[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
incepator discusi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

am gasit un filmulet foarte interesant pe youtube : https://www.youtube.com/watch?v=8KaxLeJwFR0
in felul acesta practic e imposibil sa nu reusesc am impresia ca le da galbenus de ou fiert prima si prima data.
A incercat careva sa scoata icrele imediat dupa depunere si sa faca ca in filmulet ?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Giany wrote:in felul acesta practic e imposibil sa nu reusesc am impresia ca le da galbenus de ou fiert prima si prima data.
A incercat careva sa scoata icrele imediat dupa depunere si sa faca ca in filmulet ?

Eu am "furat" larvele imediat dupa eclozare, mi s-a parut mai usor decit sa scot icrele de la inceput. Pe un suport negru aplicam o pasta facuta din galbenus de ou crud, galbenus de ou fiert si Sera Micron. Dupa uscarea pastei scufundam suportul negru in apa. Operatiunea trebuie facuta la citeva ore, curatenia trebuie sa fie perfecta. Efortul nu prea merita, e mai bine sa-l lasi in grija parintilor.

Un film de proasta calitate pe care l-am facut pe vremuri:


Poze: smilie ... Poze cu plante
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

exact clipul pe care il cautam(cresterea artificiala a puilor de discus)


pestisoru meu de aur
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

ma poate ajuta cineva sa iau si eu odata puii astia va rog ? cei care stiti , va rog trimiteti-mi pe pm sau aici o lista cu toti cei din bucuresti care vand discusi si numaru de telefon.Am vizitat doar pe Nelu Dragan care are discusi frumosi dar as vrea sa mai vad si altii inainte sa iau o decizie.
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2861
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca i-ai vazut pe ai lui Nelu Dragan altii o sa-ti para urati, eu spun sa iei de acolo
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com