[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrul extern JBL e901  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu oricum nu mai am loc sa pun nici macar o macaroana de Siporax. E plin al meu e901 cu Siporax, chiar si in etajul prefiltrului, unde am mai pastrat doar un burete din doi. In total sunt cam 4,2 l de material filtrant bio.

Ma uit cu jind la un Professionel 3e 1200XL...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

1200XLT e cam scump dar cred ca isi va face treaba. Eu vreau sa-l folosesc in acvariul de 400 litri care va fi in birou. Sper sa merite investitia. Chiar si asa, 12 litri raportat la un 360 util, nu trece mult peste 3%. Insa e901 pe care il am acum asigura cam tot atit (cum am mai pomenit de el: cu bilutele originale, apoi Siporax si Matrix) si chiar nu am probleme cu apa, nici dpdv chimic, nici ca limpezime.

Edit : OK, asta cu limpezimea apei, ca tot discutam de particulele alea mici din apa pe alt topic, e valabila cind nu ai doi ticalosi de SAE care barboteaza substratul si doi Aty care pleaca cu radacina de Mopany in spate?!

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2017 15:06:38


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si eu ziceam la fel - ca nu o sa am probleme cu 3 litri de siporax in E900. Mi-a trecut - evident e nevoie de mai mult. Am 4 litri si tot cred ca mai trebuie.

Bine intervine mult si problema animalelor si cantitatea de mincare. Cit am avut un pleco si un mbuna mi-au ajuns 2 litri Siporax (si cu intrruperi de tensiune de 4 ore). Acum cu 6 ancistrusi si cine stie cite sute de RCS probabil ca e la limita la mine chiar cu 4 litri.

Se poate lua in calcul si substratul daca ai filtru in el (UGF).
Au fost niste discutii (multe de fapt) despre filtrul UGF in plantate ramase cam fara concluzii. Doar ca Victor Zaharia (si aici e tot victorz) are niste plante de mi se scurg ochii dupa ele. Si are filtru UGF - plus cunostiinte din belsug.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2017 15:38:05


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De asemenea, privind filtrarea particulelor fine de catre Siporax, indraznesc sa spun ca si modul lor de aranjare conteaza. Daca sunt ca la mine, tub, toate pe verticala, cred ca are mult mai putin randament in filtrare mecanica decat daca ar fi fost asezate la orizontala sau alandala. Apa la mine trece suierand prin ele, nu intampina mare rezistenta.

Oricum, la carasi cred ca trebuie sa pui filtrare cosmica sa nu ai particule
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu cred ca problema este modul de asezare a tuburilor de Siporax. In cele din urma discutam de filtrarea biologica, facuta cu ajutorul unor bacterii pentru niste substante care nu sunt particule vegetale sau dejectii, sunt doar molecule. Asadar, un flux constant de apa oxigenata este necesar. Daca insa vrem ca Siporax-ul sa contribuie si la filtrarea mecanica, asta este o alta discutie. Numai ca Siporax nu are aceasta destinatie. Pentru filtrarea mecanica exista pre-filtre, si in filtrul extern si/sau in afara acestuia. La urma urmei, ne dorim sa limitam cit mai mult colmatarea mediilor de filtrare biologica.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si modul de aranjare conteaza. Daca are gaura in sensul de trecere a apei apa va trece mai repede prin gaura. Daca pui tuburile cu gaura perpendicular pe sensul de trecere a apei apa va trece mai mult prin siporax, nu pe gaura din centru. In plus daca la aranjezi intra mai multe in acelasi spatiu, decit daca le lasi asa cum cad.

Am pierdut 40 minute sa le aranjez si o sa o fac din nou. Doar ca de data asta o sa le "insir" pe paie sintetice (ca alea de la Cola - se gasesc prin diverse magazine). Cind la-m desfacut sa il clatesc cam 1/4 din Siporax a "plecat din aranjament.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Stiu, s-a mai discutat subiectul si eu am facut la fel. Pina la urma cred ca cel mai mult conteaza suprafata asigurata pentru contactul cu apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salutare ,spunetimi si mie cum puneti material biologic in primul sertar (prefiltrarea) ca eu nu inteleg ,am pus substrat pro si pe margini cade prin gratar iar pe mijloc il trage pompa ,folositi saculetele pentru material filtrant?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

atache2000 wrote:Salutare ,spunetimi si mie cum puneti material biologic in primul sertar (prefiltrarea) ca eu nu inteleg ,am pus substrat pro si pe margini cade prin gratar iar pe mijloc il trage pompa ,folositi saculetele pentru material filtrant?


Pai s-a mai scris asta : pastrezi unul din bureti (cel de sus) si, evident, buretii laterali pentru prefiltrare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Asta am facut si eu dar credeam ca se pune tot sertarul cu bio si se renunta la bureti
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca ai prefiltru bun si mai ales separat poti sa renunti la bureti. Totusi e mai sigur sa lasi ultimul burete de sus - cel care e chiar inaintea pompei de apa. Decit sa intre cine stie ce mizerie in pompa si sa o blocheze mai bine renunt la un rind de Siporax.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Am montat un prefiltru sun sun hw-602 si in primul sertar de la JBl am lasat bureti de pe margina si un burete de pe mijloc iar sub acesta am umplut cu substrat pro.
Am scapat si de creveti si melci in filtru cu asa ceva :http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Stainless-Steel-Filter-Mesh-Net-Guard-Fish-Shrimp-Protector-Dia-16mm/131133759949?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pai si de ce nu scapi de al 2-lea burete din prefiltru de la JBL?
Nu mai foloseste la nimic.

Eu am pus pe IN niste plasa de tintari ca tot mai aveam. Face acelasi lucru.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pentru ca in timp, materialul filtrant se macina si, daca nu ai protectie la motor, grabesti uzura acestuia.
Si la banalul aspirator exista cel putin doua trepta de filtrare, dintre care cel mai apropiat de motor este mai fin.
Din aceasta cauza aspiratoarele cu bazin de apa sunt considerate mai fiabile.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am curentul oprit de la ora 5 dimineata. Se pare ca va mai dura. Banuiesc ca s-au dus dracului bacteriile. Ce îmi recomandati in regim de urgenta?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu intra in panica. Eu am avut curentul oprit 16 ore si nu s-a intimplat nimic.
Daca vrei sa faci ceva atunci este oxigenarea apei. Intr-o situatie extrema,
poti scoate sertarele cu medii de filtrare si sa le pui in apa unde sa mearga
o pompa de aer. Nu am facut niciodata manevra asta dar, teoretic ....

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pompa de aer functioneaza tot pe curent din pacate
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si probabil ca nu ai un UPS pregatit! Bah, era bine daca aveai o pompa pe baterii.
Dupa ultima patanie de acest fel, am urmat sfatul lui Koala si am comandat doua pompe
pe baterii: merg perfect! Dupa ce treci de hop-ul asta, primul lucru ar trebui sa fie procurarea
unor pompe pe baterii.

Asadar, nu-ti ramina decit varianta ... manuala, la cana!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ce sa mai zic. Bafta.

Si trimite "cele mai bune" "urari" la Enel, Renel sau cum #@!@! le spune.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2017 10:39:30


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un schimb de apa ajuta?
Are cineva din Bucure?ti o sursa de imprumut? Las garantie.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com