[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ping gladiatorul.....  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

dupa o perioada cam lunga se pare ca acest carasel s-a luoptat sa traiasca...tratament indelungat cu Bactopur Direct... si au inceput sa apara semnele de vindecare....si anume
Deja sunt 3 sapatamini de cind nu mai sunt probleme cu mincatul sau cu plimbarile prin acvariu... e activ dar toata partea aceea dreapta ai reaparea puful...tot timpul vedeam ceva cpe fundul acvariului cum ar fi solzi si bucati de coada sau.. nu stiu ce erau,de unde ca nu prea mai avea ce sa cada.
Deci se pare ca spartanul asi revine,a inceput sa nu ai mai apara puf,ii s-au micsorat bine petele negre si ceea ce ma bucura, de 2 zile parca i s-a finisat partea din spate si incepe sa prinda tenta de culoare. Ieri l-am pus la a 3-a serie de tratament,in aceasta serie am renuntat la baile cu sare si dupa asta are o saptamina de pauza.De coada si inotatoarele de pe partea dreapta nu pot sa spun nimic,nu le mai are..da doar din cioate saracutul.In schimb, inotatoarea dorsala a fost si ea la un moment dat cu pete negre si se despica dar se pare ca nu a fost afectata,sia revenit, e intreaga si arata bine la fel si celelalte inotatoare de pe partea stinga
Tratamentul a decurs in felul urmator.. asta de cind a inceput sa fie activ si sa manince....Un tratament cu Bactopur Durect 3zile dupa care 2 zile schimb de apa cite 50% in fiecare zi si carbune activ in filtru.La fiecare inceput de tratament cite o baie cu sare.La 3 tratamente o saptamina pauza.In primele 2 zile 50% schimb de apa apoi la 2 zile 30%

Acum cer parerea voastra Sa mai continui cu tratamentul dupa saptamina de pauza?


astazi o sa postezi si ceva poze

This message was edited 3 times. Last update was at 28/11/2016 02:04:05


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Felicitari pentru atitudine si pentru documentarea amanuntita.

Sunt sigur ca multi colegi ar fi aruncat pestele direct in toaleta.

E impresionant cat de rezistenti sunt pesticii nostri si cat de rezilienti cand cu un mic ajutor sub forma de medicamente, hrana de calitate si un acvariu spital, fac o recuperare completa.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

http://img.plici.ro/image/bfa
http://img.plici.ro/image/bfw
http://img.plici.ro/image/bfj

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Mersi pentru apreciere

acum.... nu stiu cit de complet se va recupera.. oare ai mai cresc inotatoarele... imi da impresia ca s-a cicatrizat... ca nu o sa mai creasca coada sau inotatoarele....dar nu stiu... sa ai mai fac tratament?...daca ai mai apare puf ai mai fac o tura

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2016 03:32:21


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

E posibil sa se refaca,in mod normal ii isi va reveni, insa nu cred ca a avut doar finrot la cum arata. Incearca sa il bagi putin si la perfuzii, ceva vitamine ar fi foarte indicate, gasesti cu siguranta ceva la petshop sa bagi in apa. In cazul in care mai apare puf, sau nu intinde normal aripioarele, ori alte semne ca nu e ok, mai bagi un tratament. Eu am bagat un tratament la niste scalari, unul nu mai manca de cateva saptamani, era vai de el. L-am tratat cu spirohexol, dupa prima saptamana a inceput sa manance, le dau vitamine saptamanal si sper sa scape definitiv. Ca fapt divers, medicamentul a fost peste 50 lei, iar un scalar maricel si frumos e undeva la 12 lei in petshop. Totul e sa vrei, pentru ca de multe ori iti iese.
[ICQ]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mersi pentru sfat

e.. daca era si aici cu leiii era altceva...
si da ... nu a fost doar fin rot cu siguranta... uitate la o alta postare in care tot el a fost subiectul...."infectie fungica sau fin rot"...e povestea lui acolo...
Pe scurt a sarit din acvariu,nu stiu cit a stat pe gresie pina l-am gasit,era aproape uscat dar mai traia...dupa 5 min si-a revenit si dupa alte 30 inota...mai timid, cu dorsala strinsa...asta era duminica pe la 12 iar luni dimineata nici jumate din coada nu mai avea si pe partea care a srtat pe gresie era alb de puf... cam asta e pe scurt
am sa caut Spirohexol-ul asta...
apropo ..daca sti... spirulina este planta?



PS in legatura cu tratamentul....nu mai stiu unde am citit sau cine a spus..sa nu ai luminez acvariul,el fiind in alt bazinb....si da, nu l-am luminat .A primit doar lumina zilei si ce mai era de la celalalt acvariu...fiind vecini pe ace;lasi stand si spatele e acoperit cu o placa neagra

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2016 13:31:05


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Spirohehol este pentru flagelate,n-ai nevoie tu. Spirulina e alga. Lumina e ok asa cum o ai acum.

PS. Tu cauta ceva vitamine, nu medicamente, eventual ceva natural daca gasesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2016 13:55:42

[ICQ]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sper sa gasesc ceva natural nu sa ma prosteasca astia de pa pet...


in legatura cu spirulina , am intrebat pentru ca un baiat de aici a zis ca a incepit sa cultive spirulina ... si nu eram sigur daca e vorba de aceeasi treaba...zicea ca a gasit nu stiu in ce lac in jurul Parisului

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Easy-life Voogle zice ca e un tratament preventiv bazat pe extracte neturale de plante.
Parca am citit ca si cineva de aici l-a folosit.

Bu stiu cita incredere poti avea in spirulina adunata din nu se stie ce lac.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu spirulina a fost o intrebare ca... nu stim daca e planta ....ma gindeam , ca e un compus chimic...asa am aflat ca e o alga... ce facetipul ,cum face,deocamdata nu stiu..

Easy-life Voogle e tratament cu vitamine sau tratament ?
ca .. ma intereseaza vitaminizarea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu spirulina a fost o intrebare ca... nu stim daca e planta ....ma gindeam , ca e un compus chimic...asa am aflat ca e o alga... ce facetipul ,cum face,deocamdata nu stiu..

Easy-life Voogle e tratament cu vitamine sau tratament ?
ca .. ma intereseaza vitaminizarea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pe site (si din descrierile altora) e o combinatie intre prevenirea bolilor si tratament. In concentratii mai mici previne bolile prin imbunatatirea sistemului imunitar. Ca sa tratezi se mareste cantitatea.

Vad ca Iliescu Mihai Ulmis ti-a spus deja de el.

Apropo de spirulina - mbuna, pleco si crevetii (mai am doar creveti) sint inebuniti dupa tot ce contine spirulina. Nu se uitau la alta mincare pina nu terminau ce era cu spirulina. Am stat de citeva ori sa ii urmaresc. Poate si carasii tai o sa faca la fel - pina la urma sint mai mult ierbivori.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Ma bucur mult pentru pestisorul tau care da semne de recuperare!!
Poti lua vitamine de la Sera, Fishtamin. Este bine sa le pui seara cand este intuneric in camera deoarece sunt sensibile la lumina.
Calitatea apei trebuie mentinuta in permanenta, pentru a preveni orice alt risc de infectie.

"Se foloseste pentru sustinerea pestilor bolnavi sau convalescenti, pestii stresati, înainte si dupa transferarea în alt acvariu, pentru reproducatori si puii de pesti.

ADITIVI (per litru): Vitamina A 545000 UI, Vitamina B1 2000 mg, Vitamina B2 1500 mg, Vitamina B6 2000 mg, Vitamina B12 2 mg, Vitamina C 55000 mg, Vitamina D3 100000 UI, Vitamina E 4700 UI/mg, Vitamina K 510 mg, Calciu-D-Pantotenat 5000 mg, Acide folic 480 mg, Nicotinamid? 10000 mg.

INDICATII DE FOLOSIRE SI CONDITII DE PASTRARE: Se poate pune direct în apa, 6-7 picaturi la 50 L apa. Cantitatea stabilita se amesteca în hrana pestilor cu cateva minunte inainte de administrare. A se pastra la rece si ferit de lumina."
[Thumb - 600_600.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2016 19:02:12

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ceva in genul asta am Actimol de la JBL pentru stres,acomodare,transport.intarirea imunitatatii....din asta mai pun odata pe saptamina in acvariul mare cite 10 ml....pe cutie scrie,pentru transport 1 ml la 3 l de apa dar eu am pus 10 ml la 100 l.. am zis ca e ca la om... daca il tot ajuti cu medicamente ,corpul se invata puturos si nu mai fabrica anticorpi..si ai nevoie tot mai des de medicamente.. asa ,am zis ca ai ajut putin dar lupta si corpul... nu stiu daca e bine
Dar la spartanul asta cred ca am sa merg pe 1ml la 3l in saptamina de pauza...
sa vad daca are vreun efect.. daca se vede ceva

Cu spirulina, daca ai dai direct planta nu e periculos? si daca ar fi sa iau de la persoana respectiva ce tratament sa fac plantei? ca ma gindesc ca daca a luat-o dintr-un lac poate imi bag si ceva boli.. sau sa nu iau...?

This message was edited 2 times. Last update was at 28/11/2016 22:36:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Liv wrote:Pe site (si din descrierile altora) e o combinatie intre prevenirea bolilor si tratament. In concentratii mai mici previne bolile prin imbunatatirea sistemului imunitar. Ca sa tratezi se mareste cantitatea.

Vad ca Iliescu Mihai Ulmis ti-a spus deja de el.

Apropo de spirulina - mbuna, pleco si crevetii (mai am doar creveti) sint inebuniti dupa tot ce contine spirulina. Nu se uitau la alta mincare pina nu terminau ce era cu spirulina. Am stat de citeva ori sa ii urmaresc. Poate si carasii tai o sa faca la fel - pina la urma sint mai mult ierbivori.


pai da imi spusese ceva si cind mi-ai spus si tu, imi dadea cu virgula, si de aceea am cerut ceva mai multe lamuriri...scuze daca te-a deranjat....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Stai linistit - nu m-a deranjat cu nimic - sintem aici ca sa discutam cum putem sa oferim (doar pentru placerea noastra) o viata cit mai buna animalelor.

Am fost destul de norocos sa nu "servesc" pina acum vreo boala, asa ca la boli dau sfaturi doar din ce am citit. Nu ca nu am "pierdut" pesti - dar s-a intimplat din lipsa de cunostinte si de aparatura/scule. Cunostintele se pot obtine usor la ora actuala - cu timp pierdut la citit, in aparatura trebuie sa bagi si ceva bani.

Ai aplicat si ce ai fost sfatuit si ai avansat si cu aparatele care ar mai trebui. Bafta in continuare - putin noroc nu strica niciodata.

Imi pare bine ca a inceput sa se refaca carasul, dar e posibil sa mai dureze. Si sa nu uiti ca adaogarea de chimicale in acvariu (inclusiv sare) e cel mai bine sa se faca cu un scop foarte precis - nu exista un panaceu universal.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sarea in acvariu nu am folosit sau alte chimicale... da tratamentul necesar cu Bactopur si conditionerul de apa care il pun la fiecare schimb...sare.albastru de metil sau altceva,nici fertilizanti pentru plante nu pun.Se vede ca plantele nu se dezvolta ,parca stau pe loc dar frunzele sunt curate si culoarea clara.Nu fertilizanti,nu lumina puternica (45W la 100l)e putin,dar incerc sa tin apa cit mai curata posibil.Sare nu am pus niciodata in bazin,doar in recipientul in care ai faceam baile cu sare...si normal,ce avea pe el in bazinul spital..in rest,o data pe saptamina 10 ml aclimol
Cum vad eu .vad ca le este bine...nu stiu cit de bine dar ...As ridica putin temperatura dar imi e frica sa nu imi creasca amoniacul mai repede....si asa am prb cu NO3 ca e mare la robinet...Cum vad,la 21 C le este bine,nu favorizeaza inmultirea,amoniacul si No3 ii tin sub control cu schimburi de apa la 3 zil cit 30% cu apa statuta si mai mult de 24 de ore,citeodata pun apa pentru schimbul urmator imediat dupa ce am facut schimbul, asa nu am nici variatie de temperatura la schimbul de apa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com