[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lumini si umbre - INTROS 220 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Fata de acvariul tau de anul trecut impactul vizual este mult mai puternic. A fost greu sa renunti la stilul olandez? :p
Felicitari....

PS: felicitari si celorlalti colegi de-ai nostri care anul asta au participat la concurs. Poate la anul vom fi si mai multi.

865
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Sesmar wrote:Fata de acvariul tau de anul trecut impactul vizual este mult mai puternic. A fost greu sa renunti la stilul olandez?


Da, a fost mult mai greu decat am crezut. Am realizat inca o data faptul ca stilurile Nature cu acvarii campioane sunt mult mai mult decat o simpla colectie de pietre si busteni, iar etalarea de plante este doar o completare in deplina armonie dar cu subtilitati care noua europenilor nu rareori ne scapa.
Oricum cresterea corecta a unor specii de plante este punctul obligatoriu de plecare... apoi limitele tin de dotarile cu materiale de hardscape, imaginatie si talent.

Dar, dupa cum poate ati remarcat nici AGA nu mai merge pe gradini acvatice cu influente Dutch, majoritatea acvariilor premiate sunt stiluri asiatice (chiar daca rareori facute de europeni).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

A trecut cam mult de la ultimele cuvinte pe aici, dar anul asta a fost pentru mine mort pe plan acvaristic. Oricum nu mai gasesc timpul sa incerc ceva mai aratos, motiv ptr care de la ultima poza de pe pagina anterioara (acvariul de la ADA IAPLC 2008) nu s-a mai intamplat nimic. De ce revin? Coincidenta, acvariul acela din 2008 a fost facut cu ADA Aquasoil Malaya, tarata pana aici din Varsovia. Acea punga se pare ca a avut un mare rol - poveste e mai lunga- (s-a scris aici de catre Mosu et comp) in aducerea ADA pe piata din Romania de catre Reef Aquarium. Coincidenta continua, ptr ca tot din criza de timp nu am percutat rapid la comanda si ADA Amazonia s-a dat toata, dar am gasit ... ADA Aquasoil Malaya, asa ca week-end-ul asta acvariul meu alguit va fi asezonat cu editia ADA toamna -iarna 2009/2010 cu Malaya/ Powersand/ Ironbottom/ Bacter 100 . Sa vedem ce va iesi, ptr ca se pare ca veriga slaba am ramas eu...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Malaya/ Powersand/ Ironbottom/ Bacter 100

Iar fertilizarea lichida din ce va fi compusa?
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

S-a dat si seria de Brighty si restul liniei lichide ADA. Cred ca voi incerca cu Tropica Plant Nutrition.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ma bucur ca ai revenit, Intros.
Personal abia astept sa vad cum va arata combinatia: cel mai bun substrat (ADA), cel mai bun fertilizant lichid (TMG) si mana lu' Intros... indiferent ce plante te vei hotara sa cresti acolo.

nu am percutat rapid la comanda si ADA Amazonia s-a dat toata

S-a dat si seria de Brighty si restul liniei lichide ADA

Care ziceai ma ca acvaristii romani sunt niste melteni mocangii si ca importul de ADA va fi un fiasco total?

Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2009 10:45:56

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intros wrote:se pare ca veriga slaba am ramas eu...

Se pare c-ai ramas in urma ....... iti poruncesc sub amenintarea banarii sa redevii activ .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine ai revenit Intros, la fel cum spune si andrei, si eu sunt nerabdator ce va iesi

De unde iei Tropica Plant Nutrition ? se gaseste la noi pe piata?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Exista un asa zis importator Tropica "in Romania
Dar nu pune mari sperante in el
EU am luat si anul acesta si in urma cu 5 ani TMG din GERMANIA

Ogar batrin dar.... cu miros fin
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

aquaristic.net sursa de aprovizionare cu tropica,singur dezavantaj este pretul transportul si cota euroiului,cu toate astea tot se ajunge la un pret bun..zic eu
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Val, Porcu, Ginel,
Si eu ma bucur sa va "revad", dar sa nu credeti ca nu v-am citit in acest an. Sincer ma bucur ca forumul a fost si este pe maini bune, chiar mai tonic si mai voios... Eu as vrea sa fiu mai activ pe aici, dar ... unele lucruri pe la locul meu de munca sunt la vale, am ramas putini, sper ca nu va trebui sa sting eu lumina... Oricum va felicit inca o data si pe toti care au pus la aceasta rubrica atatea acvarii frumoase.
PS Tropica Master Grow (acum cu alt nume) este adusa din Germania (comanda pe net) cu sprijinul cuiva de aici (vinovatul se stie el ) caruia ii multumesc inca o data.

Plante frumoase si spor la scris!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

PS Tropica Master Grow (acum cu alt nume) este adusa din Germania (comanda pe net) cu sprijinul cuiva de aici (vinovatul se stie el ) caruia ii multumesc inca o data.

Sa fii sanatos, si chiar ne-ai lipsit
Sa stii ca aici nu se va stinge lumina recent
Vei avea tot timpul prietenii sinceri
Si la fel de pasionati ca tine

Ogar batrin dar.... cu miros fin
valisiano123
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 00:38:39
Messages: 21
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

foarte fain. Bafta
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Asa cum am promis la topicul "rezultate IAPLC 2010" incerc sa pun aici imaginea aquascape-ului cu care am participat la ADA 2010. Desi am vrut sa il uploadez la galeria de aici ceva nu a mers (ori nu mai stiu sa ma loghez pentru editare/ logare la galerie ori e ceva in neregula), asa ca momentan l-am pus tot pe un site extern. Acvariul e acelasi din paginile de mai sus, a ajuns asa in cam 3-4 luni de la plantare. Substrat ADA Malaya, plus Powersand, Iron bottom (ADA complet), iar fertilizarea lichida cu Tropica. Luminile 4x54 W Giesmann. Aceasta ar fi imaginea de ansamblu, recomand a fi vazuta full screen pe un fundal negru:

image

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu merge galeria, e de la mosu .
E a patra forma a acvariului si toate-s diferite ....... ai o imaginatie si un talent pe care mi le-as dori si eu .
L-ai pregatit si-ai prins poza in cel mai bun moment ....... ce sa mai zic, e prea frumos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Multumesc Fara, dragut ca de obicei. Ce sa spun, am regretul ca nu am apucat sa am si un alt format de bazin (ceva de genul 90x45x45, sau 120x50x50), cred ca ar fi fost mai stimulativ si mai armonios de compus ceva in el. M-a mai lasat George sa ma mai joc pe la el prin bazine, dar e greu cand lucrezi la distanta si nu poti directiona o crestere buna si un echilibru mai ales in primele 2 luni de la plantare. Sper sa apara prin septembrie dupa petrecerea lui Amano deja clasicele "inside information and photos" sa mai vedem si noi ultimele tendinte din top 20-30 IAPLC. Numai bine, sarcofag frumos, Sorin

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FELICITARI SORINE!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

O mica completare de ultima ora. Am primit (ca de obicei) si prin posta plicul cu rezultatul de la concursul IAPLC. Spre deosebire de participarile mele din anii trecuti, la rubrica Prize unde nu era scris nimic ( ), anul acesta scrie Prize for Fine Work ( ), ceea ce inseamna ca au largit acordarea de diplome de merit pana la locul 200 (probabil numarul mare de participanti), sau e un fel de "editor's choice", sau e o greseala. Mi-au bagat si o invitatie de participare la festivitatea de decernare a premiilor la Niigata, motiv ce ma stimuleaza sa devin jucator energic la 6/49 . Am uitat sa va spun titlul original al compozitiei : s-a numit " Clover valley afternoon". "Clover" vedeti de unde vine, afternoon era o sugestie in imaginea trimisa la concurs (alta decat cea de fata, dar luata in aceeasi sesiune foto cu aceasta), care avea alta iluminare de background (f slaba, inchisa la culoare, spre negru-brun, amintind vag crepusculul). Pentru ca tot nu merge galeria, incerc sa pun aici si imaginea full (tot de pe server extern).
image

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2010 11:36:28


Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Foarte frumos, dar sa va intreb, o sa mergeti la Niigata ? Galeria de acolo cred ca este extraordinara, e locul in care mi-as dori cel mai mult sa ajung.
[WWW] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Draga Bogdan iti doresc din inima sa ajungi acolo (galeria ADA Niigata). Invitatia care mi-a fost trimisa este onorifica, doar ocupantul locului I este (din cate stiu eu) sponsorizat de ADA, iar pretul drumului pana acolo, cazarea, etc m-au determinat sa scriu mai sus mica gluma cu jucatul la Loto (sansa de a ajunge e deci zero). Multumesc pentru gandurile bune, cum spuneam mai sus iti doresc (ca si altora de aici) sa ajungeti acolo, daca s-ar putea ca premiati ADA ar fi si mai grozav.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com