[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sweet-Bat  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Newbie question: pana o sa am io parale pentru mult-visatul Eheim Liberty, pot sa incep cu un hob mai ieftin si mai micut, pentru ca apoi sa transfer continutul filtrului in Liberty si sa mai completez cu material filtrant?
Afecteaza grav? Nu de alta, dar nu m-am mai lovit de probleme din astea la cantitati mici de apa


poti sa incepi si fara )))))))

dai drumul berbecule! cu ala care-l ai! sau daca n-am iti dau eu unul ... de la tine
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Newbie question: pana o sa am io parale pentru mult-visatul Eheim Liberty, pot sa incep cu un hob mai ieftin si mai micut, pentru ca apoi sa transfer continutul filtrului in Liberty si sa mai completez cu material filtrant?
Afecteaza grav? Nu de alta, dar nu m-am mai lovit de probleme din astea la cantitati mici de apa


Deci hang-on am incercat de toate cred. Claro, Crystal, Sun Sun, Boyu trebuie sa ai bulan sa nimeresti unul calumea, dar la cele mai multe ma cam lasa rotorul dupa un an. Spre exemplu am doua claro, cumparate in acelasi timp si ala de acasa merge brici dupa un an jumate, ala de la munca e pe moarte.
Eheim sunt ok, dar mai bun mi se pare fzn (aquael dupa parerea mea au cel mai bun hang on). Si alea de la Ocean Free sunt gandinte misto, dar eu am nimerit unul care facea zgomot si l-am returnat (dar conceptul de trecere al apei prin camerele de filtrare era super ok).

Deci dupa toata polologhia scrisa mai sus, iti zic sa-ti iei naibii un extern micut si gata. Vezi ca vinde Adrian Jivulescu un Eheim 2211 cu un baston. Ti-l cumpar?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Liberty am mai avut, am fost extrem de multumit de el. L-am forjat si in apa dulce si in sarata.
Nu ma ajuta Eheim 2211, e extern si n-am unde sa-l pun, spatiul de la birou e limitat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

...zic si eu nu dau cu paru
[Thumb - scapersflow.png]

[Thumb - 5790r.jpg]


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, a fost printre primele optiuni (am avut Dennerle Scapers tank, cu de toate, n-am apucat sa-l folosesc din pacate) dar mi-e frica de un lucru: greutatea lui. Cantareste cam de 3 ori cat un hob clasic si geamul acvariului e subtirel.
Ma mai gandesc, n-au intrat zilele-n sac ;)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am adus jucariile de acasa, m-am spetit si cu 20 de litri de apa de osmoza.

image

image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da ce mama ei de automatizare vrei sa faci acolo?
Cati litri are acvariul?

Faina lampa. Poti da un link?

Fzn2 pot recomanda si eu(eventual 3 pentru tine) deoarece apa vine de jos in sus, uniform pe toata lungimea sa. Poti pune perlon, poti pune bureti, bio etc. Acces foarte, foarte facil cand vrei sa-l cureti (poti curata independent partea stanga, partea dreapta, doar pompa etc). Flow bun. Ce-i drept Eheim-ul arata mai bine desi pare cam....cocotat
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, cand mi-am facut cont pe acest forum, incepusem cu o tentativa haioasa de acvariu, dupa care, tot aici, inceput sa descopar capodopere, unele dintre ele mi-au ramas intiparite in minte. Printre ele, se afla si Aquatic Jungle, asa ca sunt sigur ca si acest nano va iesi pe acelasi stil. Ca si experienta cu hang on-uri am avut numai experiente negative in timp, motiv pentru care la cubul actual am preferat sa tin 2 interne (care fac fata cu brio desi estetic nu este ce vreau) iar acum o sa ii pun filtru extern (am inteles ca la tine e problema de spatiu, eu am avantajul ca il pot ascunde in stand).Mult succes cu acest setup.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Liniste, multumesc. Aquatic Jungle a fost un acvariu cu plante multe si sanatoase, dar nici pe departe o capodopera. Drept dovada locul - nu foarte onorabil - 5 din 11, la primul concurs RAC (de altfel singurul la care am participat vreodata).
Dar multumesc

Radu, cand esti puturos incerci sa faci in asa fel incat sa ai cat mai putin de lucru

Acvariul e o veioza mica, cub cu latura de 30 cm, facut la tacaneala, din dorul de verde (imi place verdele din mai multe puncte de vedere, ca sa zic asa)
Lampa - nu stiu ce link sa-ti dau, e un model vechi care nu se mai gaseste - am luat-o de pe forum. Are full spectrum (merge si la marine si la dulcicole) si dimare manuala. O voi pune pur si simplu pe o priza programabila.
Dozatorul am sa-l folosesc pentru fertilizant/easy carbo (ma mai gandesc pe ce drum s-o iau cu fertilizantii)
Sistemul CO2 o sa fie format dintr-o butelie de 500gr (dispozabila) Dennerle, cu reductor si acareturi Dennerle. In viitor planuiesc sa iau un ph controller, tot Dennerle, ca sa ma scape de inca o grija.

Asa e, uitasem de FZN, merci ca mi-ai adus aminte. Am sa-l iau in calcul, rumeg situatia si vad io

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa cum la cocoane merge negrul in orice ocazie..

image

Ca o completare la cele spuse mai sus, am uitat sa spun ca voi avea si un sistem ato, tot pentru putori

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2017 10:09:07


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Asa cum la cocoane merge negrul in orice ocazie..



mai ales la inmormantari!
scoate mizeria aia! iti dau eu ce-ti trebuie!

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2017 10:27:21

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu e cea mai sugestiva poza, dar pe viu se vede mai bine.
Ma declar multumit de geamul negru mat, tip Mobra

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intotdeauna mi-a placut fundalul de culoare neagra. Indiferent ca e bazin marin, sau de apa dulce... orice nuanta de albastru mi se pare "ca zgarie ochiul".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Imi aduc aminte din tineretile mele zbuciumate (de acum 3-4 ani), ca la un moment dat am hranit plantele cu un balsam-nectar - Aquavitro Envy.
Mai exista produsul? Sau exista ceva asemanator, ca supliment, delicatesa pentru plante? Nene Lucian, nene Alex, receptie?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Imi aduc aminte din tineretile mele zbuciumate (de acum 3-4 ani), ca la un moment dat am hranit plantele cu un balsam-nectar - Aquavitro Envy.
Mai exista produsul? Sau exista ceva asemanator, ca supliment, delicatesa pentru plante? Nene Lucian, nene Alex, receptie?

Nen`tu Alex iti recomanda PlantaGold de la Dennerle

Legat de Aquavitro Envy distribuitorul autorizat Seachem Romania este tot p`acilea pe forum, nu-i fac eu munca lui

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu arata rau Plantagold - in plus, are si pretul afisat. Aquavitro e ceva secret de stat, ca altfel nu-mi explic

Mai povestim diseara

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu arata rau Plantagold - in plus, are si pretul afisat.
Parlesti franceza?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Janes inglis, mo? Parlevu frantzuzeste?

Nu, franceza mea din scoala generala s-a oprit la "je suis un enfant du monde", "merci beaucoup" si "au revoir"
Bine, daca citesc un text inteleg un sfert din el si deduc restul

In schimb, ma descurc binisor in rusa - conversatii simple. Si am reusit sa prind un pic de germana in Mallnitz, Austria - desi ce vorbesc aia acolo n-are nici o legatura cu germana, sunt tarani sadea

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2017 14:10:18


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Pure growing power thanks to natural bio-enzymes

- For even more plant power
- Natural organic enzymes activate cell division
- Reactivates unused plant nutrients
- Visible improvement even with very good plant growth

The secret recipe from the aquarium plant nursery

PlantaGold 7 is a special bio-enzyme compound for even more growing power in the aquarium. PlantaGold 7 helps even beautiful plants flourish even more. Even in aquaria with sparse plant growth, despite fertilisation, it recreates a growth-friendly environment and reliably helps with growth stagnation.
PlantaGold 7 has multiple effects:


Growth booster
Growth stimulator, natural plant enzymes stimulate cell division. Leaf growth is promoted and the whole plant is strengthened.

Nutrient reactivator
There is a wealth of valuable, but unused nutrients hidden in an aquarium - in the water, the substrate and the sediment. The unique catalyst function of PlantaGold 7 releases these and makes them available to your plants. This means you can turn your whole aquarium into a single growth motor.

Additional active chelated iron ensures lush green leaves.
[Thumb - 4474_plantagold_40er.jpg]


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc. Am adaugat Plantagold in wishlist, dimpreuna cu Dennerle Plantahunter Rio Xingu (pentru ziua in care o sa-mi permit sa cumpar o cutie intreaga pentru un pumn de pietris).
[Thumb - Screenshot_6.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2017 14:36:49


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com