[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Posibile riscuri la hranire ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
ZEN MASTER
Junior member

Joined: 01/03/2015 03:51:03
Messages: 40
Location: GALATI
IP:
Offline

Daca hranesc pestii cu artemia salina recoltata din natura ce sanse sunt sa aduc ceva in acvariu ? Posibile boli ......
[Thumb - IMG_6873[1].JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2015 21:00:39


My biggest fear is that if i die, my wife,will sell my fishes at the price they know from me.
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Interesant subiectul, nu stiu cata lume are acces la sursa sa poata folosi artemia vie recoltata.
In trecut am luat de la piata din Iasi dar congelata, discusii erau foarte incantati si nu au fost efecte adverse.
Mai interesant ar fi acomodarea lor la conditiile din acvariile de recif, iar in refugiu sa se dezvolte o populatie sanatoasa si stabila, sa poata fi hranita cu phitoplancton.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu prea pentru ca in primul rand nu cresc in ape cu pesti , in general la noi cel putin multe din locurile in care gasim artemia, au o salinitate mult mai mare decat in mari /oceane si nu permite dezvoltarea de micro organisme daunatoare

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2015 13:50:54

[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cea congelata din magazine tot din surse naturale este...

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Atunci inseamna ca nu sunt doar mult mai valoroase d.p.d.v. nutritiv, dar si safe? Uraaaa!!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2015 13:41:45


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

catalin_ wrote:Cea congelata din magazine tot din surse naturale este...

Da doar ca riscul infestarii cu vibrio sau mai stiu eu ce bacterie periculoasa e crescut datorita posibilitatii decongelarii partiale (si recongelarii) pe traseul de la colectare pana la client
[Email]
ZEN MASTER
Junior member

Joined: 01/03/2015 03:51:03
Messages: 40
Location: GALATI
IP:
Offline

deocamdata riscurile cu decongelarea sunt zero, am doar cat hranesc 4 zile apoi fuga la balta la recoltat iar.... , congelarea abia la toamna ca iarna e lunga ......

My biggest fear is that if i die, my wife,will sell my fishes at the price they know from me.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Buna Jan,,

Problema cu Artemia e ca mananca tot ce gaseste. Ca atare, cand hranesti cu artemia hranesti cu ce a mancat.

Asa cum zicea si colegul Ocean, exista bacterii care traiesc in apa sarata.

Legat de frozen, cel putin produsele Gamma sunt iradiate (cu radiatii gamma) ceea ce distruge orice patogen.

Ma gandeam ce sursa de Artemia ai la Galati, apoi mi-am adus aminte de Lacu Sarat. Nu e cea mai buna sursa de live food din lume.

Parerea mea e sa faci rost de oua decapsulate si sa-ti incepi propriile culturi. Apoi gandeste-te la Artemia ca la niste saci miscatori pe care ii poti umple cu ce vrei tu - enrichment. Astfel le cresti valoarea nutritiva.

Si un link:
http://www.advancedaquarist.com/2002/12/breeder

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com