[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hop, tzop si-un panfot ca iar am bolovanu plin de icre de la Jaguarii mei )... azindimineata cand plecai la munca nunerau, acu ajuns acasa vad bolovanu plin )... oricum era de asteptat ca or lins la piatra aia de n-ai vazut, si oscarii stau cuminti in banca lor ))

The Lost World - 2017
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Posibil sa fie mai trista situatia cand ies puii la "zbor". Cat de mari s-au facut Jaguarii?
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Daca ies puii la zbor, ca data trecuta n-au mai apucat... sau au iesit si au disparut instant ) erau dupa piatra acolo lipiti de fund miscau voditele, vreo 3 zile si cand am ajuns acasa de la munca in ziua in care trebuiau sa "zboare" nu mai erau... deci ori i-o curatat cumva ventuzele, ori si-or luat zboru si i-or executat oscarii

Jaguarii or crescut bine... femela sa zicem ca e inca mica, dar masculu la lungime e lejer cat oscarii... doar ca mno ei au forma diferita ...

Momentan n-or fost nush ce batai crancene... s-or muscat un pic bot in bot, de are un oscar un pic de "rana" dar nimic iesit din comun... ei stiu unde le e locul cand depun astia ))... si daca uita, le reaminteste masculul )... locul lor e pe 25% din acvariu cand depun astia ))

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Cred ca va trebui cat de curand sa separ dihaniile... va trebui sa renuntvori la jaguari ori la oscari... problema e ca probabil nu am unde nici asa, nici asa )... cel putin la ponta asta masculul e tot mai agresiv... n-au iesit puii la zbor, asta daca or sa iasa.. femela n-are treaba, ea isi vede de odrasle... dar masculul are probleme cu unu din oscari in special... momentan nu e nimic grav, dar daca escaleaza situatia nu-l vad bine pe oscar...

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Artur wrote:Cred ca va trebui cat de curand sa separ dihaniile...

Si eu cred acelasi lucru... pe masura ce trece timpu' jaguarii vor fi din ce in ce mai mari si mai agresivi.
Astronotusii sunt pesti cuminti, pe langa jaguari. Nu vor rezista acolo.


Mai tii minte ce ziceam anu' trecut?
koala wrote:Acu' m-am intors din concediu si-am vazut "grozavia"... nu cred ca introducerea jaguarilor a fost o idee buna. O sa vezi in cateva luni.

si
koala wrote:Raman la parerea mea, si anume ca ai facut rau bagand jaguarii acolo... ma refer la ce se va intampla pe termen lung.
Pestii sunt superbi!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Dap.. chestia cu ti-am spus noi
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Houston, "we have lift off" )) de cand or iesit puii la zbor nu prea mai are treaba cu oscarii masculul, ca ei stau in coltu celalalt pe sus... dar mai nou se "bate singur" tolomacul ) isi vede reflexia in geamul lateral si da cate un cap de geam ))

image

image

This message was edited 3 times. Last update was at 25/06/2019 17:48:24


The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Era sa uit, vin si cu o intrebare... trebe sa le dau si mancare acu cand is mici? ) asta daca supravietuiesc urmatoarele zile ...

The Lost World - 2017
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Ar fi bine sa le dai macar niste granule pisate. Le inmoi in apa si le freci intre degete. Avand in vedere ca nu poti face asta cu mana in acvariu, , fa mancarea intr-un pahar si toarna cu apa in zona in care stau puii. Nu m-as agita prea tare ca astia cresc si din nimic si oricum sunt sute. De obicei le mesteca parintii mancare in zona in care stau.

Huston, problema vine cand se plimba aia micii pe unde vrea muschii lor si se vor apuca si oscarii sa ciuguleasca din ei, atunci sa vezi cum face tata, daca nu e spatiu de ajuns.

PS ciorap pe in-ul de la filtru ca altfel scapi de "necaz" imediat ce trec puii prin zona lui.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/06/2019 08:50:55

[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Artur wrote:Era sa uit, vin si cu o intrebare... trebe sa le dau si mancare acu cand is mici? ) asta daca supravietuiesc urmatoarele zile ...

Eu folosesc un "mojar" d-ala de pisat usturoiul... zdrobesc granule mari si le fac "bucati marunte".
Opresc pompa de recirculare si arunc mancarea in apa... granulele sunt d-alea care se scufunda singure.
Daca tu ai mancare "care pluteste", atunci e bine sa faci operatiunea intr-un pahar cu apa. Ca sa inmoi bucatelele alea si sa se duca la fundul apei.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri, o sa le iau astazi ceva mancare din aia clasica de inima de vita pentru pui, foarte fina ...

Filtrul nu cred ca trage atat de tare incat sa fie probleme... ca or eclozat iesit la zbor pe langa el... Cat despre agresivitate eu sper ca nu, daca e asa trebuie neaparat sa vad unde ma scap de careva din ei )... Poate trag o fuga pe la muzeu sa vad daca mai au acvarii ... Ca altfel nu stiu pe nimeni prin suceava care ar vrea Oscari ...

Maestre la tine cred ca deja mananca larve din alea rosii congelate daca le dai, trebuie sa fie spectacol

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Papagalii" mei au mancat pana acum doar Hikari sfaramat... au cam 2-3 cm si au inceput deja sa puna culoare pe ei.
Am vreo 3 care s-au colorat deja foarte frumos, sunt "tarcati" negru cu galben.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am de-a pui de sa ma fereasca sfantu de stiu ce sa fac cu ei daca raman vii )) de ieri s-or dublat... si sunt un adevarat card ))... sa nu mai zic ca mi-or facut astia sapaturi arheologice si or mutat nisipu cum o vrut )...

image

image

image

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am mai facut una acuma, nu reusesc sa fac o poza care sa reflecte realitatea, n-am vazut pe viu atata cardu de pui niciodata ))

image

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Phh, cred ca trebe sa ma duc sa cumpar un butoi ceva sa pun oscarii acolo pe moment... ca e cum a zis Dan, puii acu is pe unde vor ei si oscarii is tinuti intr-un coltisor sus... si unu din ei e nitel cam ciufulit... si nu-mi place deloc asta...

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Daca nu, ma enervez si evacuez puii pe apa sambetei si problema rezolvata...

The Lost World - 2017
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

E o chestiune de timp pana depun iar

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am fost acu pe la muzeu, era doar doamna de la bilete si mi-a zis ca nah, nu au spatiu, am si vazut toate acvariile si nu e spatiu... e un acvariu mai mare care e ocupat de ditai Labiatumul... daca oscarii mei au 30 cm, ala sigur are minim 35, daca nu 40 ... restu acvariilor sunt pline... si oricum nu sunt cinestie ce ca si dimensiuni... adica ala unde e labiatumul are maxim 300... zic eu intre 250 si 300... a zis sa vin maine dimineata ca e sefa acolo dar ma cam duc degeaba ca nu are unde sa-i bage nici pe ei, nici jaguarii...

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hermit cand depun iar iau frumos o razuitoare si rezolv problema inainte ca ea sa apara... nu-i mai las, cand vad icre, le execut...

The Lost World - 2017
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com