[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cadou very low tech  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc. Il scriu ca sa poata fi urmarit de altii si sa nu repete greselile mele.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

A murit unul din masculii de Trichogaster Lalius. Aripioare sfisiate, solzi sariti, pectoralele rupte... Speram ca cei 2 masculi sa se inteleaga cit de cit in 180 de litri si sa se piarda printre plante. Masculul dominant l-a gasit pina la urma. S-a apucat de construit al 3lea cuib. Fata de cuiburile de la Beta sint mult mai mari - au 12-15 cm diametru.

Citisem pe undeva ca masculii de gourami pitic sint mai toleranti intre ei. Nu a fost cazul la mine. Un mascul= un acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2020 18:20:04


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Si eu in unul din acvarii de 110 litri,aveam 5 gourami albastri si 5 galbeni sau batut destul de zdravan zilele astea de stat acasa in aprilie. Dar cum treceam pe la ei din cand in cand , sau batut de au mai ramaas 4 de toti din 10.
In schimb Gurami sidefiu(Tricogaster Leeri ) din 10 mi-au ramas toti desi si ei au vreo 2 poate 3 ani. Leeri astia imi par ceva mai pasnici .Poate nu au ajuns sa depuna???... Erau toti 20 intr-un acvariud de 125 litri. De cand i-am separat au ramas cum am zis din 10 -4 si Gurami sidefiu sunt toti.
Din cauza de lipsa de loc ,nu am acvarii mari , cel mai mare are 130 litri, vreau sa trec pe pesti de dimensiuni mici in totalitate, si o pasiune a mea, crevetii ( Caridina si Neocaridina).

FAC ALERGIE cand ii vad cu solzi rupti , loviti puternic,astfel ca mureau in cateva ore si nu mai puteau inota. Prefer pesti de dimensiuni mici ca sa aiba suficient loc si sa nu vad batai.

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Leeri si Trichopterus se inteleg mult mai bine intre ei - din ce am citit.

Dar ca sa nu fie totul in regula s-a imbolnavit masculul ramas de boala basicii inotatoare (swim bladder desease). Din fericire nu are nici un semn vizibil de iridovirus (sper ca asa e). Nu reusea sa isi mentina stabilitatea, se misca in cerc cu capul in jos si ajungea foarte greu la suprafata ca sa ia o gura de aer.

L-am "pedepsit" - conform cu sfaturile altora - inr-un vas separat cu 0,5 litri de apa ( vreo 10 cm de apa) fara sa ii dau nici un fel de mincare - doar cu schimburi de apa de 3 ori pe zi. Cica trebuie sa il tin asa 3 zile. Mmmm - o sa vedem. Daca nu isi revine, urmeaza un tratament cu sare amara (Epsom) si o sa mai vad.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am vorbit si cu razvan_toth si o sa aplic la nevoie tratamentul sugerat de Calin Gherman cu oxitetraciclina. Multumiri.

E foarte sperios - cum ma apropii sa ma uit la el se agita de zor. L-am mutat intr-un colt intunecat pe unde nu circula nimeni.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am luat prefiltrul asta:

https://www.rhino.ro/p/filtrare-externa/filtre-externe/ista-filtru-by-pass-smart-filter-12-16mm-2254/

E mult mai slab decit cel de la Sunsun. Cred ca am stat cu freza pe el ca sa il modific cel putin 40 minute.

Singurul avantaj pina acum e ca e pt. furtune 12/16. Mi-a mai intrat si ceva Siporax prin locurile goale.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce a trebuit sa il modifici?

Mi-am luat si eu acelasi prefiltru si nu am avut probleme.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

S-a colmatat - mult mai repede de cum ma asteptam - intr-o singura zi. Chestia aia alba - primul filtru - nu am reusit sa o curat destul de bine nici dupa ce am spalat-o vreo 10 minute - am pus burete de 60 dpi gros de 5 cm in locul ei. Prin ea s-au pe linga ea mi-au trecut mai multi creveti (am adunat vreo 10 bucati dupa doar o zi - din a 2-a camera. Inca avea un debit bun, dar nu cred ca o sa stau zilnic sa curat prefiltrul. L-am dotat din start cu inca 2 bureti si cit Siporax a intrat in camera din mijloc. O sa mai masor odata exact si o sa tai buretii ca sa incapa usor inghesuiti in toate cele 3 sectiuni. Dopurile alea cu filtru fin erau sarite de la locul lor de azi dimineata - as cred ca au trecut crevetii.

Eu l-am luat in ideea sa il folosesc si ca reactor de CO2. Camera pe unde intra apa e destul de mare ca sa asigure dizolvarea masiva a co2. Dupa care bulele de co2 vor fi blocate de bureti pina se dizolva complet. Eliminarea aerului prin filtru se face destul de repede - in vreo 10 minute.

Recunosc ca is face treaba destul de acceptabil, dar se poate mult mai bine. Ca la Sunsun.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Din nefericire tratamentele la Dwarf Gourami au fost fara succes - inclusiv cu oxytetraciclina (25mg/litru). Tratament facut in acvariul de carantina. In ultimele 2 zile a fost din ce in ce mai rau pina cind a ajuns sa stea permanent culcat pe substrat. Mai respira saracul, dar nu mai avea putere sa se deplaseze de loc. Dupa 3 picaturi de ulei de cuisoare, l-am pus in congelator. Asta e tot.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Nasol

Si eu aveam problema asta la uni pesti, ori pluteau la suprafata ori se varcoleau pe substrat, eu bagam fishtamin (vitamine de pesti de la sera) noaptea si inainte schimbam 50% sau 80% din apa, daca era prea mare acvariu mutam pestele

Din ce am dedus eu problema o aveam la vechea locatie si apa se facea mai acida, acu aici unde stau nu au mai fost probleme da apa e tare de tot ph 8.5.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu asta a fost problema. Am 7,5 pH stabil. Daca bag co2 dintr-o bomba cu drojdie scade la 7. Restul parametrilor sint stabili. Cu Masterline cam 25% din cantitatea recomadata . Rcs-ii se inmultesc fara rusine. In urma cu 2 ani am numarat 75 de femele cu icre . Sint la a 5-a generatie de ancitrus. Am donat cam 200 - 300 rcs si in jur de 150 ancistrus. Am avut o singura pierdere. Un ancistrus care a reusit sa se bage sub nailonul cu care prinsesem niste moss.
Si masculii de Lalius acum. Speram ca fiind in 200 litri vor avea loc sa se ascunda. Am gresit. Primul a luat o bataie zdravana - l-am gasit mort cu aripioarele rupte si solzii smulsi, iar al 2-lea dupa vreo 2 zile a inceput sa aibe probleme grave de echilibru. Tratamentele nu au functionat. Probabil a fost lovit puternic in timpul luptei. Sint mici, frumosi si agresivi intre ei. Asta e concluzia.

De fapt tratamentul a functionat partial. Dupa 3 zile izolat si fara hrana isi revenise destul de bine. Dupa inca o zi a inceput iar sa isi piarda echilibrul si am trecut la oxytetraciclina. Nu a mai avut efect.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2020 17:10:06


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Nu asta a fost problema. Am 7,5 pH stabil. Daca bag co2 dintr-o bomba cu drojdie scade la 7. Restul parametrilor sint stabili. Cu Masterline cam 25% din cantitatea recomadata . Rcs-ii se inmultesc fara rusine. In urma cu 2 ani am numarat 75 de femele cu icre . Sint la a 5-a generatie de ancitrus. Am donat cam 200 - 300 rcs si in jur de 150 ancistrus. Am avut o singura pierdere. Un ancistrus care a reusit sa se bage sub nailonul cu care prinsesem niste moss.
Si masculii de Lalius acum. Speram ca fiind in 200 litri vor avea loc sa se ascunda. Am gresit. Primul a luat o bataie zdravana - l-am gasit mort cu aripioarele rupte si solzii smulsi, iar al 2-lea dupa vreo 2 zile a inceput sa aibe probleme grave de echilibru. Tratamentele nu au functionat. Probabil a fost lovit puternic in timpul luptei. Sint mici, frumosi si agresivi intre ei. Asta e concluzia.

De fapt tratamentul a functionat partial. Dupa 3 zile izolat si fara hrana isi revenise destul de bine. Dupa inca o zi a inceput iar sa isi piarda echilibrul si am trecut la oxytetraciclina. Nu a mai avut efect.


greseala mea ca nu am citit tot de la inceput

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Toti am devenit grabiti si apar mici erori.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O femela de Colisa se pare ca are dropsy.
Letargica, nu vine la mincare, abdomen umflat, solzii usor iesiti in afara.

Am separat-o in acvariul de carantina. Adaogat o lingurita de sare la 4 litri si oxitetraciclina.

Nu imi fac prea multe sperante , dar merita incercarea. Citeodata functioneaza.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu am reusit sa salvez un caras de la dropsy,fara mancare si o solutie ce am uitat cum o cheama. Vedeti pe topicurile mele,acel eveniment se numeste "Vesti Bune".

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ok. Mersi. Discutam acolo.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Adica aici:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30391.page


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

M-am jucat putin cu o lentila macro. Din vreo 30 de poze au ramas astea:
[Thumb - rcs0001.jpg]

[Thumb - rcs0002.jpg]

[Thumb - rcs0003.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2020 20:13:07


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragut
Ai Amano si RCS?
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu - sint doar RCS. Maturi si pui de citeva luni.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com