[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puncte rosii pe pestii din iaz  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
SunshIne
Member
[Avatar]

Joined: 30/05/2012 13:08:53
Messages: 168
Location: Ilfov
IP:
Offline

Va salut! Am observat pe carasii din iaz puncte rosii insangerate precum cheagurile de sange, iar pe alt peste am vazut ca are niste firicele verzi precum algele. Iazul are 13000 mii de litrii. Am citit undeva ca albastru de metil este bun pentru dezinfectare. Ma puteti ajuta cu un sfat despre tratare? Multumesc!

Nimic nu e intamplator!
[Yahoo!]
SunshIne
Member
[Avatar]

Joined: 30/05/2012 13:08:53
Messages: 168
Location: Ilfov
IP:
Offline

Nimeni?

Nimic nu e intamplator!
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

vezi ca exista tratamente pt bolile astea,dar din ce stiu si nu vreau sa te sperii,situatia e f grava,punctele rosii sunt cam f aproape de punctul terminus al pestilor,ranile sangerande fiind f greu de vindecat,iar acei paraziti ca niste fire sut f greu de eradicatcauta pe forumuri bolile pestilor si vezi care ti se potrivesc.mult succes,o sa ai nevoie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum spune si colegu sunt niste paraziti care cresc sub solzi nu cunosc vreun remediu dar dak poti scoate un solz posibil sa gasesti si parazitu !!!
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

............ Google: Argulus - Lernea!......

L.E. Un link de ajutor, cu conditia sa intelegi engleza http://www.koicrisis.com/symptoms/body.html#.VVe7vvmqpBc
Ai poze si poti indentifica usor corespondentul de pe pestii tai.
Albastrul de metil.... Iaz 13MII LITRI.... ;)

Sfat: degeaba "tratezi pacientul" daca nu INLATURI CAUZA. Pe scurt: poti scoate pestii si sa ii tratezi, dar odata reintrodusi in "mediu" (iaz) intalnind aceleasi conditii ca inainte... boala reapare.
In fond... iazul este "gazda" problemei tale.... Deci in paralel cu tratarea pestilor, cauta sa indentifici si sursa problemelor. Eu unul... in locul tau, as incepe DE LA FILTRARE. Succes

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2015 23:56:16


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
SunshIne
Member
[Avatar]

Joined: 30/05/2012 13:08:53
Messages: 168
Location: Ilfov
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri! voi analiza indeaprope gravitatea pestilor, sper sa gasesc un tratament eficace si corespunzator. multumesc!

Nimic nu e intamplator!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com