[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zgircitu
Junior member

Joined: 01/02/2017 13:37:14
Messages: 13
Location: VASLUI
IP:
Offline

Salutare si bine v-am intalnit!

Incepind de ieri sunt posesorul unui Nano cube de 30l! L-am achizitionat pe cel cu Kit complet, banuiesc ca are tot cei necesar, cel putin pentru inceput!
Urmaresc acest subiect, cu interes si am sa-mi permit sa mai adaug unele intrebari pe parcurs! Pentru ca incepind din aprilie 2016 tot citesc si ma documentez dar tot am emotii!
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Poti face un topic separat!

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
adichelu1983
Unripe member

Joined: 04/02/2017 22:54:00
Messages: 1
IP:
Offline

Bun?. Doresc s? incep un acvariu plantat (diversa 60 54l cu filtru cristalprofi i40,inc?lzitor,neon 15w ?i probabil o sa mai cump?r o pomp? de aer cu piatr?).ce plante îmi recomanda?i de început?si daca e suficient? lumina?mul?umesc
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Te rog sa faci un topic separat pentru asta, altfel se amesteca intrebarile si raspunsurile si nu mai intelegem nimic. Mergi la "topic nou" si pune un titlu care sa defineasca topicul si unterioarele schimburi de reprici.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat.
In acvariul pe care il am (30L)....as mai putea pune un betta ?
In acest moment am 6 neoni, un sanitar si 2 otocinclus...

Multumesc frumos
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tu ai un nano acvariu. Fiind nano acvariu, iti trebuie nano-pesti (daca ma pot exprima astfel). Asadar, din punctul meu de vedere, betta nu are ce cauta acolo. Eu as reveni la planul initial, cu creveti, melci, etc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok. Multumesc frumos...dar deja setupul este facut...nu as renunta la neoni....asadar voi ramane la ce am acum.

Thx.
[Yahoo!]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am schimbat apa duminica...azi am facut un test de apa si mi-a reisit ca am un nivel destul de ridicat de no3. Cum pot reduce no3-ul din acvariu?

Multumesc
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cit de ridicat si cu ce teste l-ai determinat. Multi colegi atrag atentia asupra testelor 3 in 1 sau 6 in 1 (nu mai stiu nici eu) si care nu sunt destul de acurate. Eu folosesc teste cu reactivi lichizi (colorimetrice sau "cu picatura"). se pare ca sunt cele mai bune.

In legatura cu cotrolul NO3 in acvariu, numai ce s-a desfasurat o dezbatere pe marginea mediilor de filtrare biologica si forma in care fiecare varianta contribuie la reducerea NO3 (da o cautare despre medii de filtrare Siporax si Matrix pe forum). Colegii au postat acolo niste explicatii foarte utile.

Ai verificat si apa de la retea? Am citit pe un topic al unui coleg ca tocmai de acolo ii crestea nivelul de NO3, era deja la un nivel ridicat in apa de schimb.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39250.page

Pe acest topic ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nisiul/ pietrisul decorativ ce este ? Ma intereseaza si cel negru si cel alb/gri.
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

AM folosit Nisip Dennerle Sulawesi Black si Dennerle Sunda White. Amandoua sunt pentru acvarii nano.
Testul de NO3 este unul 6 in 1 de la JBL. Pana acum cand testam toate valorile erau in parametrii normali.
Filtrul este de la Dennerle, Scapers' Flow si are materialele filtrante standard.

Merci

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2017 10:13:27

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com