[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un nou setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am mai schimbat cite ceva prin borcanul meu de 100 l
as vrea mai mult dar nu stiu daca permitee ceea ce am...
as vrea daca se poate ceva idei, ce as trebui sa schimb sau cum sa le aranjez mai....frumos

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

poze
[Thumb - IMG_20170115_202732[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

...
[Thumb - IMG_20170115_203111[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

....
[Thumb - IMG_20170115_203257[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

poti citi aici despre punctul focal al acvariului si cate ceva despre amenajare

http://forum.aquascaping.ro/topic/1001-nature-aquarium/

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/1375.page

asta asa ca idee. In plus eu as ridica pietrele pe verticala, pentru ca din cate vad eu tu ai plante care cresc mari si nu se va mai vedea nimic din pietrele tale. Din cate vad ai folosit piatra dragonului si asta e o piatra care e frumoasa asa cum este ea

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut! Nu sunt atit de experimentat dar, din ce vad in poze, poti sa faci o multime de lucruri. Nu ne ramine decit sa ne dam cu parerea. Eu as aduce la un loc cele doua pietre din spate, in treimea dinspre sorbul filtrului. In coltul acela nu as mai planta nimic pentru ca, din experienta mea, zona sorbului trebuie sa fie libera pentru ca fluxul de apa sa se "scurga" usor, impreuna cu impuritatile. Cioata cu Anubias (apropo, frumoasa floare!) l-as muta la dreapta, impreuna cu celalalt decor. Astfel ai in mijloc o zona de "impodobire". Pe fundal as pune niste plante de tip stem (daca citesti si alte comentarii pe care le-am facut in alte topic-uri, vei vedea ca sunt fan Limnophila, Hygrophila,...). Plantele stem cresc repede si concureaza cu algele in absorbtia nutrientilor din apa. In plus, daca sub substratul decorativ nu ai substrat fertilizant (poate ai, nu stiu), va trebui sa folosesti fertilizanti lichizi, asa ca e bine sa nu ai multi nutrienti in apa pe termen lung, tot ca sa te feresti de alge. Plantele pe care le ai sunt cu crestere lenta, asa ca nu te vor ajuta foarte mult in aceasta problema. In dreapta as pune niste bambus (Murdenia keisak), intr-o tufa compacta. In mijloc as incerca Hydrocotyle tripartita, dinspre spate spre fata, ca un "riu de verdeata". In prim plan merge niste gazon, dar lasind o fisie de pietris descoperita, pentru colectarea mizeriilor, eventual sub hranitor (multe produse se scufunda repede si ai nevoie sa le tii sub observatie; ce nu se consuma, se elimina). De asemenea, as adauga substrat intr-o panta mai mare, dispre fata spre spate, chiar daca acopera o mica parte din pietre. In fine, as schimba serpentina de la filtru cu acel refulator tip fanta, care ar crea un curent de apa de la dreapta spre stinga, catre sorb. Apa se filtreaza mai bine asa iar unele plante au nevoie de un flux de apa; este si mai sanatos sa filtrezi mai repede apa dupa interventiile facute cu ocazia schimbarii apei, curateniei, plantarii/replantarii plantelor, etc. si sa eviti depozitarea resturilor in plante. Daca vei avea si creveti si/sau melci, lucrurile se simplifica, fac ei curatenie. Repet, acvariul tau este "deschis", poti face aproape orice cu el. Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

plante am doar anubias iar pietrele chiar ma gindeam..macar pe cea din stinga sa o ridic.... parca prea s-a iprit totul a nu nivel...si am sa le ridic pe amindoua ceva mai sus... normal asa ma gindisem.. in partea dreapta planta sa fie cumva la baza pietrei...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca sa le inalti, poti sa te ajuti prin aditionarea de substrat. Mai este ceva : cind vei muta ornamentele, apa se va tulbura tare. Iti sugerez sa faci miscarile inainte de un schimb mai mare de apa; astfel poti sa tragi prin furtun mai multe impuritati. Tot atunci ar trebui sa fie momentul cind introduci substrat si plante noi; astfel faci "mizerie" o singura data. Dupa ce rezolvi, iti recomand 30 ml Filter Medium, pentru limpeziresi protejarea mediilor filtrante impotriva deciclarii. Asadar pietrele inalte impreuna in stinga si aranjamentul din dreapta este solutia ta?!. Cred ca va arata frumos. Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu am substrat fertilizant...
si da imi place ideea sa trag intr-o parte aranjamentul dar nu pe stinga.. ci pe dreapta pentru ca in stinga am sorbul de la canistra ,in dreapta e sorbul de la un filtru extern mic pe care il tin in functie sa fie ciclat... am de gind sa fac un nano de vreo 20 l plantat...
despre plante da am mai citit si ce ai mai postat in forum dar nu as vrea sa intru acum cu fertilizanti si tot tacamul... sunt la inceput si vreau sa mai prind ceva experienta.As opta pentru inca vreo 2 tipuri de plante izi, pitice cu frunze mici sa le pun pe linga creanga si buturuga si una care sa dea impresia de pui de copac daca intelegi.. ceva in genul unei tulpine centrale din care sa iasa citeva frunze.. ca la trandafir... daca exista.... si sa fie izi...nu cu pretentii ca inca nu am ce imi trebuie pentru un acvariu plantat.... si pe care sper sa nu le manince caraseii...
Nu vreau acvariu cu multe plante... ma intereseaza o pata de natura in acvariu si nici nu e un acvariu sa iti permita.. are latime 35 cm inaltime 40cm si lungime 80cm
Acest acvariu cred ca ar merge mai bine cu neoni si rcs plantat convex sau triunghi.Oricum asta ai va fi destinatia finala.. pesti mici si rcs.. dar mai intai sa mai invat si sa mai achizitionez ceva materiale...
Inca nu am folosit fertilizanti... folosesc denitrol de la gbl si biotopol la fiecare schimb in rest nu am folosit nici un fel de solutie....
odata pe luna mai arun un 5 ml de aclimol tot de la gbl asta e cu vitamine..

This message was edited 2 times. Last update was at 16/01/2017 18:15:09


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am un acvariu asemenator ca dimensiune. Iata ...
image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Mai am multe de corectat la el dar il mai las, sa fiu sigur ca este foarte stabil si suporta modificari.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


super.. imi place...

am pompa de 1500l?h si ma gindeam sa o bag inauntru pentru turbionare...merita sau are rost? ma gindeam ca ar imprastia sau ar duce rezidurile mai repede spre filtru..no carasii fac multa mizerie si ... ma gindeam.. ce ziceti ?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2017 18:22:50


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

imi place foarte mult... dar dupa mine....as pune si citeva plante plutitoare... nu stiu cum se numesc dar am vazut ceva la petshop...
au ca o umbrela care sta la suprafata si tulpina atirna in jos vreo 15 cm... asa cum le-am vazut... si au o culoare galbuie... ar fi superbe la tine.. parerea mea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu cred ca este o solutie. Ai deja un filtru, foloseste-l pe acela. Si prea multi curenti, mai ales daca sunt puternici, nu sunt buni.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, cred ca stiu la ce te referi, este Limnobium laevigatum, o planta splendida splendida. M-am gindit si eu la ea dar este o planta care "merge" in acvariile deschise. In plus, trebuie izolata, pentru acvariul meu am nevoie de lumina constanta ca sa am crestere sustinuta a plantelor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum am vazut planta in pet nu am vazut ceva aparte sa fie 'izolata"...nici nu cunosc si pate ca no, e magazin , nu fac o prezentarein condiitiile necesare..
autul de la filtru il am orientat in sus...are montat distribuitorul acela cu mai multe gauri care e cam la 2 cm sub nivelul apei si orientat spre luciul apei ca sa valureasca... sa nu mai utilizez si pompa de aer.. e un filtru AEF 302... seamana foarte bine cu sun sun 302

.. am vazut la unele acvarii plantate ca se misca plantele de la curent.. nu ma gindeam ca nu e bun

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2017 18:47:05


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Recomandarile producatorilor de plante se refera si la acest aspect : unele au nevoie de curent de apa (de ex. Limnophila Hippuroides) altele nu (de ex. Rotala Bonsai). Depinde si de configuratia acvariului. Eu am sorbul in partea dreapta si, cind l-am mascat cu plante nu functiona corect. Asa ca l-am eliberat, am adaugat o piatra in partea dreapta, cam la 15 cm de sorb (piatra joaca rol de "prag", rupe fluxul de apa si o linisteste in proximitatea sorbului). Dupa ce am facut aceste modificari am constatat o imbunatatire semnificativa a ratei de filtrare. Practic, dupa orice interventie in acvariu, in max. o ora, apa este curatata de impuritati. Cel putin la mine asa merge.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cind am schimbat substratul a durat cam 2 ore pina s-a limpezit...si dupa inca 2 era lacrima...
din cite am vazut filtrul lucreaza bine...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, inseamna ca functioneaza bine. Totusi, grija mare la manipularea ornamentelor. Filtrul trage doar impuritati, nu te scapa de algele sau suspensiile difuzate in apa. Are si filtrul limitele lui.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am montat si un prefiltru sun sun...
oricum o sa incerc sa le mut cu grija sa nu tulbur prea tare apa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com