[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Al 13-lea razboinic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am revenit cu noi idei. Voi face filtrarea la cest acvariu cu 2 filtre Eheim 2080. Pentru cei care nu stiu, filtrele 2080 au in dotare 2 tururi si un retur. Adica au 2 furtunuri prin care se trage apa din acvariu si un furtun pentru retur. Am zis sa folosesc asta in avantajul meu si m-am gandit sa fac in felul urmator: s-a tot discutat de filtrul de substrat. Pana acum nu am gasit argumente ca nu isi face datoria si am hotarat sa folosesc si eu asa ceva. Ca sistem de filtrare voi folosi tevi gaurite si imbinate intre ele, sau m-am mai gandit sa folosesc o tabla de inox perforata. Mai mult ma tenteaza tabla perforata. Stiu ca multe gauri se vor infunda, dar ma gandesc ca vor ramane suficient de multe libere sa isi faca datoria. Acum ca la orice filtru de substrat se ridica mai multe probleme: 1) nu sunt decis daca sa folosesc substrat fertil sau nu(deocamdata am substrat inert de la Dupla, pe care il voi folosi cu certitudine). Din cate stiu eu cele mai bune rezultate se obtin cu substratul fertil, dar acesta fiind pus direct deasupra filtrului de substrat nu stiu cat va fi de bine. In mod normal bunatatile din substratul fertil trebuie sa urce direct catre plante, nu sa faca un ocol ca pe urma sa fie aruncate in masa apei(din acesta cauza as renunta la substratul fertil) 2)avand in vedere ca voi folosi ca pompa cate un tur de la fiecare filtru, toata apa cu toate elementele din ea se vor duce mai intai in filtru si apoi va reveni in acvariu. Nu stiu cat de ok este ca toate mineralele si alte cele din apa sa ajunga la coloniile de bacterii si apoi in apa 3) voi face schimb la picatura in apa si ca sistem voi folosi un overflow ca sa nu mai gauresc acvariul 4) asa cum vedeti in pozele alaturate, retururile mele vor veni undeva la jumatatea acvariului, fiecare retur va avea un spraybar orientat cu gaurile in stanga si in dreapta ca sa am un circuit de apa complet. Datorita acestor tururi si retururi am desfacut intaritoarea de sus din spate a acvariului, si ma gandesc ca nu ar trebui sa am o flambare a acvariului datorita geamului foarte gros din care a fost facut. In mod normal la o inaltime de 65 era suficient un geam de 12 cu intaritoare, dar eu am fata si spatele din geam de 19 si lateralele mici din geam de 15. De aceea nu cred ca o sa am o problema cu flambarea geamului. Ce parere aveti despre ideile mele?
[Thumb - DSC02784 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02787 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca folosesti un sol de origine vulcanica, poros, vei avea o super-mega-uber filtrare biologica - cu filtru de substrat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De aceeasi parere sint si eu, un substrat vulcanic va fi exact ce ai nevoie. Fara substrat fertil,
in cazul asta nu ai nevoie de asa ceva, faci doar fertilizare in masa apei, e suficient.

Nu am inteles ce intaritoare ai desfacut, dar nu cred ca era nevoie. Aceeasi setare o am si eu
la acvariul de 468 de litri, in colturi in stanga si dreapta am tevile care duc apa in cele doua filtre
iar spray-bar-urile le am prinse cu ventuze pe intaritura H, exact ca in poza ta, cu jeturile de apa
spre laterale. Vezi ca exista niste fitinguri de la Eheim care e posibil sa te ajute la conectare, sint ceva
coturi pentru spray-bar.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/05/2017 21:25:37


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

deocamdata am doar substrat inert Dupla. Din cate am inteles, acest substrat seamana cu cel de origine vulcanica(poate gresesc, poate nu). Poate ma lamuresc despre el cei care au mai folosit

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Ca sa nu complici prea tare lucrurile, foloseste pentru filtru de fund unul dedicat de la Resun https://www.google.ro/search?q=filtru+de+fund+resun&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjr_oqVgeHTAhWJYpoKHY0pAWwQsAQILg&biw=1265&bih=876, este cea mai simpla solutie care cuprinde si elementele de conecsiune. Daca vrei sa folosesti substrat nutritiv, poti face acest lucru acoperind filtrul de fund cu o panza de dren care se gaseste la articole de gradina in Dedeman, Praktiker, Hornbach, cu diferite densitati. Substratul nutritiv ajuta doar plantele care se hranesc preponderent prin radacina, si mai putin pe cele care se hranesc din coloana de apa prin frunze. Nu te gandi la cantitati mari de nutrienti dizolvati din substrat in coloana de apa, pentru ca nu se intampla asa, substratul este conceput sa elibereze constant in timp o cantitate suficienta de nutrienti pentru consumul zilnic al plantelor iar ce nu sa consumat va reveni in substrat urmand acelasi ciclu.
Daca folosesti filtru de fund nu mai ai nevoie de spraybar , datorita gravitatiei apa va ajunge singura in filtrul de fund de unde va fi evacuata de pompele canistrelor externe la suprafata, deci vei avea o circulatie a apei de sus in jos pe toata suprafata bazinului din colt in colt.
Nutrientii nu au nici un efect negativ asupra coloniei de bacterii din canistra si nici din masa sustratului inert si nutritiv. Aici ai avantajul cel mai mare atunci cand folosesti filtrul de fund, ca substratul se activeaza biologic mult mai repede decat in cazul bazinelor fara filtru de fund, al doilea mare avantaj fiind dublarea sau triplarea filtrari biologice in functie de categoria substratului pe care doresti sa-l folosesti.
Substratul inert de la Dupla este mai mult decat suficient.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2017 21:52:58


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@All: ce se intampla cu detritusul intr-un asemenea filtru de substrat? Mai ajunge in canistra sa fie filtrat mecanic? Mai e nevoie de sifonarea superficiala a substratului la schimburile de apa?



@scorpionul: E posibil ca apa sa prefere sa circule pe IN-ul clasic si nu pe IN-ul din filtru de substrat? (adica sa aleaga drumul care opune cea mai mica rezistenta) Ai calculat inaltimea minima, medie si maxima a substratului?

This message was edited 3 times. Last update was at 09/05/2017 07:56:01

johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu vei reusi cu turul de la eheim ,daca nu au aceeasi lungime .Unul nu va trage apa Iti spun din experienta Am avut eheim 2080 si stiu ca daca nu au aceasi lungime un tur nu trage apa ,Baga un y si renunta la un tur,la fel va trage apa.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cel mai bine e cum a spus nenea Dan Dumitru, cu filtru de fund Resun, la care cuplezi 2-3 pompe (powerhead-uri). Nu gatui filtrul inutil.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eheimul nu se gatuie,decat ca trage pe o teava si o tine pe cealata inutila . Si tine loc degeaba la furune si sorb.
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Radu_B wrote:@All: ce se intampla cu detritusul intr-un asemenea filtru de substrat? Mai ajunge in canistra sa fie filtrat mecanic? Mai e nevoie de sifonarea superficiala a substratului la schimburile de apa?



@scorpionul: E posibil ca apa sa prefere sa circule pe IN-ul clasic si nu pe IN-ul din filtru de substrat? (adica sa aleaga drumul care opune cea mai mica rezistenta) Ai calculat inaltimea minima, medie si maxima a substratului?


1. In parte e consumat de bacterii, poate ajunge si in canistra depinde de curenti, debitele celor doua filtre, decor, coloana apa etc., fiecare sistem e unic
2. Nu, apa ajunge(infiltreza) peste tot, filtrul de substrat nu are un inn anume el absoarbe prin toata suprafata substratului, apa trece prin acesta si ajunge in golul(sau plenum) de sub gratarul ce sustine substratul, de aici e preluata de pompa(prin absortie, aceasta isi ia necesarul indiferent de cata apa merge pe extern, si indiferent de granulatia substratului, nu folosi pietris) si reintoarsa in masa de apa de deasupra, grosimea substratului poate varia dar macar un ~3-4 cm sa existe
PS Astea in ideea ca trebuie sa folosesti pompa separata(acum am vazut ca vroiai ca externul sa preia si sarcina asta) pentru filtrul de substrat, asa va functiona

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2017 11:12:40

[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu prea aveam spor cu acvariul si m-am gandit sa-mi iau un ajutor
[Thumb - acvariul.jpg]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dupa cum o vad eu, sta intr-un paludarium. Are si parte emersa si parte submersa.
Intrebarea e : tu cit timp poti sa-ti tii respiratia sub apa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu te teme, tubul...de respirat...sta mereu in sus

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

... mai curind periscopul, dupa o anumita virsta!


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Dupa cum o vad eu, sta intr-un paludarium. Are si parte emersa si parte submersa.
Intrebarea e : tu cit timp poti sa-ti tii respiratia sub apa?



Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Parerea mea , eu as renunta la filtrul de substrat
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

deocamdata am testat filtrele si nu fac fata. Ar trebui sa am o pompa separata. Ideea e ca suprafata de filtrare e prea mare, si daca as vrea eficacitate ar trebui sa am mai multe locuri cu sonde, de absorbtie-filtrare ceea ce ar arata naspa. Tot astept sa imi vina vreo idee mai buna, dar...O sa pun poze cu acvariul in curand. L-am urcat pe stand deocamdata

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu de o vreme cind deschid jurnale pe forumu asta
ma uit sa nu fie copiii in camera
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Eu de o vreme cind deschid jurnale pe forumu asta
ma uit sa nu fie copiii in camera


Daca nu ai mentionat-o si pe sefa pe lista, inseamna ca ai o sotie foarte, foarte intelegatoare!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com