[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

MUltumesc tuturor inca odata.
Voi lua in calcul si lumina, dar, cred ca chimia e mai de prim plan.
- voi achizitiona testere pentru fier si fosfatii si voi incerca sa vad cum trebuie sa fie mentinut raportul intre nitrati si fosfati ca si macronutrienti.
- voi mai utiliza doua sertare din filtrul extern pentru material filtrant biologic. In cel de jos voi pune 1L Cermec, urmatorul va ramane cu micromec, si al treilea de sus voi adauga Seachem Matrix. Voi pastra sus filtrul de tip combi bloc. Este OK asa?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cermec-ul mi se pare foarte slab (nu este proros) si asa cum scrie pe cutie este pentru prefiltrare si completez eu "mecanica"... Cauta ceva mai bun. Siporaxul este super.

LE:
Pentru ca ti-ai aratat disponibilitatea de a invata (lucru relativ rar intalnit in ultima vreme ) uite niste documentatii:
Link despre Redfield ratio: http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm
Cauta si despre legea lui Liebig ca sa intelegi de ce trebuie pastrate anumite proportii.
In general intr-un acvariu echilibrat trebuiesc metinute valorile urmatoare:
NO3 : 5 - 30 ppm
PO4 : 0.2 - 2.0 ppm
Fe : 0.2 - 0.7 ppm
K : 10 - 30 ppm
Despre iluminat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/23751.page si lungimea tuburilor: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2163.page;
Despre filtrare: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/825.page
Despre fertilizanti: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/14589.page
In general articolele sau posturile bune din care se poate iunvata sunt listate aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page
dar functioneaza si functia search

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2016 15:21:16



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Salut Lucian si mersi pentru informatii, respectiv pentru link-urile oferite ca surse de informare. Recunosc, si search-ul e bun, dar, toata lumea e mai multumita cand primeste totul de-a gata.
Mi-am comanda deja:
- 1 litru de Seachem Matrix
- 1 litru de Siporax
- teste pentru K, FE, PO4 - JBL
- Preventiv am luat si solutiile Easy Life Kalium, Easy Life Fosfo, asta daca voi avea nevoie de ele - DUPA MASURATORI.

Probabil ca marti voi inlocui in filtru cele 2 compartimente cu bureti. Abia astept sa vad ce parametrii am la K, FE, PO4.

Dragilor, wk placut, si vorba unui coleg de mai devreme, Ape limpezi (este citat, sa nu se inteleaga ca plagiez).
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

in acest hobby plagiatul este acceptat, agreat, recomandat si atunci cand reusesti aplaudat
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rodoselada wrote:in acest hobby plagiatul este acceptat, agreat, recomandat si atunci cand reusesti aplaudat

Noroc ca in domeniul asta chiar sa vrei nu poti sa faci doua bazine la fel - fiecare este un unicat si trebuie tratat ca atare
Daca ai intrat pe linia de Easy Life mai ai de achizitionat: Easy Life Pro Fito (fier si alte microcomponente); Easy Life Ferro (doar fier dar in concentratie mai mare, ProFito are concentratia de fier scazuta); Easy Life Kalium (potasiu) si Easy Life Easy Carbo (carbon lichid si este si algicid) - vezi ca weekend-ul nu s-a terminat
Pentru plante cauta-le pe cele care se pot adapta mai bine la temperaturi crescute de peste 28 grade cum le place discusilor...

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2016 17:17:05



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Dupa cum am spus in primul mesaj, ca micronutrienti folosesc ferropol si ferropol 24. Nu stiu (dar poate ca nu am experienta) ca JBL sa aiba si gama de macronutrienti. Lucian, wk s-a terminat, doar nu o sa-i dau nevestei de Valantines day Eays life ferro sau profito! Easy life Carbo folosesc! Cat despre plante, m-am orientat spre cele care suporta 28 grade. Dar visul meu este asta: http://www.projectaquarium.com/plantedAquarium_Open.aspx

Sa dea al de sus sa stapanesc eu apa in acvariu (ca echilibru pentru plante si pesti) ca la vara de asta ma apuc! Nu stiu cat de mult vor gusta insa cei 2 Ancistrus hoplogenys treaba asta, dar imi place al naibi!

Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Si pana una alta, si o imagine cu acvariul meu. Cred ca asa trebuia sa incep!
[Thumb - IMG_1132.JPG]

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

sa stii ca e mai dificil ce ai tu in acvariu decat cel din postul pus de tine. discusul nu e chiar orice peste
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lupan Marian wrote:Dupa cum am spus in primul mesaj, ca micronutrienti folosesc ferropol si ferropol 24.

Nu am retinut. Sunt OK
Lupan Marian wrote:Nu stiu (dar poate ca nu am experienta) ca JBL sa aiba si gama de macronutrienti.

Are: http://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=group&id=6451
Lupan Marian wrote:Lucian, wk s-a terminat, doar nu o sa-i dau nevestei de Valantines day Eays life ferro sau profito! Easy life Carbo folosesc!

Pai sarbatoreste Dragobete


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Buna seara,

Am o mare nedumerire legata de valoarea KH-ului, masurat cu un tester JBL.

KH-ul din apa din acvariu este de 3, pe scara germana - la 6 picaturi am schimbare de culoare din albastru in galben. Pe baza acestei valori am setat PH-ul de referinta la controller la 6.6.

KH-ul din apa de la robinet este de 5.5, pe scara germana - la 11 picaturi am schimbare de culoare din albastru in galben.

Este posibila o variatie atat de mare intre cele doua surse de apa? Repet, am masurat cu acelasi tester, incarcand pe rand apa pentru a efectua testul. Am citit ca o valoare mica, cum este 3, poate conduce usor la dezechilibre ale PH-ului, fiind recomandata o atentie deosebita acestui parametru. Noroc cu controllerul de PH!

Mersi din start celor care ma pot ajuta cu explicatii.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/02/2016 00:23:35

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lupan Marian wrote:Este posibila o variatie atat de mare intre cele doua surse de apa? Repet, am masurat cu acelasi tester, incarcand pe rand apa pentru a efectua testul.

E posibil ca plantele sa-si ia carbonu' din carbonatii din apa => scaderea KH-ului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am o mare nedumerire legata de valoarea KH-ului, masurat cu un tester JBL.

KH-ul din apa din acvariu este de 3, pe scara germana - la 6 picaturi am schimbare de culoare din albastru in galben.


Am o curiozitate. De ce imparti nr de picaturi la 2 ca sa obtii valoare KH-ului?

citez din instructiuni : "Colour change from blue to yellow. The number of used drops = level of carbonate hardness. "
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Exact, la testele de KH si GH cu reactivi valoarea masurata e egala cu numarul de picaturi.
Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Buna seara tuturor,

Am avut o saptamana horor si am lipsit de aici.
Am vazut intrebarea adresata de 2 colegi care punctau din instructiunile legate de masurarea KH-ului, utilizand testerul de la JBL. Asa e cum spun ei, dar, doar intr-un caz. In celalalt, daca dublezi apa din recipient, la 10 ml, numarul de picaturi care schimba culoarea de la albastru la galben, trebuie sa se imparta la 2.

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lupan Marian wrote:Buna seara tuturor,

Am avut o saptamana horor si am lipsit de aici.
Am vazut intrebarea adresata de 2 colegi care punctau din instructiunile legate de masurarea KH-ului, utilizand testerul de la JBL. Asa e cum spun ei, dar, doar intr-un caz. In celalalt, daca dublezi apa din recipient, la 10 ml, numarul de picaturi care schimba culoarea de la albastru la galben, trebuie sa se imparta la 2.

Bine ca ti-a trecut - saptamana ...
Am si eu o curiozitate, daca se poate bineinteles - nu vezi bine de pui 10ml sau vrei sa scapi de test mai repede?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Am testat si cu 5 si cu 10 ml. Am zis ca poate nu vad, dar realitatea tot aia era. Pe baza aceli valori am reglat PH la 6.6.
Lupan Marian
Junior member

Joined: 09/07/2014 07:38:36
Messages: 18
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Chiar numai asta poate fi cauza acestei diferente de KH intre apa de robinet si apa din acvariu:

"E posibil ca plantele sa-si ia carbonu' din carbonatii din apa => scaderea KH-ului. "?

Ma streseaza ideea cu acest KH mic (sau poate nu e chiar sub limita) deoarece poate conduce la instabilitatea PH-ului.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai kH = 3 este o valoare buna, de ce te stresezi? (ma refer pentru plante)
Coboara limita pH-ului in controller la un 6.4 sa zicem si se va deschide mai des.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com