[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
amano  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

himz.
am primit de la sergiu printr-o filiala mai indepartata 4 bucati. la punerea in acvariu mic, au explorat tot, si 10 min mai tarziu, cand veneam cu un bidon de apa :

aici .

au des asemenea tendinte ? cat de plin sa tin acavriu ?
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca mai bine il acoperi...
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Daca se sperie iti sar sigur ,cum spune Lucian mai bine acoperi acvariul.Eu am patit la fel le gaseam jos dupa citeva zile si eu credeam ca sunt pesti care le maninca

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Din pacate, la transferul din cana in punga de transport, cel mai reusit exemplar dintre cele pe care le-am luat de la chaser a sarit pe podea... noroc ca i-a numarat el si ghinionul ca eu am calcat taman peste evadat .
Probleme am avut si cu celelalte 2 bucati venite taman din Luxembourg (de la obi).
In mod cert, acvariul trebuie sa fie bine acoperit!!! Se pare ca sunt cei mai "saritori" dintre toti pe care-i stiu (glass, amano, red cherry).

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

himz..

mi-a disparut o femela de xifo. destul de mare ~ 2 cm. ieri niata stiu ca mai era prin acvariu mic, dar acuma nu mai e.

am ridicat mopanul cu java-ul de pe el , am deranjat crevetii ascunsi prin java, dar nimic. acvariul nu e plantat. in afara de un ceratopteris si mopanul cu java nu mai am nimic in el, deci e exclus sa fie pierduta aiurea. de asemenea nivelul apei e prea jos pt a presupune un salt. (10 cm pana la margine)

e posibil sa fi fost mancata de cei 2 creveti mari in timpul somolentei nocture ?(4-5 cm.)
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Nu. Cauta pe covor pe langa, eu zic ca a sarit.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

azi am tras o sperietura ... holbandu-ma ca de obicei in acvariu, am vazut un crevete mort. bagat plasuta, scos la suprafata.. dar era o problema... parca ar fi fost supt. asa ca m-am bagat cu lupa prin acvariu.. am momit cu niste hrana, si am ajuns la concluzia ca inca ii aveam pe toti.
asa ca in momentul asta am ca amintire o frumoasa fosta haina de crevete

ceea ce m-a inselat este ca are tot pe ea. adica este ca un crevete, fara "continut"
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

fr0ggy wrote:azi am tras o sperietura ... holbandu-ma ca de obicei in acvariu, am vazut un crevete mort...

He-he, nu esti primul care se inseala! Pe oldforum mai sunt cateva relatari asemanatoare.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
RedRooster
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2004 21:40:45
Messages: 113
Location: Brasov si, ocazional, Bucuresti - Taberei
IP:
Offline

Si ai mei au naparlit...toti deodata..acum 2 zile am crezut ca am 8 creveti in loc de 4

Din putul gandirii : decat sarac si bolnav..mai bine bogat si sanatos
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

asa ca in momentul asta am ca amintire o frumoasa fosta haina de crevete

E posibil ca proprietarul "hainei azvarlite" sau un "coleg" de-al lui sa pofteasca sa consume din aceasta (contine elemente adunate cu sarg) si e pacat ca acestea sa se piarda... deci cred ca ar fi mai bine sa le lasati acolo.

E doar o parere...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pai mi-a murit si un guppy dintr-un accident (am scapat prea multa apa si s-a lovit in substrat ) .. si 2 zile mai tarziu l-am scos intact de acolo. am bagat hainuta la loc, sa vad exact daca o servesc
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

hehe ...
ce priveliste azi .. erau 2 amano pe frunzele ovale, intre ape, si am pus mancare niste fulgi. unul din ei mergea repede, prindea cate unul, si-l aducea pe frunza, apoi sa intorcea dupa altul si tot asa.
dupa ce si-a adunat o bila mare, a plecat cu ea in ceratopteris
superb
[Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com