[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lost nature  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Nu stiu in ce stadiu esti cu lucrarea nispului...dar ca sa isi bage coada si mai mult te intreb asa...nevinovat - Ai vazut noua serie de pietris decorativ Dennerle Plantahunter natural gravel??? Mie imi place Rio Xingu dar vezi ca ai pentru toate gusturile mai ales in zona ta. http://dennerle.com/en/products/aquarium/aquarium-bed/plantahunter-natural-gravel/plantahunter-natural-gravel-rio-xingu

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2017 09:18:29


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ca moss mie imi place foarte mult fissidens fontanus. Poti incerca, arata super

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Alex wrote:Nu stiu in ce stadiu esti cu lucrarea nispului...dar ca sa isi bage coada si mai mult te intreb asa...nevinovat - Ai vazut noua serie de pietris decorativ Dennerle Plantahunter natural gravel??? Mie imi place Rio Xingu dar vezi ca ai pentru toate gusturile mai ales in zona ta. http://dennerle.com/en/products/aquarium/aquarium-bed/plantahunter-natural-gravel/plantahunter-natural-gravel-rio-xingu


Alex chiar asa nasol se vede nisipul alb ?
La petshopul unde merg eu chiar au sectiune Dennerle foarte faina dar nu tin minte sa l fi vazut ala . Din ce vad pe net arata tare bine . O sa fug pe la Kolle Zoo ca si ei sector Dennerle si sa vad daca l au acolo . Pina la poza finala sper sa reusesc sa l schimb.
Nu stiu cu neonul Dennerle ce sa fac - are deja 2 ani . De luminat lumineaza bine inca , dar nu stiu pe partea de spectru daca nu a pierdut din calitate .

@Scorpionul - imi place si mi e moss ul ala la greu dar in magazine nu l am vazut - nu stiu de ce ....

PS Solul activ de la Denerle mi se pare incredibil de bun( poate ca toate solurile active sint asa ) - plantele au luat o din loc dupa citeva zile si sint extrem de viguroase .

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2017 10:06:16

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mergi bre la Fressnapf, cum iti zice unchioo Pave. Cel din Austria e foarte dezvoltat pe partea Dennerle (atat echipamente cat si plante)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Mergi bre la Fressnapf, cum iti zice unchioo Pave. Cel din Austria e foarte dezvoltat pe partea Dennerle (atat echipamente cat si plante)



Am uitat de el ... cred ca imbatrinesc .
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Gabi C wrote:
Alex chiar asa nasol se vede nisipul alb ?
La petshopul unde merg eu chiar au sectiune Dennerle foarte faina dar nu tin minte sa l fi vazut ala . Din ce vad pe net arata tare bine . O sa fug pe la Kolle Zoo ca si ei sector Dennerle si sa vad daca l au acolo .


Am sa evit finutz raspunsul la intrebare Du-te la Hagebau Brunnthal, acolo au, probabil ca nu au pe stoc la Kolle


Gabi C wrote:Nu stiu cu neonul Dennerle ce sa fac - are deja 2 ani . De luminat lumineaza bine inca , dar nu stiu pe partea de spectru daca nu a pierdut din calitate .

Trocalurile sunt printre cele mai bune tuburi de pe piata. LONGLIFE T5-urile sunt garantate 10.000 ore deci nu este inca iesit din spectru in 2 ani.
Acum nah...nu e o avere unul nou, mai ales ca asta si-a facut datoria cu prisos timp de 2 ani.


Gabi C wrote:PS Solul activ de la Denerle mi se pare incredibil de bun( poate ca toate solurile active sint asa ) - plantele au luat o din loc dupa citeva zile si sint extrem de viguroase .

Asa este, lumea spunea ca sunt nebun cand il prezentam pe acelas palier cu ADA acum cativa ani la Intezoo. Intre timp am descoperit puncte chiar peste...dar nu insist pt ca o sa se spuna ca sunt subiectiv.
Vorbesc de el de 2 ani...Romania il descopera acum

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca am vazut asa ceva la Hagebau Brunthal dar eu traiam cu senzatia ca e doar granulatie foarte foarte mare. Hai ca dau o fuga pina acolo ca si asa s acasa azi .
Mersi de raspunsuri .

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2017 13:57:38

Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Gabi C wrote:Cred ca am vazut asa ceva la Hagebau Brunthal dar eu traiam cu senzatia ca e doar granulatie foarte foarte mare. Hai ca dau o fuga pina acolo ca si asa s acasa azi .
Mersi de raspunsuri .
Granulatia este 2 - 22 mm...un pietris natural practic. Dupa cum ii spune si numele in natura gasim si granule mai mari si mai mici.
Aaaa, acum mi-a venit ideea urmareste un pic pozele dintr-un topic paralel cu asta "Envy Nature " ca sa iti dai seama de combinatie intre Dennerle Scaper`s soil si Palantahunter gravel Rio Xingu

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2017 14:20:28


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am dat o fuga pina la Hornbach Brunthal . Am facut si ceva poze . Nu pot sa zic ca vreuna din sortimente mi se par ca s a r potrivi bazinului eu. Ideea e ca nu vreau sa am granulatie foarte mare in dreapta si nici forme deosebit de frumoase - ar distrage atentia si nu vreau sa fac focus pe zona aia .
Am vazut bazinul care mi l ai recomandat - este foarte reusit .
[Thumb - WP_20170214_13_54_05_Pro.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

inca una
[Thumb - WP_20170214_13_54_40_Pro.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

...
[Thumb - WP_20170214_13_55_12_Pro.jpg]

Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Xingu nu-l vad acolo...
Vezi ca exista si un Baikal 3-8 mm.

Acum nah...pan`la urma e si chestie de gustul fiecaruia

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Alex wrote:Xingu nu-l vad acolo...
Vezi ca exista si un Baikal 3-8 mm.

Acum nah...pan`la urma e si chestie de gustul fiecaruia


Daca l gaseam Xingu mai mult ca sigur il luam. Baikalul mi se pare putin prea ascutit sa zic asa.
Mersi inca odata de sfaturi .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Gabi C wrote:Ideea e ca nu vreau sa am granulatie foarte mare in dreapta si nici forme deosebit de frumoase - ar distrage atentia si nu vreau sa fac focus pe zona aia .

Exact in dreapta, unde nu vrei sa faci focus, mi-a fugit privirea cind am vazut acvariu' prima data. De aia te tot bat la cap cu nisipu' alb .

P.S. Stiu, sint enervant, pisalog si de groaza da' nu ma pot abtine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Maestre nu stiu ce sa zic. Nu vreau sa fiu catir dar deocamdata nu vad sa mearg? mai bine cu negru. Am încercat ieri sa mi închipui cum ar arata cu ce mi a recomandat Alex. Nu stiu poate cu un gri ar arata mai bine.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mai rurc niste poze cu acvariul dupa 2 saptamini . Nu am mai scos echipamentul ( mi a fost putin lene ) . Nu sint nu stiu ce modificari , dar plantele o iau bine din loc . Cu monte carlo e mai greu - am melci care ziua intra in substrat si scot gazonul .
Am introdus si pestii.

[/img]image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

si inca o poza - as fi vrut sa prind gazonul in focus da nu mi a iesit .

[/img]image
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Superb. Chiar si dupa doar 2 saptamani se poate observa bine evolutia fata de pozele din prima pagina
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma bucur ca ti place . Mi ar placea sa l vezi in realitate ....
Senzatia mea este ca incep sa apara primele carente sau poate plantele nu asimileaza inca bine nutrientii - incep la staurogyne sa apara ceva frunze cu tenta galbena . Am masurat azi si fierul si e 0,1 ppm in conditiile in care introduc deja 4 ml de frrropol la 2 zile . De azi am inceput sa dublez doza de fier.


This message was edited 6 times. Last update was at 19/02/2017 16:38:05

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

....

[/img]image
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com