[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The MUI - Reloaded  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Orice mutare se lasa si cu o mini-deciclare... e normal si nu e ceva de care sa te sperii. Valoarea nitratilor e mare, dar nu e catastrofala.
- Schimburile de apa sunt direct proportionale cu nitratii, asa ca un schimb de apa de 50% => nitrati la jumatate.
- Daca reactorul ala ajunge sa functioneze la capacitate maxima, o sa scoata apa cu nitrati zero (sau aproape de zero)... totul sta in debitul de iesire (adica, trebuie sa poti vedea/numara picaturile).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am confirmat testele de no3 sera vechi si de apa dulce cu unele noi de la salifert - aproximav aceeasi parametri

dar am facut o traznaie: am montat sistemul ato - si... desi MI-A SPUS RADU sa nu las furtunul in apa pentru ca va face cale inversa... exact asa am facut! ca urmare apa de osmoza din bidonul de reumplere e acum putin sarata
o sa o folsesc maine pentru un schim de apa mai mare, de cca 40 l (~20%) astfel incat sa scap de ea.

mai haios a fost ca ma uitam ca magaru la aspirator, pentru ca oprisem si pompa de recirculare sa hranesc pestii si cand i-am dat drumul nu intelegeam de ce a ramas asa putina apa in sump.
ma uitam de jur imprejur de inundatie, totul uscat! nu pricepeam unde e apasi nici prin cap nu-mi trecea sa ma uit la rezervorul ato

sunt praf!

app. Radule ... n-am gasit ala. l-am cautat vreo ora si ceva

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2016 21:26:25

darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai na, vasele comunica din principiu

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

vasele e rele

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

darthradu wrote: pai na, vasele comunica din principiu


cam da! din principiu!
dar nu asta ma enerveaza cel mai tare; ci ca mi-ai si spus!

dan.pavelescu wrote:vasele e rele

este, este! foarte rele!



Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am facut un schimb de apa de cca 20 litri - cca 10%
o sa urmeze si altele - mi-am propus cam la 4-5 zile - sa vedem daca reusesc sa ma tin de asta.

pana una alta un filmulet facut ieri




Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

uite Radu ca ne-am imprietenit




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma ingrijoreaza extrem de tare piatra aia din stanga.. Ce-ar fi sa o intepenesti cat de cat, sa n-o mai balangane curentul?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Treaba aia cu crevetele este incercata de fiecare acvarist... se numeste "floricareala".
- Fixeaza piatra aia, asa cum a zis si Pave'.
- Am vazut niste suspensii mari pe-acolo, ceva bucatele de alge rosii... ia-le si indeparteaza-le (pentru ca pompele or sa le impinga, in final, undeva pe sub pietre).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu se misca de la curentul apei sta bine piatra. Eventual poti sa pui niste pasta intre ea si cealalta insa o sa fie greu de scos/miscat pe viitor.
Mustaciosu' e prietenos cu degetele

Ma bucur ca a ajuns la tine acvariul

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2016 14:37:51


Multe Urari si Incantatii
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ma ingrijoreaza extrem de tare piatra aia din stanga.. Ce-ar fi sa o intepenesti cat de cat, sa n-o mai balangane curentul?

Piatra este infipta intr-un suport din polipropilena, deci nu sta asa in neant. am mai sprijinit-o cu ceva piatra

koala wrote:- Treaba aia cu crevetele este incercata de fiecare acvarist... se numeste "floricareala".
- Fixeaza piatra aia, asa cum a zis si Pave'.
- Am vazut niste suspensii mari pe-acolo, ceva bucatele de alge rosii... ia-le si indeparteaza-le (pentru ca pompele or sa le impinga, in final, undeva pe sub pietre).

- se numeste... foame
- am mai fixat piatra, cum spuneam!
- am indepartat bucatele de alga dar... tot apar! cred ca cineva toaca la alga!

darthradu wrote:Daca nu se misca de la curentul apei sta bine piatra. Eventual poti sa pui niste pasta intre ea si cealalta insa o sa fie greu de scos/miscat pe viitor.
Mustaciosu' e prietenos cu degetele

Ma bucur ca a ajuns la tine acvariul

Si eu ma bucur! Iti multumesc inca o data



proiectele urmatoare:
reactor denitrificare - 3 caserole de cca 1.5 bucata care se inchid etans! sper sa iasa ce trebuie (acum este unul - am de la Radu un reactor din sticla de aquacarpatica)

image


impartire sump:
am lipit sticla pe uscat, cand o fi gata o sa o introduc in sump cu oleaca de silicon ici colo!
image


stiu! imi fac de lucru....


Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aseara, inainte sa ma bag in scutece, mai dau drumul la lumina la acvariu si ce sa vezi?

image

image

image

image

un crab mare si urat balota la crevetele prietenos
futu-ti gura ma-tii de crab!!!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu-l fute ma, ca-i manca doar carcasa. Ti-a naparlit crevetele, o sa-l vezi in curand viu si nevatamat.
Dupa ce naparleste sta ascuns o perioada, ca se simte vulnerabil. (da ma, asa naparleste, ramane un exoschelet intreg, cu antene, cu putza, cu tot)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu-l fute ma, ca-i manca doar carcasa. Ti-a naparlit crevetele, o sa-l vezi in curand viu si nevatamat.
Dupa ce naparleste sta ascuns o perioada, ca se simte vulnerabil. (da ma, asa naparleste, ramane un exoschelet intreg, cu antene, cu putza, cu tot)




exact!
uite creveata vie si nevatamata
image


aici se vad amandoi

image

m-am cam speriat futu-i!!!!

daca naparlesc maimutele aste (acu o saptamana a naparlit si hermitul) inseamna ca le merge bine, nu???






dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

hadul wrote:
daca naparlesc maimutele aste (acu o saptamana a naparlit si hermitul) inseamna ca le merge bine, nu???


Inseamna ca s-au saturat de tine si naparlesc pa sistem nervos

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Inseamna ca s-au saturat de tine si naparlesc pa sistem nervos


e si asta o ezplicatie

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu-l fute ma, ca-i manca doar carcasa. Ti-a naparlit crevetele, o sa-l vezi in curand viu si nevatamat.
Dupa ce naparleste sta ascuns o perioada, ca se simte vulnerabil. (da ma, asa naparleste, ramane un exoschelet intreg, cu antene, cu putza, cu tot)

+1 pentru parerea de mai sus.
- Dupa naparlire, crevetele are o perioada in care "e moale" si e "femela"... atunci se calaresc si se impuiaza.
- De felul lor, sunt hermafroditi (au ambele sexe) si conteaza doar "care, pe care il prinde la inghesuiala".
- Dupa o perioada de 4-6 ore (in care sta "la fereala"), crevetele isi solidifica exoscheletul si apare "la iveala".

Observatie: Sa nu iti iei mai mult de 2 (doi) creveti din astia! Pentru ca se aleg pereche si ii mananca pe ceilalti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Intreb io, ca hadul e timida.

Ii foloseste la ceva daca dozeaza licorile astea de la Kent?

[Thumb - index.jpg]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pregateste de admitere la "farmacie", sau ce?
Plm, habar n-am, sa intrebe si el pe la colegii chimisti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline



Da eu le-am folosit pe amandpua. Se dozeaza conform instructiunilor si in fuctie de consumul din bazin. Sub nici o forma nu se amesteca amandoua, se dozeaza separat ca daca nu precipita. Din cate imi aduc aminte se recomanda ca dozarea sa se faca dimineata.
[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com