[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Al 13-lea razboinic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

gata, hai ca acum am dat pagina si redevenim amish

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

o poza cu acvariul cu capac
[Thumb - DSC02872 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata fain

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uau...ce mamut
Foarte, foarte fain!
Poti sa faci un aquascape cu adevarat impresionant la dimensiunile alea.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un acvariu cu latime generoasa, foarte potrivit pentru un aranjament "a la carte".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am urmarit cu atentie topic-ul tau insa, cum nu prea ma pricep la multe chestii tehnice, nu m-am bagat decit la "glumite".
Acum abia astept sa vad planul de plantare. Succes! La cita "ocna" ai tras, rezultatul trebuie sa fie pe masura.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2017 19:57:28


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multumesc Silviu. Deocamdata studiez inca niste idei privind filtrul de substrat. Nu am gasit ceva sa imi convina, ceva sa fie ok. Am vazut ca eheimul nu trage suficient de puternic si imi este teama ca nu face fata. M-am mai gandit la un filtru de substrat facut din foaie de inox gaurita, dar ma costa doar foaia aproape 300lei ceea ce e cam mult in momentul asta. Ma gandesc si la filtrele de substrat Resun actionate de o pompa de apa, dar ca sa fie eficace ar trebui sa am mai multe gauri de extractie si arata naspa. Nu stiu cat de puternica sa fie pompa aia si nu pot face teste ca nu am cum. Nu trebuie sa fie prea puternica, ca imi arunca apa prea sus, nu trebuie sa fie nici prea slaba ca nu poate trage bine apa. Ieri am verificat filtrele eheim care urmeaza sa le pun, si la unul este rupta maneta de amorsare. Am cautat pe net, dar nu se vinde separat. Si tot asa ma invart in jurul cozii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

Salut,
Incearca sa ai o discutie despre filtre de substrat cu nea Victor Z .
El are filtre se substrat hm si e f multumit de ele.


Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multumesc, il sun mai pe seara

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Eu am toate acvariile (nanourile de fapt) cu filtru de substrat. Trag din el, bag, pun substrat fertil, pastile sau bile fertilizante. Il am cu substrat cuartos, cu substrat vulcanic, chiar si cu nisip de 0,1-0,2 mm alb in care baga. Le am pe pompa, pe filtre exerne, pe filtru cascada. Nu am avut niciodata probleme sa nu traga apa, sau sa impinga prea mult si sa-mi dea ceva peste cap (daca pastrezi niste proportii de bun simt). Acum am un nano Dennerle de 20l, cu Scaper's Soil, peste filtru substrat in care impinge un filtru extern de vreo 500 l/h. Dupa prima zi s-a stabilizat si n-am treaba (intr-adevar cand l-am amorsat mi-a aruncat aerul din filtru tot decorul si plantele din acvariu ).
Ideea este ca pentru ce vrei tu, sa conectezi filtru de substrat la turul de la filtrele externe, poti sa o faci fara probleme cu alea doua filtre. Nu o sa-ti afecteze debitul sau altceva (nu conteaza cat de puternic e filtru. O pompa de 50 l/h poate sa traga apa printr-un metru de substrat).
Eu te sfatuiesc sa iei filtre de substrat ieftinache. Sunt ok si n-ai treaba cu ele. Are la aquariumprest sau la Cristi (stiu ca e persoana non-grata pe aici, dar aici e vorba de acvaristica). Foarte multumit am fost de combinatia cu substratul vulcanic de la Adrian Jivulescu.
Victor le are cu volcanitul ala vechi (un vis frumos deja )) )

Spor
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multumesc @varolluis, o sa vorbesc deseara cu Victor. Cred ca varianta cea mai buna este folosirea unei pompe de apa, de fapt a doua pompe de apa puse in stanga si in dreapta pe un filtru de substrat Resun. Ma gandesc ca daca voi folosi filtrul extern pe post de pompa este imposibil ca parte din substrat sa ajunga in el si sa am probleme cu rotorul. Asa ca daca apa e filtrata si reintoarsa iar in apa fara sa treaca prin filtru evit aceasta problema. E imposibil sa scoti din plante si sa nu cerni substratul, iar cand il cerni parte din el va ajunge in zona de absorbtie si automat in filtru. Acum intrebarea e cat de puternica sa fie pompa? Voi folosi 2 pompe si vor trebui sa traga fiecare o suprafata de 0.7x0.8m x1cm inaltime. La asta se va adauga grosimea substratului de minim 7cm(nu stiu exact ce cantitate de substrat am)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Kirucd are cel putin doua topice in care explica foarte bine filtrarea biologica.
Dar, e de citit, inteles si calculat.

Dupa ce le citesti si le intelegi poti sa-l intrebi lucruri personalizate ca nu-i suparacios
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vazilian wrote:Salut,
Incearca sa ai o discutie despre filtre de substrat cu nea Victor Z .
El are filtre se substrat hm si e f multumit de ele.



Are filtru de substrat dar are si sump pus la acelasi nivel cu acvariul, nu foloseste filtre conventionale, situatia e
diferita.

@Radu mersi

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2017 22:48:34


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am vorbit cu Victor asta seara si nu m-am lamurit mare lucru. In topicul lui sunt sterse toate pozele de catre site-ul detinator. Pana la urma nu e atat de complicat. A folosit teava de 32 si pompa de apa Resun . A montat filtrul acum 6 ani si acum cateva saptamani l-a desfacut: arata impecabil. Trebuie sa ii fac o vizita sa obtin mai multe amanunte. Pana la urma eu mi-l inchipui cam asa: o serpentina de tevi, cu pompa in capat si cu gaurile in sus si lateral. Atat si nimic mai mult
@Radu, multumesc de link-ul Dragos, dar era citit de mult. Teoria ca teoria, insa eu vreau sa vad practic cine foloseste, cum a construit si care sunt rezultatele. Pentru ca la mine nu mai e vorba de aspirat saptamanal la volumul de apa pe care il am. La mine trebuie sa fie cat mai automatizat si cat mai putina implicare din partea mea. La toate celelalte acvarii ma implic cam o zi pe saptamana cu schimbatul apei, si gradinarit din cand in cand. La asta nu trebuie sa fie altfel. Am rezolvat lumina, am rezolvat schimbul de apa la picatura, mai trebuie sa rezolv filtrarea de substrat si cam sunt gata sa ii dau drumul. Toate astea necesita timp, informare si punere in practica. Nu stiu cum se face dar parca toate trebuie sa le inventez eu. Nu ma deranjeaza asta, dar ideile nu curg ca pe apa

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2017 23:56:43


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul de substrat, pe linga o foarte buna filtrare biologica, practic te va ajuta sa nu mai aspiri, substratul nu
se va mai imbacsi cu detritus. Asta daca e corect construit. Ca la orice filtru biologic ar trebui sa mergi pe
variantele de debite prezentate de mine in linkul de care vorbea Radu.

Substratul va avea o granulatie mica. Ada BioRio spre exemplu are o granulatie mica si are un volum de apa
cuprinsa in volumul mediului de aproximativ 55%. Presupun ca substratul pe care o sa il folosesti (eu as
recomanda Volcanit sau spartura vilcanica de la Adrian Jivulescu sau ceva asemanator) ar trebui sa aiba undeva
in jurul valorii clasice de 50% apa cuprinsa in volumul propriu. Un timp de retentie hidraulica de bun simt pentru
substrat ar trebui sa fie de la 30 de secunde in sus. Nu stiu ce dimensiuni are acvariul, nu ai pus pe nicaieri in
topic, decat ca are 750 de litri, dar facem un calcul aproximativ si il adaptezi tu. Daca inaltimea coloanei de
apa e de 50 cm atunci suprafata fundului va fi de 1,5 metri patrati si la o inaltime de 5 cm a substratului vei
avea nevoie de 75 de litri de substrat, care va contine 37,5 litri de apa.
Timpul de retentie hidraulica de 30 de secunde = 37,5 litri / X debit litri/secunda al pompei pentru filtru.
De unde debitul pompei = 0,8 litri/ secunda = 2.880 litri pe ora. Ca sa dublezi timpul de retentie, adica
60 de secunde, scazi debitul pompei la jumatate, adica 1.440 litri pe ora.

Deci o pompa care in mod real sa circule un debit intre 1.440 si 2.880 litri pe ora prin substrat cred ca isi face treaba.
La un debit prea mare, daca impingi apa de jos in sus, poti calcula si viteza fluidului prin substrat, e posibil sa iti ridice
substratul, iar daca tragi e posibil sa aduci diverse particule in pompa.

In final cred ca o pompa care sa iti circule in mod reala undeva in jur de 1.000 - 1.500 litri pe ora prin substrat ar
trebui sa isi faca treaba.

Cam asta ar fi partea teoretica, o pui tu in practica

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote: Ma gandesc ca daca voi folosi filtrul extern pe post de pompa este imposibil ca parte din substrat sa ajunga in el si sa am probleme cu rotorul. Asa ca daca apa e filtrata si reintoarsa iar in apa fara sa treaca prin filtru evit aceasta problema.


Intr-un acvariul, in care folosisem ada colorado sand, am avut si eu aceeasi temere, mai ales ca granulatia era mica si i-am pus un prefiltru la filtru extern, ca sa retina absolut orice posibile particule solide, sa nu ajunga la rotor. E o solutie foarte ok si nu prea scumpa (te ajunge maxim 100 lei, cu tot cu adaptor de dimensiune).
Nu vreau sa par insistent sau marlan, dar chiar am testat si raman la parerea mea ca cel mai bine cumperi filtru de substrat. Fie el si cel mai ieftinache, gen resun, tot e mult mai bun decat ce ti-ai face tu dyi. Sunt convins ca nu sunt eu cel mai priceput in diy, dar nu am gasit nici un beneficiu la astea facute de manuta mea, in afara de faptul ca-i faceam fitingurile cu vroiam.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

@varolluis, eu sunt deschis la orice discutie pertinenta si care duce la un rezultat concret. Asa ca orice parere este binevenita. Eu am deja filtre de substrat de la Resun(mi-au ramas de cand am facut acvariile de creveti). Deci pot sa iau de acolo si sa pun fara probleme si fara costuri suplimentare. Ce am vazut eu cand am restartat unele acvarii, e ca prin acel gratar a cazut destul de multa roca vulcanica, si nu sunt convins ca sistemul de aerare e prea subtire ca sa faca fata la suprafata pe care o am eu. De aceea vreau sa merg pe aspirare cu pompa de apa. Ca efectul sa fie mai bun, vreau sa merg pe 2 pompe de apa puse in colturile din spate ale acvariului. Daca pun prefiltru pe in, strangulez prea mult debitul si nu mai face fata filtrul pe absortia respectiva. Am incercat asta in baie ca sa vad cum se comporta Eheimul in varianta asta. De asta vreau sa merg pe pompa de apa separat. Cel mai mult m-a incantat insa sistemul lui Victor, deoarece este un sistem verificat in timp si cu plante la greu. De aceea ma gandesc sa merg pe sistemul lui cu tevi. Ca investitie nu cred ca depasesc 50lei in tevi si coturi, iar gaurile nu sunt o problema pentru mine

@Dragos iti multumesc ca imi citesti topicul si ca iti faci timp sa imi impartasesti ideile tale. Baza acvariului la interior are 79x137cm. Voi folosi substratul de la Dupla pe care l-am primit odata cu acvariul. Victor foloseste (nu stiu daca una sau doua) pompa resun 2500. Eu as folosi doua pompe mai mici ca sa am eficacitate mai mare si siguranta in acelasi timp(daca se intampla ceva cu una din pompe, va functiona cealalta pana remediez problema). Nu stiu inaltimea substratului ca este destul de mult, dar este pus in galeti si nu am putut sa-l masor

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana la urma, ai ales varianta cu aspirare (substrat -> pompa-> spraybar) sau cu impingere (teava de in -> pompa -> subtrat -> masa apei)?

Cryptic Cherries - West-Africa river
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am ales varianta de tragere. La cea de impingere nici nu m-am gandit. La noi presupun ca majoritatea pompelor din acvaristica sunt de tragere si daca se strica ceva imi este mai usor de inlocuit. Stiu ca sunt diverse discutii ca se iau fertilizantii de la radacini sau ca se duce malul in care se dezvolta plantele, dar eu oricum fertilizez in masa apei. Si il iau ca exemplu pe VictorZ care creste plante la greu. E drept ca el are volcanit ca substrat, dar are si pretentii de la plante

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am facut instalatia pentru filtrul de substrat. Am dat cate 3 randuri de gauri pe fiecare teava pentru a trage apa din 3 directii. In partea stanga am montat pompa, iar in partea dreapta am ridicat tubul in sus( tub care fiind in spate va fi mascat de plante si alte cele), gandindu-ma ca daca o sa fie nevoie vreodata sa desfund tevile, sa pot baga pe acolo o alta pompa care va impinge apa. De asemenea pe acolo mai pot baga din cand in cand putin albastru de metil ca sa vad ca iese pe partea cealalta. Acum urmeaza sa cern substratul dupla ca sa pun in partea de jos porozitatea mai mare, evitand obturarea gaurilor. Sa speram ca totul o sa mearga ok. Tuburile le-am fixat pe fundul acvariului cu silicon, altfel riscam sa le trag afara odata cu mutarea plantelor cu radacini mai tari
[Thumb - DSC02915 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02914 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02912 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02910 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com