[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ziua Vrajitoarelor  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

skija wrote:Poi , hydrele si planariile le ai din cauza ca filtrul tau 2224 este subdimensionat ptr dimensiunile acvariului tau , plus ca skimmerul acela nu face numai decat sa "ingreuneze" filtrarea . Acel skimmer este facut ptr cei care au 2 filtre externe si a caror debit depesesc 1000 litri pe ora iar pe unul dintre filtre se conecteaza acest skimmer . Majoritatea apei care intra in skimmer intra pe sus indiferent cat vei incerca sa-l reglezi ca sa intre apa pe jos . In timp furtunurile filtrului se vor colmata si va trebui sa reglezi tot timpul skimmerul

Daca vrei un skimmer bun , Eheim skim 350 este cel mai bun skimmer ce gasesti pe piata raportat la pret /calitate . Nu vei scapa de biofilm daca nu ai o filtrare foarte buna . Vorba aia ca "dispare biofilmul cu timpul" este valabila la bazine care au filtrare foarte buna .

Algele filamentoase le ai ptr ca "bagi" prea putin CO2 sau nu ai un flow bun in acvariu .

Acestea sunt doar parerile mele .

In rest arata bine acvariul .


pai ... nu prea cred ce zici tu
1. 2224 e pentru bazine de pana la 250l cu un flux de cca 700l/h - bazinul meu are net undeva sub 90l net - sub jumate - deci pica
2. e plin cu medii bio (siporax, eheim substrat, eheim substrat pro, dennerle klarwasser filter rohrchen)
3. ma indoiesc ca skimerul poate fi folosit cu un filtru de peste 1000l/h. nu stiu daca ai folosit vreunul dar din constructia lui nu cred ca e facut pentru filtre mari (de ex. racordul nu cred ca suporta un furtun 16/22 - asa cum se gaseste uzual la filtrele peste 1000l/h)
4. skimmerul nu trage numai pe sus ... asta ma cam enerveaza! chiar mi-as fi dorit sa traga mai mult pe sus - deci pica
5. CO2 e suficient. la un ph pe controler de 6.5 si un kh intre 4 si 6 - charturile zic ca am peste 50ppm co2 in apa - deci pica si asta cu co2 ul (de aditia de EC am zis?)
6. flowul e asigurat de teava aia hidoasa care se poate observa in pozele din postul #8

sunt de acord cu eheim 350 ca e un skimmer bun - e trecut pe lista de achizitii viitoare
partea cu biofilmul ... nu prea ti-o impartasesc. poti sa ai o o superfitrare, daca alte lucruri se intampla tot ai biofilm
exemplu: utilizarea unui substrat ..."gras" - asa cum constat ca este shirakura - aspect confirmat si de alti utilizatori

cum ziceam, dupa ce voi avea garantia ca bazinul e perfect stabil - si nici nu-mi mai bag mainile in el in fiecare zi - voi vedea daca se impun masuri de combatere a ... "daunatorilor". pana atunci nu fac nimic in sensul asta pentru ca intarzii stabilizarea

multumesc pentru aprecieri
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ma ajuta cineva sa identific corect planta asta?


image
image
image
image



eu zic ca e hygrophila corymbosa angustifolia .... voi ce ziceti?
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

Pogostemon stellatus 'octopus'

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ioanis wrote:Pogostemon stellatus 'octopus'


multumesc frumos!
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

update pozici

image image image image image image image image

si una ..fara tevaraie )
image
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

Frumoase poze domnule , abia astept sa imi iau si eu aparat foto , am atatea de pozat in acvariu .


Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Monte carlo trebuie sa tot o tunzi la 2-3 saptamani ca sa fie covor dens
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

merci vazilian!

skija wrote:Monte carlo trebuie sa tot o tunzi la 2-3 saptamani ca sa fie covor dens

montecarlo tocmai scos o recolta bogata, am impartit pe la prieteni si restul are 3 zile de la replantare.

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumoase plante!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

putina curatenie, asa ca de duminica!

before & after

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Arata foarte fain after...
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Incepe sa se aseze

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

arata foarte bine, dar parca as fi aranjat un pic si moss-ul
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da, clar tre si mossul tuns!

promit sa ma ocup
as mai pune si pe cracile alea 2 frontale ... ce ziceti?
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Da , ar arata mult mai bine , acum parca lipseste ceva
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

skija wrote:Da , ar arata mult mai bine , acum parca lipseste ceva



cred ca lipseste ce am tuns
sau poate lipsesc pestii

forma finala va fi ceva intre cele 2 din poza. sper sa fac niste tufe bogate si frumoase care sa se ridice pana sub nivelul apei vreo 5-6 cm

va multumesc pentru aprecieri!

This message was edited 1 time. Last update was at 18/10/2015 22:20:03

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Daca mi permiti doar o sugestie. Sa nu lasi sa creasca la aceiasi inaltime . Eu as face un V intre creanga cea mai de sus cu moos si plantele stem . Un V putin inegal , creanga cu moss sa ramina mai sus. Doar o sugestie...
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si nu stiu daca as tuned moss ul... cred ca plantele vor creste sufficient de repede sa compenseze zona cu moss..
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Poate pui o poza si fara aparatura ... merita la ce ai acolo .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Scuze ca ti tot scriu.. ideile vin pe rind ... . As pastra o singura planta stem tufa bogata sa faca V cu creaga , restu le a s tine scurte , altfel zic eu sufoci compozitia . Scuze ca m am bagat in topicu tau da na ti am zis doar cum vad eu ce ai acolo . .
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com