[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Robinet cu plutitor pentru apa ROI  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut si La multi ani!

Posibil sa se fi discutat insa eu nu am gasit decat pe niste forumuri din afara.

Cand faceti apa de osmoza cu ce controlati nivelul apei? Am vazut un robinet cu plutitor asemanator celor de al WC care inchide apa de osmoza cand vasul se umple pentru a nu da pe dinafara.

Solutia cea mai comoda este sa pui vasul in cada insa la mine toata instalatia este in bucatarie sub chiuveta si nu vreau surprize

https://www.youtube.com/watch?v=Q68uYEmmExs
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Daca alegi varianta asta, il caut eu pe cel de pe fish-street, nu l-am folosit si nici nu am planuri cu el...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Atunci in cazul in care las deschis osmozorul si uit ? Varianta cu plutitor mi se pare ok... exista altceva mai fiabil ?

Mi se pare aiurea sa pazesc bidonul cand se umple.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote: Atunci in cazul in care las deschis osmozorul si uit ? Varianta cu plutitor mi se pare ok... exista altceva mai fiabil ?

Mi se pare aiurea sa pazesc bidonul cand se umple.

Pune-ti ceasu' sa sune, nu te lasa pe tanjala
Dupa ce o sa faci 2-3 inundatii, sa vezi cat de constiincios o sa fii... eu sunt patit.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Uite ce model am si ce zic aia...

http://www.fish-street.com/auto_water_filler

Acuma nu ma intreba de ce nu l-am folosit ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Eu am aplicat solutia asta , si va spun ca nu este viabila , si am sa incerc si sa explic.
In momentul in care apa din vasul RO ajunge la nivelul maxim , circuitul de apa se va inchide , si nu va face altceva decat sa creeze aceeasi presiune (dupa membrana , egala cu cea dinaintea membranei) lucru care va afecta lamelele membranei osmotice .
In felul asta am stricat 3 membrane in 2 saptamani, si nu intelegeam care e motivul .
Deci , 100% nu reprezinta o solutie , daca nu am fost explicit mai sus , pot detalia
[Yahoo!]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

E logic, va exista presiune in osmozor opturand iesirea, nu stiu ce se va intampla prin traseul de apa reziduala.

Oricum bine ca ne-ai lamurit sa nu incerc
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Pai robinetul se monteaza la intrarea in instalatia de osmosa,... si ai rezolvat problema,..
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

ciprian wrote:Pai robinetul se monteaza la intrarea in instalatia de osmosa,... si ai rezolvat problema,..

Genul asta de plutitor nu se poate pune decat la capat de linie
Cu robinetul e alta poveste , alta Marie

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2015 14:56:40

[Yahoo!]
ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Electrovalva montata inainte de osmoza cu senzor de nivel in bazin. Si ai scapat de vase si galeti. Daca pui 2 sisteme independente, 2 senzori, 2 electrovalve alimetate la surse diferite ai scapat si de stresul ca se strica ceva cand esti plecat. Daca totusi se strica amndoua...nu iti este dat sa ai bazin...
[Email]
eugenstanga
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/11/2012 03:25:00
Messages: 82
Location: Iasi
IP:
Offline

a folosit cineva si alternativa asta? vezi linkurile da mai jos.
links:
https://www.freshwatersystems.com/p-3744-flowmatic-s3000h-automatic-shut-off-valve-4-way-14-qc.aspx
image
http://www.ebay.com/itm/Auto-Shut-Off-Valve-Quick-Connect-Fittings-for-RO-Reverse-Osmosis-Water-System-/110773817830
image

tutorial instalare


principiu de functionare


Daca am inteles eu (si sper sa nu gresesc): in momentul cand se blocheaza piesa "Automatic Shut Off" (ASO) pe ramura de dupa membrana RO..atunci se blocheaza ramura dinnaintea membranei RO..astfel nu se mai egalizeaza presiunea intre cele doua fete ale membranei RO ...deci cei ce folosesc/ vor sa foloseasca acea valva cu plutitor...nu mai este riscul sa defecteze sistemul RO..

La sistemul meu RO...am montat si eu acel plutitor la rezervorul de stocare....dar pana acum am avut grija si ca acel plutitor sa nu intre in functiune.

Astept si alte pareri pro/contra...multumesc

This message was edited 4 times. Last update was at 28/12/2015 17:15:41

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este o valva diferentiala de presiune si se foloseste in multe instalatii de osmoza. Uite ca se gaseste si in tara: http://wts-online.ro/fitinguri-cuple-racorduri/accesorii-osmoza-inversa/osmoza-inversa-valva-diferentiala-shutt-off O ramura este cea de comanda care daca are/nu are presiune inchide/deschide ramura controlata...
Am atasat si o schema a unei instalatii de osmoza vanduta pe la noi. Ele functioneaza foarte bine.
[Thumb - schema 2.png]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Informatile sunt de mare ajutor mai ales pentru cei care sunt la inceput si vor sa faca o treaba ca la carte
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare. Am montat osmoza direct la un rezervor prevazut cu un plutitor. Am comandat acum de pe WTS valva asta. Am montat-o exact ca in videoclipul de mai sus si nu imi opreste apa de reject. Are cineva montata o valva ca aceasta?

Sunt si mai in ceata dupa ce am vazut videoclipurile astea doua, facute de acelasi om. Vad ca leaga diferit valva in videoclipul unde o si testeaza.

Eu asa am legat-o.



Uite cum o leaga cand testeaza valva.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2016 22:07:31

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am legat exact ca in al doilea videoclip si functioneaza valva. Acuma intrebarea este: De ce nu functioneaza prima varianta si daca e ok pentru membrana cum e legat in al doilea videoclip?
eugenstanga
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/11/2012 03:25:00
Messages: 82
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna,

I. Innainte de toate vreau sa fac inteles ce e cu cele cele doua iesiri de apa de dupa o membrana de osmoza inversa (Reverse Osmosis sau pe scurt RO) dintr-o capsula.
image
image
image
Pe o parte a cartusului este intrarea apei in membrana RO, iar de partea cealalta parte a capsulei sunt cele doua iesiri:
- cea din mijloc este cea prin care iese apa purificata ("demineralizata" / "distilata" / "RO water" / "Clean Water")
- si cea excentrica/laterala prin care iese apa reziduala (apa "concentrata" din punct de vedere al mineralelor si multe altele) (Dirty / Concentratate / Reject / Drain / Waste Water) care duce la canalizare.

Sistemul este astfel conceput pentru a prelungi viata membranei RO. Daca mineralele si alte reziduri nu ar fi eliminate din membrana, atunci membrana s-ar colmata foarte repede si implicit sistemul RO ar deveni neutilizabil dupa o viata foarte scurta de folosinta.

De precizat ca apa intr-un sistem RO este la o presiune ridicata, o presiune care este putin mai mica fata de presiunea de alimentare (presiunea apei de la retea) a intreg sistemului. Apa de retea are presiunea undeva intre 2 si 5 bari.
Iar presiunile de iesire din sistemul RO, inclusiv cea de pe traseul de apa purificata cat si cea de apa reziduala, sunt presiuni cu mult mai mici fata de cea de la retea. Se deduce dupa debitele mici de iesire a apei.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
II. Legat de Automatic Shut Off Valve (pe scurt ASO), exact cum a zis Lucian: "O ramura este cea de comanda care daca are/nu are presiune inchide/deschide ramura controlata... "
In imaginea de mai jos: ramura de sus este cea care comanda si cea de jos este ramura controlata/comandata.
In momentul cand presiunea pe ramura de comanda (cea de sus) creste, apa "apasa" pe piston, implicit si pe supapa "B" de pe ramura comandata (cea de jos), pana cand se va inchide complet.
image

--------------------------------------------------------------------------------------------------
III. Variante de utilizare ASO-ului:
----------------------------------
1. ASO e folosit inainte de membrana RO dupa prefiltrare (in momentul cand devine activ ASO-ul opreste apa innainte de a intra in membrana RO)
image
Ramura de comada: la iesirea cu apa RO, capat linie plutitor (in cazul figurei de mai sus este ramura de jos - pressure switch).
Ramura controlata: la iesirea din pre-filtrare - la intrarea in membrana RO (in cazul figurei de mai sus este ramura de sus).
Astfel, atunci cand plutitorul se ridica si inchide valva lui, presiunea apei pe ramura de comanda creste pana cand ajunge indeajus de ridicata incat sa inchida ramura comandata, ramura care alimenteaza membrana RO.

Ca si argument PRO pentru ceasta varianta: din ce am citit pe net si cred si eu (inca nu am folosit acest ASO, urmeaza de curand sa ajunga ASO-ul) - acesta varianta este cea recomandata, deoarece pe perioada de nefolosinta se va mentine o presiune mica in membrana RO.

Ca un minus (argument CONTRA) la acesta varianta, apa care trece prin ramura de control este doar pre-filtrata, dar cu o mare incarcare mineralogica (duritate ridicata), astfel in timp pot apare depuneri care sa blocheze ASO-ul facandul nefunctional. De asta in unul din filmule prezentate de mine in postul anterior, aceaste ASO-uri sunt concepute pentru a li se putea face mentenanta periodica de curatire prin demontarea capacului (gasisem undeva pe net ca la o anumita perioada de timp trebuie desfacute si curatate de depuneri).
In aceasta varianta, la ASO-uri cu depuneri de piatra/minerale, uzate sau de slaba calitate, fiind diferenta mare de presiune intre cele doua ramuri, daca pe traseul de comanda presiunea nu creste indeajus de mult, incat sa inchida sistemul pe ramura controlata (traseu cu presiune ridicata), ASO-ul devine inoperabil, chiar daca valva de la plutitor inchide traseul de evacuare al apei RO.

----------------------------------
2. ASO e folosit dupa membrana RO (opreste apa la iesire din sistemul RO)
image
Ramura de comada: la iesirea apa RO, capat linie plutitor (in cazul figurei de mai sus este ramura de jos - pressure switch)
Ramura controlata: la iesirea cu apa reziduala (drain/waste) (in cazul figurei de mai sus este ramura de sus).
In aceasta varianta pe ambere ramuri este o presiune a apei cu mult mai mica fata de presiunea apei innaitne de intrarea in capsula cu membrana RO.
Astfel atunci cand presiunea pe ramura de comanda este indeajus de ridicata, se inchide ramura comandata, ramura care inchide si iesirea de apa reziduala de dupa membrana RO.
In momentul in care ASO-ul devine activ, practic ambele iesiri de dupa membrana RO sunt inchise, moment in care creste presiunea in capsula si in membrana pana cand se echilibreaza presiunea de ambele parti ale membranei. Numai in acest moment se opreste tot sistemul, cu mentiunea ca pe ambele parti ale membranei presiunea este ridicata.

Argumente PRO: fiind pe ambele ramuri are ASO-ului presiune mica, presiuni apropiate, ii este cu mult mai usor ASO-ului sa se "activeze", astfel sa se inchida si ramura de apa reziduala.
Argumente CONTRA: 1. se mentine presiunea ridicata in sistem ambele parti ale membranei, ducand in scurt timp la deteriorarea ei, se stie ca membrana RO este piesa cea mai costisitoare dintr-un sistem de filtrare RO.
2. pe ramura comandata apa reziduala avand o incarcatura mineralogica ridicata duce la aparitia foarte repede depunerilor de piatra/minerale, blocand ASO-ul, facand astfel nefunctional.

..................................

Astfel Laurentiu poti trage concluzii si singur de ce in prima varianta care nu iti functiona ASO-ul (ma gandesc poate nu ai montat cum trebuie, sau poate plutitorul nu functioneaza, nu inchide complet, sau ai incurcat cele doua ramuri.... eu zic sa mai faci incercari).
Dar si eu in continuare recomand sa supraveghem sistemul pe perioada utilizarii.
Daca am fost neclar undeva sau am gresit cumva va rog sa ma corectati ...nu este nici o problema.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Concluzionand cele spuse, cred ca un sistem cu electrovalva pe alimentare si plutitor magnetic ar fi cel mai safe.... costurile nu sunt exagerate.

Ca o paranteza, m-am gandit la o solutie nu tocmai economica dar functionala, cu supraplin.

Vasul de colectare al apei de osmoza poate fi prevazut cu o teava de supraplin, atunci cand vasul se umple, surplusul este eliminat pe conducta reziduala prin cadere.

Ideea este sa eliminam riscul unei inundatii, altfel risipim apa degeaba
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cea mai simpla idee e asta cu supraplinul....de cate ori am avut scandal in casa ca am uitat osmozorul si am inundat bucataria....pentru cei ce il au in baie e putin mai simplu, supraplinul e sifonul din baie!

My nano reef



[Email]
eugenstanga
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/11/2012 03:25:00
Messages: 82
Location: Iasi
IP:
Offline

sau o varianta ieftina cu releu si senzor magnetic....in cazul nostru in loc sa alimenteze pompa, punem electrovalva innainte de sistemul RO
releul http://www.aliexpress.com/item/1PC-220-240V-AC-Coil-DPDT-Power-Relay-MY2NJ-8Pin-5A-With-PYF08A-Socket-Base-90014176/32285588403.html


ideia cu pre-plin este ca o completare sa nu innundam parchetul (in cazul meu), dar sistemul RO va functiona in continuare si pierderile de apa de la retea sunt contorizate

Intrebare: a folosit cineva sistemul de mai jos pe apa RO? el functioneaza pe baza conductibilitatii electrice a apei...apa RO/purificata... nu cumva are conductibilitate electrica f. scazuta din cauza demineralizarii ei?
image

This message was edited 5 times. Last update was at 10/01/2016 11:49:00

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugenstanga wrote:

----------------------------------
2. ASO e folosit dupa membrana RO (opreste apa la iesire din sistemul RO)
Ramura de comada: la iesirea apa RO, capat linie plutitor (in cazul figurei de mai sus este ramura de jos - pressure switch)
Ramura controlata: la iesirea cu apa reziduala (drain/waste) (in cazul figurei de mai sus este ramura de sus).

Argumente CONTRA: 1. se mentine presiunea ridicata in sistem ambele parti ale membranei, ducand in scurt timp la deteriorarea ei, se stie ca membrana RO este piesa cea mai costisitoare dintr-un sistem de filtrare RO.
2. pe ramura comandata apa reziduala avand o incarcatura mineralogica ridicata duce la aparitia foarte repede depunerilor de piatra/minerale, blocand ASO-ul, facand astfel nefunctional.

Sunt intrutotul de acord cu explicatile lui Eugen cu o singura precizare: argumentul contra 1 de mai sus nu este valabil deoarece pe ambele parti ale membranei este aceiasi presiune. Singurele momente in care exista diferenta mai mare de presiune intre fetele membranei sunt cele de la inchiderea robinetului cu plutitor (pana sa se declanseze ASO) si la deschiderea robinetului cu plutitor (pana sa se declanseze ASO). Asa sunt multe discutii referitoare la restrictorul de debit de pe ramura de spalare a membranei: cu cat debitul este mai mare cu atat diferenta de presiune intre fetele membranei este mai mica si prin membrana trece un debit mai mic, dar membrana este mai curata si invers cand se pun restrictoare cu debit mic rezulta un debit de apa osmozata mai mare dar membrana are un timp de viata mai scazut. Din aceasta cauza au aparut variante cu restrictoare cu robinet pe ramura de evacuare (sau un by-pass cu robinet) prin care sa se poata face o splare manuala a membranei sau sisteme automate cu electroventile care fac asta la anumite intervale de timp... Astea poate raspund si la argumentul contra nr. 2

This message was edited 2 times. Last update was at 10/01/2016 12:49:01



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com