[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
incepator, acvariu 126 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tedy
Junior member

Joined: 19/02/2017 23:26:55
Messages: 34
Location: Oltenita
IP:
Offline

Salut! Se cunoaste nivelul la care a fost apa initial, s-a mai evaporat si nu am completata inca. A ramas pe sticla o urma ca atunci cand fierbi apa (de la calcar)
[Thumb - acvariu 08 03.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 08/03/2017 23:21:19

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu se vede clar. Fa o poza astfel incit sa eviti lumina directa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Sunt destule specii de pesti care rezista si la o duritate de 15G. De ex: cory, neon, RCS.

[Nano cu albinute] [Old tree]
tedy
Junior member

Joined: 19/02/2017 23:26:55
Messages: 34
Location: Oltenita
IP:
Offline

Am facut alta. Se observa mai bine.
[Thumb - acvariu urma calcar.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Hm! Putin mai bine. Oricum, ideea era ca, daca nu se formeaza o depunere foarte evidenta pe peretii acvariului, duritatea apei nu este foarte mare. Dar a prematur, nu ai apa in acvariu decit de 19 zile. Asadar, nu stiu daca este relevanta observatia mea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
tedy
Junior member

Joined: 19/02/2017 23:26:55
Messages: 34
Location: Oltenita
IP:
Offline

Da... Nu am decat sa astept sa treaca cele patru saptamani. Incerc sa iau pana atunci niste teste de apa din cele cu reactivi lichizi. Poti sa-mi recomanzi ceva? Eventual ce folosesti? Apropo de urma aceea, ma gandeam ca-mi vei spune ca este apa foarte dura intrucat consider ca urma este destul de pronuntata.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2017 23:31:29

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu folosesc kituri complate de la JBL. Poate colegii pot recomanda altceva mai eficient. In legatura cu depunerile de pe peretii acvariului, realizez acum ca este prea devreme sa tragem o concluzie. Insa depunerile acelea nu sunt numai saruri din apa, este si biofilm. Eu am observat acele depuneri dupa cam 2 luni. Duritatea apei la mine este undeva la 13-14. Dar, in cazul meu, aparenta depunerilor a fost influentata de prezenta melcilor Spiral, care curata foarte bine fractiunea organica (poate si partial cea minerala) de pe sticla. Repet, cred ca este observatia mea este usor empirica. Fa teste serioase si mai vedem (parerea mea).

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2017 23:51:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Stai linistit, si mie imi ramane urma aia dupa ce se evapora apa si nu am decat GH8.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu am duritatea peste 15 grade si la mine se depune calcarul pe peretii acvariului.
De obicei la putin timp dupa ce schimba apa in acvariu.
Sus nu prea se depune.
O razuiesc cu curatatorul de alge inainte sa fac schimb de apa.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Na-ti-o frinta ca ti-am dres-o!

Tot citind topicul, ce mi-am zis: ia sa vad ce mai face GH-ul meu. Surpriza, a iesit 17! Asadar am o variatie mare de duritate a apei de la retea ori s-a intimplat ceva in ultimile doua-trei saptamini, ca a crescut cu 3 grade.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:Eu am duritatea peste 15 grade si la mine se depune calcarul pe peretii acvariului.
De obicei la putin timp dupa ce schimba apa in acvariu.
Sus nu prea se depune.
O razuiesc cu curatatorul de alge inainte sa fac schimb de apa.


Cum asa? Ai depuneri pe suprafata peretilor dar nu ai la linia apei?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
tedy
Junior member

Joined: 19/02/2017 23:26:55
Messages: 34
Location: Oltenita
IP:
Offline

Salut! Am plante noi. 5 fire de anubias. Sper sa le mearga bine.
[Thumb - anubias.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata bine. Imi permit o singura observatie : pentru anubiasul de pe stinci, eu l-as fi atasat intii pe niste pietre mai mici si pe acestea le-as fi atasat de suportul mare. In felul acesta le puteai aranja in pozitii mai naturale si puteau fi mutate, la nevoie. Dar, asta este doar o idee...

Cum merge Hydrocotyla?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2017 13:30:32


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
tedy
Junior member

Joined: 19/02/2017 23:26:55
Messages: 34
Location: Oltenita
IP:
Offline

Nu tocmai bine. Se pare ca apa dura nu ii este pe plac. Trebuie sa ma orientez spre specii de apa dura. Va trebui sa aleg intre
microsorum, moss-uri, cryptocoryne, sagittaria subulata, riccia, blyxa, vallisneria, hemianthus micrathermoides.
Ma gandesc si la ideea cu anubias pe pietre mai mici.
Poate imi dai niste idei pentru viitorii locatari. Cineva i-mi spunea de kribensis, zebre, guppy si alte variante de vivipari, cum ar fi molli, xipho precum si otocinclus, betta, corydoras.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Legat de apa dura, eu incerc de vreo doua saptamani, la schimburile de apa sa pun 10L apa de put (care este dura) si 5L apa plata Bucovina.
Am ales apa plata Bucovina pentru ca am vazut ca, conform analizelor delcarate, au concentratie mica de Ca si Mg (care dau duritatea apei).
Inca nu am facut masuratori ale duritatii apei, pentru ca am comanda facuta de vreo 2 saptamani si inca nu a venit (lipseau pe stoc).
In schimb am observat ca nu se mai fac depuneri calcaroase pe peretii acvariului.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:Legat de apa dura, eu incerc de vreo doua saptamani, la schimburile de apa sa pun 10L apa de put (care este dura) si 5L apa plata Bucovina.
Am ales apa plata Bucovina pentru ca am vazut ca, conform analizelor delcarate, au concentratie mica de Ca si Mg (care dau duritatea apei).
Inca nu am facut masuratori ale duritatii apei, pentru ca am comanda facuta de vreo 2 saptamani si inca nu a venit (lipseau pe stoc).
In schimb am observat ca nu se mai fac depuneri calcaroase pe peretii acvariului.


La mine este taman invers : am apa de fintina de mica adincime cu duritate 6 dar NO3 52! Cind am facut analizele apei (pH si duritate) parea perfecta. Cind am dat la analize pentru nitriti si nitrati, s-a rupt filmul. Pina la urma tot apa de robinet a fost solutia.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

tedy wrote:Nu tocmai bine. Se pare ca apa dura nu ii este pe plac. Trebuie sa ma orientez spre specii de apa dura. Va trebui sa aleg intre
microsorum, moss-uri, cryptocoryne, sagittaria subulata, riccia, blyxa, vallisneria, hemianthus micrathermoides.
Ma gandesc si la ideea cu anubias pe pietre mai mici.
Poate imi dai niste idei pentru viitorii locatari. Cineva i-mi spunea de kribensis, zebre, guppy si alte variante de vivipari, cum ar fi molli, xipho precum si otocinclus, betta, corydoras.


Nu te "arunca" la multe specii de pesti. Mie imi plac speciile de talie mica, de exemplu Microrasbora galaxy sau Neon negru. Verifica mai intii compatibilitatile, mai ales daca vrei vivipare. Oricum, 3 specii de pesti ornamentali, absolut necesari Oto si melci mincatori de alge si mai cu seama creveti Amano. dar repet, vezi cum "se impaca" intre ei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

http://pestii-de-acvariu.blogspot.ro/p/pestii.html

Verifica si aici.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Silviu Man wrote:http://pestii-de-acvariu.blogspot.ro/p/pestii.html

Verifica si aici.


Eu sunt adeptul speciilor de cird, de talie mica si pasnici, cara sa puna in valoare peisajul subacvatic. Altfel, este doar o problema de gust, preferinte, .... nimeni nu iti poate oferi solutii la o chestiune care tine de placerea personala.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Silviu Man wrote:http://pestii-de-acvariu.blogspot.ro/p/pestii.html

Verifica si aici.


Eu sunt adeptul speciilor de cird, de talie mica si pasnici, cara sa puna in valoare peisajul subacvatic. Altfel, este doar o problema de gust, preferinte, .... nimeni nu iti poate oferi solutii la o chestiune care tine de placerea personala.


O solutie ar fi sa te uiti in categoriile de pesti si sa iti alegi pesti din aceeasi categorie sau din doua categorii compatibile, verificind compatibilitatile dupa talie, teritorialitate, comportament alimentar si de reproducere. Cam acestea sunt lucrurile definitorii pentru echilibrarea biocenozei si evitarea conflictelor, eventual pierderilor de indivizi. Oricum ar fi, cu exceptia unui stoc cu specie unica (de ex. Discus) solutia ideala nu exista dar eventualele mici incompatibilitati pot fi solutionate prin configurarea acvariului (in special prin plantare, poate si prin decorare).

Pentru ca nu am experienta altor colegi, iti spun cum am procedat eu in urma cu un an, cind ma aflam exact in punctul in care trebuia sa decid ce fel de pesti sa-mi iau. Bineinteles, prima data m-am gindit "mare si colorat". Insa acvariul are numai 100 de litri asa ca Discus, Caras, ...pa! Apoi am urmarit multe clip-uri cu diverse acvarii plantate, pe aquascaping, pe Tropica, etc, si am constatat ca toate acvariile plantate, de tip aquascaping, (dar absolut toate) sunt populate cu specii de pesti mici, destul de discreti in colorit (de ex. Rasbora Espei, cel mai des vazut de mine), cu multi creveti si sanitari (de asemenea de talie mica). Nu am inteles din prima de ce dar in cele din urma am vazut un scurt clip cu o adevarata opera de arta marca Amano unde am gasit explicatia care era chiar sub nasul meu : trebuie sa faci in asa fel incit sa vezi padurea de dincolo de copaci. Zis si facut. Am studiat problema si am ales o varianta de lucru. Asadar ...

Am selectat 3-4 specii din categoria cyprinidea (barbs) si tetra. Sunt pesti de talie mica, majoritatea pesti de cird, pasnici (un lucru foarte important daca vrei sa ai si creveti de talie mica prin acvariu) cu un colorit foarte frumos si variat si un comportament "jucaus". Cei mai multi se inteleg unii cu altii (Rasbora cu Neon negru, Boraras cu Galaxy) si toti cu Oto, SAE, Red Cherry si Spiral Horns. Se deplaseaza foarte frumos in acvariu, mai cu seama seara, cind in camera este intuneric si nu percep miscarile celor din jurul acvariului (oricum, nu este recomandat sa stai prea aproape, sa faci miscari bruste sau sa lovesti masa sau acvariul, sunt foarte speriosi). Atunci se simt in siguranta si incepe "dansul", se deplaseaza dintr-o parte in alat, parca vor sa evadeze din acvariu. Cyprinidea prefera un acvariu bine plantat, cu plante inalte si stufoase, cu crengi, ... orice poate reprezenta un posibil ascunzis. Boraras-ii sunt cei mai interesanti : stau separati in doua grupuri de cite 7-8 in cele doua laturi ale acvariului, prin Limnophila si Hygrophila, si se unesc numai cind cade "mana". Apoi se separa din nou si parca pindesc din stufaris, poate mai pica ceva. Au un comportament timid dar de multe ori i-am vazut ca se avinta catre inelul de hranire, printre neoni si Rasbora, ca niste mici torpile, isi iau bucatica si dispar in stufaris din nou. Neonii negri sunt niste profitori ordinari : au prins "spilul" ca SAE agita substratul cautind resturile de mincare si stau deasupra lor, inhatind fiecare bucatica ridicata in apa. Am observat ca chiar ii urmaresc prin acvariu, ceea ce pe SAE ii cam enerveaza.

Cei mai multi sunt pesti fara stomac si aici ar fi o problema pentru ca trebuie hraniti mai frecvent. Pe de alta parte, acest aspect este si benefic pentru igiena acvariului pentru ca, intre mese, vor cauta toate resturile de mincare de prin plante si le vor consuma. Este foarte interesant comportamentul lor alimentar : la orice particula care se ridica in apa, se reped sa o "amusineze". Maninca numai fragmente care le incap in gura si, fiind si pesti cu gura mica, nu este nici o problema cu crevetii care inoata in jurul lor. Insa, fiind pesti fara stomac, au nevoie de o asigurare constanta a nutrientilor astfel incit sa ii mentii sanatosi si sa manifeste intreg potentialul de pigmentare. Dupa ce le-am stuadiat comportamentul si tinind cont si de timpul pe care il am la dispozitie, am stabilit doua momente de hranire; dimineata, cind se aprinde lumina, le dau masa principala formata din NanoGran (Dennerle), Gourmet si GranoMix (JBL). Aici mai adaug CrustaGran (Dennerle), mineral King (am si creveti destul de multi) si putin Eheim Flakes. Evident, trebuie sa fii atent cit din fiecare, ca toata mincarea sa fie consumata in citeva minute. Seara le dau mincare pe care eu o numesc "retard", pe linga o mica portie de NanoGran : Tubifex (JBL), Spirulina (JBL) si, foarte important, Daphnia (Sera) pentru ca Daphnia actioneaza ca un balast digestiv. In acest fel am, in cercul de hranire, cantitati mici de hrana care nu se scufunda si pot fi consumate o perioada mai lunga de timp. Chiar si asa, atentie la cantitate. Am constatat ca, un astfel de program functioneaza si este si logic sa fie asa. Fiind pesti fara stomac, au o digestie "continua", asta insemnind ca, pentru asigurarea "pool"-ului nutritional, au nevoie de un aport de nutrienti constant, adaptat unei digestii bazate pe secretii enzimatice endogene continui, fara posibilitatea de stocare a fluidelor digestive. Acesta este si motivul pentru care, dupa ce am studiat structura diverselor sortimente de hrana, am ajuns la combinatia descrisa mai sus.

Ca si cerinte fata de parametrii apei, majoritatea se inscriu in valori destul de largi legate de duritate (5-20), pH (6-8), temperatura (20-24 C), cu mici exceptii. Prefera insa o apa limpede si bine oxigenata, un acvariu bogat in vegetatie si schimburi de apa corespunzatoare. Nici una dintre specii nu consuma plante, nu "scurma" in substrat si nici nu au tendinta de a "sari" din acvariu, asadar sunt potrivite si pentru acvariile deschise. Fiind specii de talie mica, pot fi populati in numar destul de mare, tinind totusi de cantitatea totala de biomasa pe care o poate suporta acvariul. Intr-un acvariu plantat, cu plante de fundal frumoase, cu culori variate si bine combinate prin alaturarea lor, o "perdea" de cyprinidea si/sau tetra fac ca plantele sa para de doua ori mai frumoase si ofera privitorului ocazia sa-si plimbe atentia de la pestisori la plante, inapoi la pestisori... (ai grija sa nu obosesti, pentru mine acest "sport" este cel mai bun somnifer). In fine, daca pe substrat vezi cum misuna Red Cherry, Amanao, Spiral Horn si cum vreo doi Atyopsis scot "ventilatoarele" din scorburi, cu atit mai mult pestisorii din aceste categorii sunt recomandati, in opinia mea. La urma urmei, o "cherica" adulta, rosie-foc, este mai mare decit un Boraras.

Scuza-ma ca am fost atit de narativ dar, cind ai 38 de grade si nu poti sa iesi din casa, ceva trebuie sa faci, nu?
Sper ca te-am ajutat putin in luarea unei decizii. Succes.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2017 19:20:51


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com