[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
siliconul se pune pe muchie sau pe partea plana?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stiu intrebarea este cam stupida, de aia o si pun aici la coltul incepaturului
dar cand lipesc lateralele pe fundul acvariului pun silicunul pe fund sau pe muchiile lateralelor dupa care le presez? cam asta era intrebarea mea

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si la lateralele mari si la lateralele mici siliconul se pune pe baza(fundul acvariului).

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
raresr
Junior member

Joined: 01/08/2005 09:40:26
Messages: 40
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

totul se pune pe muchii apoi presezi pe baza , inca nu am auzit sa pui siliconu pe baza apoi sa aplici sticla
[WWW] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am auzit..asa stiu ca-i normal

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
shoaca
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/06/2006 15:37:12
Messages: 7
IP:
Offline

siliconul se pune pe dunga geamului
[Email] [WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si eu ma intrebam candva chestia asta . eu il pun pe baza.La acvarii mici probabil merge in ambele moduri dar la un acvariu mare unde o laterala are 50 kg cred ca e mai usor sa fie siliconul pus pe baza

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

in tutorialele care existau despre constructia acvariului...siliconul se pune pe muchii si apoi aceasta se lipeste pe baza.

in felul acesta ai siguranta ca siliconul este acolo unde trebuie si in plus consumul este unul economic! Inclusiv pentru acvarii mari!

oricum...optimismul e lipsa de informare!
acvariul meu!
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu unu daca mi-as construi un acvariu mare(peste 200) nu m-as mai uita la consumul de silicon ,doar cat se poate consuma ? (nu e asa mult )

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Maxim 2 tuburi , insa poti scapa si din unul singur.

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Parerile sunt diferite dar eu dupa mai multe cercetari am constatat ca siliconul se pune pe baza acvariului iar geamul il iei in mana se tine inclinat spre exterior si se preseaza pe silicon astfel incat siliconul sa fie impins inspre interiorul acvariului si astfel se realizeaza cele mai bune lipituri.

Acum nimeni nu iti poate garanta 100%.

Alege si tu varianta prin care faci cat mai putina mizerie, prin care nu risti sa se sparga acvariul asa de usor si sa intinzi siliconul pe tot geamul.
Eu am facut asa cum ti-am zis.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
raresr
Junior member

Joined: 01/08/2005 09:40:26
Messages: 40
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

la oricat de mare ar fi acvariul daca pui calculat nu in exces ca sa ai ce rupe dupa si sa nu iti mai tina lipitura cum fac unii..., iti ajunge garantat un tub, si parerea mea este ca , cel mai bine este pe muchia acavriului nu pe baza deorece asa esti sigur ca nu ramane nici o bula de aer si ramene si se distribuie uniform rezultannd lipitura buna, si binenteles ar fi bine s atrageti si cu degetu ud, pe langa banda de banda de hartie si o sa arate super, la acvarii peste 130 ar fi bine sa ii puneti intaritura sus si jos
[WWW] [Yahoo!]
dark_one
Junior member

Joined: 11/04/2006 04:28:33
Messages: 66
Location: Deva
IP:
Offline

prima data pui silicon pe marginile (nu muchile) fundului acvariului, apoi pui silicon pe marginile inaltimii lateralelor mari, apoi pui laterala mare spate shi presezi, pui laterala mica stanga shi presezi dupa care o impingi spre lat mare spate, apoi pui laterala mica dreapta shi procedezi la fel ca la lat. mica stanga shi in sfarsit pui lat mare fata, clemele le pui de-a latu ( unan staga unan dreapta) la mijlocul inaltimii. Asta e metoda cea mai buna, asta tio spun din experienta propie, de vreo 7-8 ani shi zeci de acvarii facute.

e plina tara de escroci.......e plina tara de oameni naivi.......hai sa-i ajutam pe cei din urma
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com