[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reproducere betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iagar
Unripe member

Joined: 14/11/2016 10:35:13
Messages: 4
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut, am o preche de betta care au depus sâmb?t? dup?-mas?, nu mai ?tiu exact ora oricum pana la 18 sa terminat totul. Depunerea a fost un succes am v?zut cum masculul ducea icrele în cuib ?i dup? terminare st?tea tot sub cuib.
Problema e ca înc? nu vad nimic în cuib. Nu ar trebui pana acum sa fi ie?it câ?iva pui?ori am citit ca dureaz? 24-36 ore. Masculul nu mai e prea interesat de cuib înc? de duminica mai merge din când în când acolo cam o data la 3-5 min ?i face câteva bule se uita dar atât.
Am hr?nit masculi o data pe zi si lumina era stinsa noaptea. Sa fie asta problema. E prea depunere a perechi ?i nici eu nu am mai avut experiente de genu.
Acvariul 10L temperatura 26-27 grade C.
P. S. Dupa depunere am pus 10 pic?turi de multicura în acvariu scria ca protejeaz? icrele si pui de ciuperci.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2016 11:40:46

tonnydea
Member

Joined: 26/10/2010 10:41:42
Messages: 176
Location: Bucuresti, Sector 6, Valea Rosie
IP:
Offline

Pestii betta nu se hranesc pe perioada depunerii de icre si a eclozarii icrelor. Masculul poate sa manance icrele, depinde de la peste la peste. Daca inca se vad icre in acel cuib de spuma, mai lasa masculul, daca observi ca se imputineaza icrele, mai bine scoti masculul si o sa ai parte de cativa pui, dar o le fie destul de greu sa urce la suprafata, daca ai o colana de apa prea mare.

"Betta barracks"
[Email] [Yahoo!]
Iagar
Unripe member

Joined: 14/11/2016 10:35:13
Messages: 4
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu imi dau seama daca sunt icre. Cuibul e foarte gros si nu rusesc sa vad prea bine in el. Sper sa nu fi mancat icrele, mancarea care i-am dat-o a mamcat-o foarte repede... Daca pana mâine nu vad nimic banuiesc ca e un esec, nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2016 12:37:41

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Nu neaparat. Mai ai putina rabdare. Conteaza si temperatura din acvariu. La o temperatura mai mare, eclozarea este mai rapida.
[Email]
Iagar
Unripe member

Joined: 14/11/2016 10:35:13
Messages: 4
Location: Brasov
IP:
Offline

Am gasit problema. Am vazut un puisor care a cazut din cuib si a ajuns pe la mijlocul apei,iar masculul a fugit repede la el si eu eram "o ce dragut o sa il puna inapoi" dar fraieru la halit am vazut clar ca la luat in gura si nici nu sa mai îndreaptatat spre cuib.
Intrebarea mea este, daca o sa-l imperechez din nou va face la fel sau de data asta sunt sanse sa stie ce sa faca. Am o alta femela care e gata de reproducere si vreau sa incerc de data asta nu o sa îl mai hranesc dupa depunere si las lumina aprinsa non-stop

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2016 20:42:47

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com