[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pareri stand Juwel Rio 180  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Buna ziua! Ce parere aveti despre acest stand? Am atasat si doua poze ca sa vedeti exact despre ce este vorba. Credeti ca are suficienta stabilitate in caz de cutremur? Precizez ca acvariul meu are doar 80 cm lungime (40 latime si 50 inaltime), deci nu se intinde pe toata suprafata blatului. Desi este specificat ca poate sustine pana la 500 kg, nu stiu de ce dar nu imi inspira foarte mare incredere . Ma gandeam sa il achizitionez deoarece nu am posibilitatea sa imi fac eu standul meu, la comanda ma costa tot cam atat, si tin sa arate si bine. Astept parerile voastre pentru a ma putea decide.... Va multumesc! Ape limpezi si pestisori sanatosi tuturor!!!!!!!
[Thumb - res_0a3364e7e4bd94c8fa8af35e6d40de22_full.jpg]

[Thumb - szafka_juwel_101x41x73cm_(rio_180)_buk-i-13798-3-300.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2015 12:36:15

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai si cel facut pe comanda ar rezista la cutremur ?

Serios vorbind - nimeni nu cred ca testeaza standurile sa-ti garanteze vreo probabilitate de rezistenta in caz de cutremur cu magnitudinea X deci asuma-ti riscul si mergi mai departe. Riscurile cu cutremurul trebuie sa ti le acoperi cu o asigurare ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Mi-am asumat riscul...l-am comandat azi... Oricum nu aveam alta alternativa. Sper doar ca la un cutremur de 6 grade sa nu cada de pe stand, sau ca acesta sa cedeze... De la 7 grade in sus, dumnezeu cu mila, nu am pretentii. Faptul ca este golut in partea de jos nu imi inspira stabilitate, iar faptul ca este ingust (cat acvariul de lat) imi da impresia ca la un balans mai mare, acvariul va aluneca de pe blat si se va tot duce. O fi paranoia incepatorului, nu stiu... Vom vedea...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2015 23:30:44

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-ti mai face atatea probleme. Am standul la care te referi plus acvariul Rio 180 si sunt foarte multumit de intreg setul.
Este foarte solid si foarte stabil.
La un cutremur de 7 grade (sau mai mult) este cazul sa-ti faci probleme pentru casa, nu pentru standul de la acvariu.

Festina lente !
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc pentru feedback! E bine de stiut ca cei care il poseda sunt multumiti de el...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com