[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lumini si umbre - INTROS 220 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Va multumesc si chiar va doresc ca si dvs. sa ajungeti acolo, chiar daca nu acum, poate cu alta ocazie. Ca si preminat la ADA nu stiu ce sa zic, nici la participare nu ma gandesc.
Inca ceva, acel "clover" este Marsilea emersa?
[WWW] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Da, este exact cum ai spus. A trebuit sa imi fac o mica cultura hidroponica pentru a o mentine cu acest aspect (de trifoi) o perioada de timp, pana restul acvariului a ajuns la forma dorita, moment cand (cu 3-4 zile inainte) am plantat-o. Glosso din spate ar sugera campul presarat de trifoi, in zare... Bineinteles ca nu puteam sa reproduc totul ca in realitate, stiu ca ii mai lipsesc multe, despre dificultatile si limitele intampinate cu acest aquascape, daca intereseaza pe cineva, pot scrie mult mai mult decat despre partile bune...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Intros wrote:... daca intereseaza pe cineva, pot scrie mult mai mult decat despre partile bune...


N-ar strica sa aflam cate ceva si din culise.

Felicitari pentru locul obtinut !

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca intereseaza pe cineva, pot scrie mult mai mult decat despre partile bune...

Eu sunt foarte interesat de orice detalii si despre partile bune si despre cele rele.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Intros wrote:.....pot scrie mult mai mult decat despre partile bune...


Subscriu si eu la ce au scris baietii mai sus.

Felicitari pentru scape si pentru locul obtinut!
[Yahoo!] [ICQ]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

La partea cu estetica precis o sa ma pierd pe drum. Dar poate, printre randuri, mai apare vreun detaliu tehnic, vreun mic amanunt ce poate rezolva poate o situatie fara iesire.
Mai pe scurt, ma alatur si eu colegilor care cer amanunte

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Scuze pentru intarzierea in raspunsuri. Aseara am ajuns prea tarziu pentru a scrie ceva coerent.
Sa incep cu alegerea compozitiei... unde nu prea a fost mult de ales. La raportul lungime / latime / inaltime cunoscute (120/40/45) nu puteam sa merg decat pe variante de compozitie concava (forma de U ) sau convexa (U rasturnat). Compozitia triunghiulara ar fi avut un brat mult prea lung, care nu putea fi sustinut.

Sa mergem mai departe la sol/ fertilizare. Daca revedeti datele de la compozitiile din anii trecuti am avut de fiecare data alt sol, alegerea de acum fiind dictata de dorinta de a experimenta in continuare ce a aparut pe piata si a verfica ce poate recent aparuta la noi ADA. Nu am ales Aquasoil ca demonstratie de “aquascaper avansat”, sol de fite, sau sa ma dau balena - ca uite ce sol premium am eu. Ma dau zilnic cu un Logan asa ca nu cu solul la acvariu as fi facut parada. Oricum e foarte important pentru ce a urmat, de aceea revin la sol. Am mai gasit la George la prima tura de import ADA doar Malaya, pentru ca nu m-am miscat repede si a aparut unul Sandu , care a ras n’spe saci de Amazonia si nu mai avea George nimic. Cu Malaya am mai avut un test pe scara mica (doar o punga adusa pe avion si folosita pe zona de acoperire a foreground-ului plantat cu HC la acvariul de anul trecut) si nu m-am lamurit, vreau sa spun ca pentru HC nu am remarcat nimic special ca viteza de crestere, a nu se generaliza si la Amazonia. Ca sa nu uit, tot acum vreau sa spun ca nu m-a impresionat nici la cresterea Cryptocorynelor (felicitari pentru cine reuseste sa zareasca cele doua Crypto in compozitia 2010), ar fi trebuit sa am doua zone de Crypto brune in compozitie, nu au contat deloc la final. Tot pentru a continua cu setup-ul, solul a fost ADA complet cu Powersand si o supradoza (nu am citit prospectul si am pus prea mult ) de ADA Iron bottom. Ca sa inchei cu impresiile despre “puterea de crestere” a ADA Malaya (repet, a nu se generaliza la Amazonia sau Africana) este un sol OK, nu impresionant pentru HC, sau Cryptocoryne (paradoxal! - in fond majoritatea ar fi din Asia SE, dar pot sa spun ca si alti buni cunoascatori mi-au spus acelasi lucru, ca nu starteaza mai repede sau mai bine Crypto ), cred ca este un “must have” pentru cei ce isi doresc Eriocauloni sau Tonine, pentru cei ce au nevoie de densitate mare de plante tunse in forma (vezi covorul de Didilpis din coltul dreapta la acvariul meu de acum 2 ani, sau cel de Rotala green din dreapta la editia de anul acesta), de asemenea cred ca varianta Amazonia (din vazute, auzite, citite) este utila pentru crestere masiva si rapida la aquascape-uri de competitie care au plante ce trebuie sincronizate rapid in 3-4 luni. Evident ca in acvariile bazate pe moss, epifite si Anubiasi nu ii vad sensul, de asemenea la aquascaperii care retuseaza compozitia pe parcurs si au nevoie de smuls, replantat nu prea e bine. Foarte bun pentru compozitii gen Iwagumi care nu prea le mai atingi ca replantari.

Finalizand cu plantele: asa cum am spus anterior am ales in mare masura doar plante banale din mai multe motive: cel mai important lipsa de timp (si la cautat plante, dar si la intretinere, voiam ceva mai usor de intretinut), apoi ca si in randuriloe trcute eu nu am facut niciodata acvariile pentru concurs, voiam ceva sa tina un an pana la un nou set-up, daca a iesit ceva de un nivel satisfacator la un moment dat OK, l-am trimis si la concurs. S-au strecurat pe acolo poate doar doua plante (in nici un caz dificile si cred ca azi nici macar mai rare) mai de nivel doi: Pogostemon helferi si cateva smocuri de Echinodorus ‘Vesuvius’ (o donatie mai veche de la Sandu , felicitari si la acesta pentru cine il vede, practic nici el nu a contat in compozitie cu nimic). Retroactiv, acvariul ajungand cum stiti la concurs, da , regret cate ceva ca plante alese . As fi preferat in loc de Anubias nana niste Fissidens, iar in locul Crypto, pe alocuri niste Staurogyne in fata. La vremea cand la-m plantat (undeva sfarsit 2009 parca) nu stiam ca au intrat in tara, sunt convins ca as fi fost ajutat ca si in alte randuri de colegii de forum cu mici donatii ( .... ). Cam asta ar fi despre setup, voi continua despre problemele intampinate cu fertilizarea lichida, echilibrul KH – Ph – co2, atacul masiv de Rhodophyta si cauzele sale cat si consecintele, dificultatile in sincronizare, timingul de trimming / fotografiere, dificultati foto, limite si ce i-ar mai fi trebuit sa fie mai bun. Sper sa nu plictisesc excesiv, daca da, nu ezitati sa dati un semn. Pe curand,

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Intros wrote:Sper sa nu plictisesc excesiv

Nici o sansa.
Intros wrote:cine reuseste sa zareasca cele doua Crypto in compozitia 2010

Nu m-am putut abtine sa nu scotocesc prin acvariul tau . Cumva la baza buturugii din stanga si in spatele ei?
Intros wrote:cateva smocuri de Echinodorus ‘Vesuvius’

Cumva in coltul din dreapta spate?

Personal, pot spune cu egoism, gandindu-ma doar la mine si nu la munca celui care scrie, astept continuarile

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Crypto sunt pe stanga cam in spatele Pogostemon, intre roca si Glosso, iar mai spre dreapta al doilea grup, de asemenea intre roca, Glosso si Blyxa. Vesuvius asa este, e in dreapta, lateral spre spate, se reflecta in geam.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sorine nimic nou anu` asta? Imi e dor de acvariile tale

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Buna Sandu,

Noroc ca am mai intrat pe aici. Vestile sunt triste. Am ajuns atat de limitat ca timp de probleme ale vietii pe care nu le-am putut evita (nu neaparat toate rele) incat acvaristica nu mai puteam sa o duc la un nivel de minima decenta. Cum simpla existenta in camera mea a unui bazin cu ceva plante si pesti nu mai reprezenta notiunea de hobby pentru mine, am decis sa intrerup momentan activitatea practica (ramanand atasat sentimental fata de acest domeniu si de ce nu si de acest forum). Desi acvariul e gol din iarna, am fost atat de sufocat ca timp ca inca nu am apucat de atunci sa fac o lista cu echipamente (acvariu, stand, lumini, electronica, chiller, pH controller, butelii CO2, etc) cu preturi pentru vanzare si sa le pun aici pe forum. Stiu suna trist, dar asta e. O mica raza de soare: cred ca in curand ma mut si desi la noua locatie nu am mai mult timp liber exista oarecare sanse pentru o mica "wet-garden" in balcon, asa ca poate scap ceva Hemianthus emers si altele de acest gen pe acolo in amintirea vremurilor bune... Daca iese vreodata ceva o pun de o poza la carciuma ca aici.... acvariile mele sunt vise deja Ne mai auzim, sper ca la tine "verdeata" e tot de senzatie cum o stiam cu totii
PS Ca sa inchei pe un ton mai vesel - la noua locuinta acvariul pe care l-am prezentat la ADA 2010 (de pe pagina anterioara a acestui topic) si in Aquajournal e poster pe zid in camera mea, asa ca vedeti, nu m-am lasat de tot...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/08/2011 23:08:03


Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intros wrote:am fost atat de sufocat ca timp ca inca nu am apucat de atunci sa fac o lista cu echipamente (acvariu, stand, lumini, electronica, chiller, pH controller, butelii CO2, etc) cu preturi pentru vanzare si sa le pun aici pe forum.

Io vad partea buna la lipsa de timp: n-ai timp sa le vinzi . Pastreaza-le pentru c-o sa-ti faca mereu pofta sa le folosesti si vei ceda .

Ia legatura cu Lofty, el a reusit sa invinga timpul, cred ca te poate ajuta, din pacate lupta cu timpu' a facut sa nu mai aiba timp sa ne spuna cum l-a invins .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Intros wrote:Buna Sandu,
Am ajuns atat de limitat ca timp de probleme ale vietii pe care nu le-am putut evita (nu neaparat toate rele) incat acvaristica nu mai puteam sa o duc la un nivel de minima decenta.
...dar vorba lu` Porcu, cat nu sunt toate "maritate" inca mai e o sansa...

Intros wrote:sper ca la tine "verdeata" e tot de senzatie cum o stiam cu totii
...cel mare cu ADA il pregatesc si eu de ce l-ai pregatit tu pe al tau ...din aceleasi motive. Deci cat de curand il pun pe butuci, impart ceva raritati pe la cunoscatori, restul vand...Totusi eu am gasit alta cale de a continua, am facut unul mai mic, dotat cu computerul de rigoare si tot tacamul si care sa nu necesite o ingrijire prin tunderi repetate si dese...genul ferigi&muschi, zic ca ai putea sa iei in calcul ideea chiar si in conditii de timp limitat. Iti trimit o poza daca vrei sa vezi ce ai iesit...inca mai lucrez la el...dar cine ma grabeste???; ca deobicei dupa cum le-ai vazut si pe celalate sunt pentru sufletelu` meu asa ca nu am termene de finalizare pentru concurs sau client ...doar ochiu` ce ma zoreste sa vada ceva mai repede pus in practica ce-mi trece prin minte

Intros wrote:Daca iese vreodata ceva o pun de o poza la carciuma ca aici...
timp sa ai ca ma indoiesc cum ca iti va iesii ceva din mana care sa fie pus doar la "carciuma" si nu aici! Bafta si sa auzim de bine!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2011 13:23:36


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com