[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Consoleazate cu idee ca eu, in doua zile, am facut PANA TRIPLA !!! A trebuit sa-mi cumpar cauciucuri de iarna acu' doua saptamini. Da', privind afara pe fereastra, se pare ca a meritat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Va era dor de uratii mei? Chiar daca nu va era, am facut astazi cateva poze, si spre surprinderea mea destul de multe mi`au placut, de abia am reusit sa selectez asa "putine"

image image image

image image image

image image image

image image image

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si evident ca trebuie si un post separat cu preferatele mele

image image image

The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Adevarul ca chiar ma intrebam ce e cu linistea asta !!!
Ca de obicei, votez cu "guralivul".

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Artur wrote:Va era dor de uratii mei...

Ceva semne de "pereche"? Cat de mari sunt acum?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Faini pesti sint oscarii !
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Mersi Silviu si Gabi As mai fi postat dar mi`a fost lene ba sa fac poze, ba sa schimb apa si mno ))

@Maestru: sincer sa fiu nimic nou sub soare ) tot cred in continuare ca am 3 masculi si o femela dupa comportament, dar nu ar da semne ca vor sa depuna ... cei 3 presupusi masculi se mai cindanesc din cand in cand, dar nimic grav, mai mult se umfla in pene ))...

Cat despre marime, tind sa cred ca au undeva pe la 25 cm, asa ochiometric, mai putin ala micu, el are mai putin ...

Oricum, n-as zice neaparat ca as vrea sa`mi depuna, cel putin nu acum ) ca nu as avea momentan unde sa ma scap de 2 din ei, si dupa aia nu cred ca as avea ce face cu puii )))

Momentan ma bucur ca nu e scandal tare mare si ca pot sa ii tin inca pe toti 4, ca mi`s tare dragi toti... Si cred ca daca as elimina 2 din ei, si as pastra doar o presupusa pereche as avea si depuneri ...

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si un foarte scurt video (nimic deosebit) )


The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

M-am mai jucat azi un pic cu aparatul... sper sa va placa

image image image

image image image

image image image

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi am avut chef de "povesti", asa ca am luat forumul la puricat... ti-am recitit topicul si am remarcat faptul ca pestii au mai mult de-un an de cand sunt la tine.
Sincer, eu cred ca mi te paste o piatra plina de icre, cat de curand... pestii sunt mari si grasuni, varsta lor e potrivita... conditii bune au, slava Domnului!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Doar daca... da acatiste sa nu fie molipsitor blestemu
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

koala wrote:Azi am avut chef de "povesti", asa ca am luat forumul la puricat... ti-am recitit topicul si am remarcat faptul ca pestii au mai mult de-un an de cand sunt la tine.
Sincer, eu cred ca mi te paste o piatra plina de icre, cat de curand... pestii sunt mari si grasuni, varsta lor e potrivita... conditii bune au, slava Domnului!


Parca pe 22 aprilie se face un an de cand is in noua casa plus luna din acvariul vechi ceva de genu Probabil daca as lasa doar 2 s`ar intampla asta, asa nu stiu, mai greu ). Si cred ca daca e sa depuna pe piatra din dreapta, ii incurca buturuga atarnata in apa )... Va trebui sa schimb eu decorul un pic dar nu stiu cand am timp si nu stiu daca reusesc sa fac rost de vallisneria gigantea... Hmm desi, daca ma gandesc mai bine (dupa o scurta cautare mai exact ) ) am realizat ca vallisneria giganteea e din pulahari din asia, nu are nici o treaba cu amazonul, asa ca nu mai bag, trebuie sa ma reorientez )) vad eu.



@ocean: nu cobi eu in continuare tind sa cred ca e o femela si 3 masculi in acvariu dupa comportament ... Dar om vedea.

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Doar daca... da acatiste sa nu fie molipsitor blestemu

Muhahahaha! Pai da, ce plm... las' sa mai fie si altii subiect de caterinca, ca io m-am saturat de mistourile voastre.

@Artur:

- bah, radem si glumim, da' eu sunt serios cand iti spun ca baboii aia ar trebui sa dea "semne"... au varsta potrivita si au fost crescuti asa cum se cuvine (adica, vreau sa spun ca nu-s "stagnati din crestere").
- aia ai mei (pe care i-am adus saptamana trecuta) se plimba deja in formatie 2+1 si arata "semnele" de pereche: infoiala in aripioare, miscari d-alea ondulatorii, atitudine tip "S".
- daca o sa iei jurnalu' ala cu Samson si Delilah "la mana", o sa vezi ca si-acolo faceam aceleasi observatii:

15 noiembrie 2002: "... sunt "fericitul" posesor a 6 buc. oscari de cca 5-6 cm." (puii aveau cam ~3 luni)

13 februarie 2003: "... la oscari am observat ca se cam poarta discriminarea pe criterii rasiale ... umbla numai in formatie de cate 2, dupa culori." (deci, pe la 6 luni)

13 martie 2003: "... cei doi oscari albi, care sunt si cei mai mari de altfel, umbla doar impreuna si le-a casunat pe plantele de plastic ... au bagat restul pestilor in jumate de bazin si ei stau in jumatatea cealalta." (deci, pe la 7 luni)

10 iunie 2003: "... se pare ca au inceput "jocurile dragostei", pestii mei s-au ales perechi, perechi si au inceput sa se bata intre ei." (deci, la 10 luni, TOTI cei sase astronotusi ajunsesera deja la maturitatea sexuala!)

24 august 2003: "... astazi dupa amiaza, pe la orele 16.00, cuplul de astronotusi albino [ Samson & Delillah ] au depus prima lor ponta." (deci, la varsta de ~ 1 an)

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Au ajuns si astia la maturitate sexuala, dar poate-s doar fetite
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai si ai mei tremura si se onduiesc de cand faza cu videourile atunci ... Si am 2 care umbla des impreuna ... Oi vedea eu ce va fi, oricum am in plan o oarecare reamenajare, dar trebuie sa gasesc tot ce vreau inainte ... Si Pistia cred ca o sa o inlocuiesc cu alta plutitoare ca acuma ramane ca vaca mica, nu mai are radacinile alea faine )) cred ca din tot ce am acuma in acvariu (in materie de decor) o sa ramana doar pietrele )... numai sa`mi gasesc lemnele potrivite pentru ce am eu in cap )

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Ca tot pomeneam pe topicul maestrului ca am facut schimbari prin acvariu... Cam asa ceva a iesit ) au mai mult spatiu de zbenguiala, doar ca nu`s obisnuit cu lemnele in partea aia... Le`am pus asa de gura lui Gabi mai demult care vroia Pistia peste copac ) Oricum am aranjat craca pe o parte, incalcita cu cealalta deasupra, mai putin spatiu unde sa se adune mizerie acuma Pistia e foarte putina, in continuare nu`i merge tare bine, si am facut curatenie in ea, am scos tot ce avea frunze afectate si din astea, si le`am zburat, sper ca acuma sa se dezvolte cum trebuie...

Acestea fiind spuse, bag si eu cateva poze foarte nereusite, mai ales cea de ansamblu... si ultimile 3 sunt cu tolomacu ala ce a dat cu capu in lampa de si`a belit buza...

image

image image image

image image image


The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Fumos, ai simplificat insa cu efect interesant. Inca o data, “jimbatu’” e vedeta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Nimic nou de adaugat aici am facut in seara asta un schimb de apa de 95% )) ca spre rusinea mea, nu am mai curatat acvariul de 1 luna (nu dati cu pietre)... Si efectiv am avut de aspirat o roaba de rahat, am curatat prefiltre si din astea, si sticla, si am scos 95% din apa, de stateau pestii pe laterala, culcati pe nisip si le iesea corpu afara, mai erau 3 cm de apa in acvariu )) cu ocazia asta am si masurat baietii si au 25 cm, deci mai au de crescut ))

Poze nu am astazi, si dupa cum am scris si pe topicul maestrului, cred ca ii voi fura ideea cu lemnele, si o sa inlocuiesc Pistia cu alta planta, ca asta imi lasa un miliard de radacinute si frunze moarte prin acvariu la schimbul de apa... Sa mor ca umpleam acvariul si zici ca era viscol, asa se vedea ))))

Dupa cum am scirs si acolo cred ca voi incerca "Limnobium Laevigatum" deoarece pare sa aibe frunzele mai tari, si radacinile mai lungi si mai puternice... Asta ramane de vazut, oricum nu se va intampla chiar tare curand modificarea de decor si plante ) Ah si probabil voi baga si un Echinodorus intr`un colt... Mai vad eu ce si cum...

Cat despre pesti, is bine mersi, am 3 care zici ca`s "cuplu" adica presupusa femela sta cand cu unu din presupusii masculi, cand cu celalalt )... Teoretic cu buzatu e mai serioasa asa, amandoi mai tot ling pietre, se imping si chestii din astea... Al 4`lea peste o freaca la rece singur dupa lemne, are si el o piatra acolo pe care o mai curata, sta in umbra, nu prea se baga peste astia decat cand are chef de scandal si vine la provocat )

Una peste alta, in continuare tind sa cred ca daca as lasa doar presupusa pereche in acvariu ar depune dar sincer sa fiu nu cred ca imi doresc o depunere ca nu as avea ce sa fac cu puii... Doar as vrea sa se ciondaneasca mai putin ) nu sunt cinestie ce lupte in acvariu, dar se mai intarata unu la altu din cand in cand...

Din melci a mai ramas doar unu, dar asta de multa vreme, restu au ajuns mancare pentru oscari )) iar ancistrusi am 5 daca nu ma insel,sau 4... Aia mici s`au facut mai mari, iar din perechea mare mai e doar femela, masculul e disparut complet de ceva vreme, naiba stie unde si cum, era imposibil sa inca in gura unui oscar, deci daca a crapat nu stiu ce s`a intamplat cu el, l`or fi "supt " de tot ceilalti ancistrusi, naiba stie ) iar din astia "juniorii" nu stiu daca am sau nu vreoun mascul pentru ca is greu de vazut pe lemn, stau mereu ascunsi si rod ce pot ))

Si gata, ca am scris un roman, poze nu am tura asta ))

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, masculii de ancistrus (daca au la dispozitie mai multe femele) stau "la grota" si pazesc randuri intregi de icre... iar femelele vin singure la futut, daca poti sa crezi asa ceva.
Plm, sa stii ca vorbesc serios! S-ar putea ca ala al tau sa fie bagat prin frun' cotlon... O sa-l gasesti daca "dezafectezi" bolovanii aia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai nu, nu am zis eu suficient de bine, cand am schimbat decoru ultima data, am scos tot afara din acvariul si pietre si craci si tot ) si canci mascul, ala e disparut de vreo 3, 4 luni ) asa am crezut si eu ca sta ascuns, dar daca nu a aparut nici cand am dat tot afara din acvariu e clara treaba ) si nu avea cum sa sara afara ca n`are pe unde la capac...

The Lost World - 2017
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com