[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru nou,extern.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

Rundas wrote:
lysergide wrote:Bun,atunci o sa fac comanda de sera siporax ca nu am si renunt la clearmec.Bag doar siporax si sus pe IN un burete si eventual inca unul la sorb,si asta e .Pot folosi siporax inele sau e mai bun cel mini,dimensiunile filtrului sunt: diametru 140mm inatime 200mm,aprox. 2.3l.


Eu as merge pe Sera Siporax Mini (iesi mai bine la pret la cutie de 270g) pus intr-o plasa.


Atunci mini o sa iau,cred ca doua imi ajung
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Rundas wrote:
lysergide wrote:Bun,atunci o sa fac comanda de sera siporax ca nu am si renunt la clearmec.Bag doar siporax si sus pe IN un burete si eventual inca unul la sorb,si asta e .Pot folosi siporax inele sau e mai bun cel mini,dimensiunile filtrului sunt: diametru 140mm inatime 200mm,aprox. 2.3l.


Eu as merge pe Sera Siporax Mini (iesi mai bine la pret la cutie de 270g) pus intr-o plasa.


Ar mai fi o combinatie Siporax Mini cu Matrix, intr-un sac mai mare, pe doua etaje inferioare si MicroMec-ul sus. Daca pui burete pe sorb, ai o minima filtrare mecanica, asa ca microMec-ul ar trebui sa fie suficient. In plus, la curatenie, speli doar Micromec-ul mai frecvent (suporta cam 6-7 spalari fara probleme) iar la intervale mai mari de timp (2-3 luni), restul mediilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2017 12:50:57


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:

Ar mai fi o combinatie Siporax Mini cu Matrix, intr-un sac mai mare, pe doua etaje inferioare si MicroMec-ul sus. Daca pui burete pe sorb, ai o minima filtrare mecanica, asa ca microMec-ul ar trebui sa fie suficient. In plus, la curatenie, speli doar Micromec-ul mai frecvent (suporta cam 6-7 spalari fara probleme) iar la intervale mai mari de timp (2-3 luni), restul mediilor.


Despre care MicroMec vorbesti?
lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

opincarul wrote:Da-i un mesaj lui @miticamolina, poate te ajuta el cu ceva Siporax.
De asemenea, mai taie din picioarele gratarelor ca sa mareeti volumul de material ce incape in filtru
Imi pare rau ca nu ai mai scris pe forum care-ti sunt planurile caci de Paste am fost la ai mei si te mai tineam de vorba


Pai planuri,am ceva .Am cumparat filtrul recomandat de tine.La piciorusele alea ma gandeam si eu sa mai tai din ele ca poate intra mai mult material.Daca tot am luat filtrul am zis sa bag ceva in el sa nu-l las doar cu bureti dar nu stiam cum sa procedez si am apelat la colegi .
Planul maret e ca as vrea sa dau restart. .Nu scap de o alga paroasa,de o luna a inceput sa-mi apara si pe pietris,plus pe plante,pe sticla se face ca o mazga.Trebuie sa modific si lumina,e prea putina 15w la 54l.E de munca si daca o sa ma hotarasc sa restartez trebuie sa fac niste modificari.Am inceput cu filtrul,urmeza lumina.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Rundas wrote:
Silviu Man wrote:

Ar mai fi o combinatie Siporax Mini cu Matrix, intr-un sac mai mare, pe doua etaje inferioare si MicroMec-ul sus. Daca pui burete pe sorb, ai o minima filtrare mecanica, asa ca microMec-ul ar trebui sa fie suficient. In plus, la curatenie, speli doar Micromec-ul mai frecvent (suporta cam 6-7 spalari fara probleme) iar la intervale mai mari de timp (2-3 luni), restul mediilor.


Despre care MicroMec vorbesti?


Scuze, ClearMec !

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Rundas wrote:
gsv wrote:Salutare,
Ajutorul dat de colegii de forum a fost de foarte mare folos si le multumesc pe aceasta cale.
....
Cu timpul o sa scot din buretii interiori si o sa mai adaug material filtrant, probabil tot Siporax si voi lasa deasupra doar 1cm de buret. Cred ca mai pot adauga 0,5 L de Siporax sau miniSiporax.

Tot in spiritul celor spuse de catre domnia ta, daca ai drum prin satu' cu ministri sau ai pe cineva care are drum pe aici, lasa-mi un mesaj pe privat. Fac eu cinste cu cca 0.75 l de Siporax

Multam de oferta...nu ajung curand, dar poate rezolv cu niste prieteni. Te anunt pe privat daca apare ceva.

Buna si ideea cu taiatul picioarelor. Nu mi-a trecut prin "scafarlie" la momentul respectiv, dar o fac data viitoare.
Daca tot suntem la capitolul asta, poate ma mai ajutati cu un sfat
Filtrul meu sta langa acvariu, nu am nici o sansa sa il montez mai jos, dar am ramas cu furtunele lungi si se vad urat prin spatele acvariului. Daca le scurtez afectez cumva functionarea filtrului, debitul etc?

This message was edited 2 times. Last update was at 04/05/2017 14:22:02

lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

gsv wrote:
Rundas wrote:
gsv wrote:Salutare,
Ajutorul dat de colegii de forum a fost de foarte mare folos si le multumesc pe aceasta cale.
....
Cu timpul o sa scot din buretii interiori si o sa mai adaug material filtrant, probabil tot Siporax si voi lasa deasupra doar 1cm de buret. Cred ca mai pot adauga 0,5 L de Siporax sau miniSiporax.

Tot in spiritul celor spuse de catre domnia ta, daca ai drum prin satu' cu ministri sau ai pe cineva care are drum pe aici, lasa-mi un mesaj pe privat. Fac eu cinste cu cca 0.75 l de Siporax

Multam de oferta...nu ajung curand, dar poate rezolv cu niste prieteni. Te anunt pe privat daca apare ceva.

Buna si ideea cu taiatul picioarelor. Nu mi-a trecut prin "scafarlie" la momentul respectiv, dar o fac data viitoare.
Daca tot suntem la capitolul asta, poate ma mai ajutati cu un sfat
Filtrul meu sta langa acvariu, nu am nici o sansa sa il montez mai jos, dar am ramas cu furtunele lungi si se vad urat prin spatele acvariului. Daca le scurtez afectez cumva functionarea filtrului, debitul etc?


Poti sa pui un poster pe sticla din spate,daca nu vrei sa tai din furtun. ;) ,eu am unul si arata mai bine acvariul.
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

din contra, este recomandat sa fie cat mai scurte, dar suficient cat sa permita ceva mobilitate la lucrarile de intretinere/curatare. ai grija sa nu formeze nici curbe bruste si sa se indoaie la trecerile prin gaurile din suport sau in spatele acvariului.
[Yahoo!]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

@lysergide: O sa pun ceva pe spatele acvariului, dar inca e la ciclat plus ca si eu vreau sa modific lumina cu un tub T5 de 24W. Zilele astea cred ca o sa arunc si cativa pestisori.
@sv_costin: Am grija in fiecare zi si ma uit la ele pentru ca s-au inmuiat mult fata de cum erau la inceput. Cred ca o sa tai din ele, macar o juma de metru ca sa ramana si mobilitate la curatare.
lysergide
Junior member

Joined: 26/07/2016 14:21:25
Messages: 32
Location: Urziceni,Ialomita
IP:
Offline

Aseara am reusit sa pun filtrul in functiune,toate bune si frumoase dar.....cam face zgomot .Lumea se lauda ca e sinlentios,dar al meu nu e asa,zici ca e transformator . In comparatie cu ala vechi intern asta face.Asta e nu poti sa le ai pe toate si bun si silentions,nici prea mare nici prea mic si ieftin.
Multumesc frumos pentru ajutor.
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Si al meu bazaie putin....insa mai rau este cel intern. Dorm cu acvariu in camera la aprox 2 metri de mine ( filtrul sta pe masa langa acvariu ) si nu ma deranjeaza. Daca ma apropii la 10-15cm de el se aude acel bazait de transformator.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Fratilor, da' cum vreti sa se auda ceva ce, pina la urma, are un motor si prin care circula apa!? Un zumzait, cit de mic, acolo, tot trebuie sa se auda. Acuma, depinde de cum defineste fiecare notiunea de "silentios"...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu am citit tot topicul , dar daca filtrul e nou are nevoie de o perioada pina se formeaza acel biofilm pe rotor . Oricum un zgomot cit de mic tot se va auzi .
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com