

Bazinul de la baza va avea filtrare independenta, la fel aditie de CO2, ... exact ca intr-un acvariu clasic.
Etajul va avea o pompa de recirculare astfel incit sa functioneze independent si sa nu afecteze volumul de apa din acvariu.
Etajul, separat in doua casete si un spatiu deschis la mijloc, va fi plantat iar distributia apei va fi diferentiata cu cerintele plantelor.
Evident, segmentele etajului nu vor fi egale ci vor fi organizate dupa principiul "treimii".

Amenajarea si plantarea va fi o provocare. Am ceva idei dar trebuie sa le mai "rumeg" putin. Revin cu ipoteze de lucru.

Cea mai mare problema : cum fac iluminarea? Clar, deasupra va sta o lampa suspendata. Insa cum iluminez partea acoperita a bazinului
de jos? O lampa submersa, poate? Ceva care sa poata fi ascunsa privirii. Cred ca aici (nu numai) am nevoie de ceva sfaturi ...

A, inca o idee creata care imi sfirie prin minte : totul va avea parte de un "dry start". Intreg ansamblul va fi inchis intr-un cort de plastic,
izolat perfect, pentru a reproduce efectul de sera necesar.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Asteptam ...

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

euro2me wrote:Asteptam ...


Urmind sfatul din motto-ul tau ... cred ca o sa le fac o vizita baietilor de la Aquadec

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu am uitat de proiect, sunt in faza de documentare. Si am gasit urmatorul filmulet despre amenajarea unui paludarium
care contine un capitol cu plantarea moss-ului. Pe pe mine m-a dat pe spate!

Probabil sunt colegi care cunosc metoda dar m-am gindit ca nu ar fi rau de popularizat.
Tot filmul este interesant si contine multe chestii utile, dar urmariti in special de la min. 1.10.


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uneori intirzii dar niciodata nu uit. Am rezolvat cu lumina. Va fi o lampa suspendata Eheim Power Kit 2x54 w, cu un neon lumina alba rece si unul pentru plante.
Dimensiunea cazii va fi de L120-l60-h25. Partea suspendata : L120-l30-h15. Incerc sa gasesc o solutie pentru filtrare/prefiltrare. Si lista de plante este deschisa ...
dar sigur vor fi multe Anubias, Bucephalandre, Lobelia, Ludwigia, Alternanthera si, evident, moss.

Am gasit si tema potrivita : Atlantida! Asadar, in zona submersa, un scape cu mult nisip, zone sterpe, plante care sa imite un peisaj marin (probabil coral moss, ...)
si citeva elemente de temple si statui distruse, un oras scufundat. In zona emersa, o insula cu vegetatie densa, cu un scape stincos ... ramasitele unui continent!

This message was edited 3 times. Last update was at 27/02/2018 23:01:23


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Numaratorea inversa a inceput : septembrie 2018!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com