[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Noul Acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Hello, in urma cu ceva timp (aprox 3 luni) mi-am facut primul acvariu (25 L), si l-am facut gresit. Intre timp am mai invatat cate ceva si am decis sa trec la un acvariu mai mare, facut cu cap de la inceput.

Acvariu Diversa 60x30x30 (54 L)
Substrat: JBL AquaBasis plus
Pietris Natural 2-3mm

Hardware:
Neon Aqua Glo Tube 15w
Filtru Aquael Fan Mini Plus
Incalzitor Diversa 50W

Flora:
Buturuga vita de vie
Planta Cabomba caroliniana
Planta Egeria densa

Locuitori:
1x Betta
2x Cory Albino
2x Neoni

image

image

Bineinteles, ca orice incepator, mai am niste intrebari:

1. Filtrul din acvariu este deja ciclat, fiind cel pe care il foloseam si in acvariul la care am renuntat, pe care l-am clatit cu apa din acvariu inainte de mutare. Tinand cont ca acvariul actual este dublu ca si volum de apa, credeti ca este necesar sa il montez pe cel care a venit cu acvariul nou (Claro 600)? Daca da, cum procedez ca sa nu se decicleze acvariul?

2. As vrea sa mai populez acvariul in primul rand cu 2 Ancistrusi si cu Gourami Pitici sau Rainbowfish (nu stiu denumirea in romana), si niste Molly/Xifu/Rasbora. Care ar fi numarul optim de pesti pentru un acvariu de aceste marimi? Sau poate aveti si alte recomandari de pesti ...

3. Daca aveti fundal la acvariu, cu ce/cum l-ati lipit/aplicat? Eu am udat geamul acvariului (pe afara), dupa care am aplicat fundalul si am scos bulele de aer cu un card ...


Multumesc anticipat

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut.
Nici eu nu am multa experienta dar te pot ajuta cu cateva idei.
In legatura cu filtrarea cu cat este mai mare cu atat mai bine. Poti sa incerci sa ti o perioada ambele filtre in functiune, astfel se va cicla si noul filtru.
Cu popularea acvariului trebuie sa ai grija la compatibilitatea dintre pesti si ce necesitati au. Gasesti multe informatii pe forum in legatura cu compatibilitatea si necesarul de apa pentru fiecare specie. Betta de obicei se tin singuri sau in acvarii bine plantate. Corry si neonii sunt pesti de banc au nevoie sa fie la corry cel putin 7-8 exemplare si la neoni in bancuri si mai mari.
Deja pentru xifori si ancistrus acvariul ar putea fi mic tinand cont de marimea lor ca adult.
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Din cate am citit si pe forumul acesta si prin alte parti, la un acvariu de 60 se pot tine 2 ancistrus fara probleme.
Despre compatibilitatea pestilor am gasit si pe forum niste linkuri foarte utile spre exemplu (http://acvariu.ro/forum/posts/list/5241.page#p44068), iar toti pestii enumerati mai sus sunt compatibili cu cei care exista deja in acvariu. Si Betta, atata timp cat nu este tinut cu alt mascul si fiind singurul peste cu temperament "mai agresiv", nu are nimic daca isi imparte teritoriul cu alti pesti.

Filtrul care este acum in acvariu din cate stiu are 270 L debit, iar cel care as putea sa il pun 600 L. Dar sigur nu se decicleaza daca il pun si pe acela in functiune in acelasi timp?

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu are cum sa se decicleze daca si filtrul vechi merge, bacteriile se formeaz? in materialul de filtrare (siporax matrix bio balls burete sau ce contine filtrul tau) daca nu este spalat cu apa direct de la robinet sau solutii de curatat si nu a stat filtrul oprit mai bine de 2 ore nu au de ce sa moara bacteriile.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Salut Acvariul tau nu pare inca ciclat,deci inca nu recomand introducerea altor pesti deocamdata.2 ancistrusi poti pune,sunt foarte draguti,si ar fi recomandat sa ii iei de puiuti(daca ai fi mai aproape,ti-as trimite eu).Ai grija sa nu pui tetrazone sau alti pesti care obisnuiesc sa ciupeasca aripioarelor pestilor voalati.recomand intorducerea de pesti care nu sunt prea agitati,din cauza ca betta sunt pesti domoli si nu le place agitatia.Pesti foarte draguti dar agitati sunt zebrele,dar dacavrei poti pune zebre voalate,sunt super dragute,si au caracter Ale mele mi se plimba printre degete cand bag mana in apa.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

@rzv88: Ok, eventual o sa il pun si pe cel de 600L si am sa le las concomitent pentru o perioada. Cam cat ar trebui sa stea ambele in functiune?

@paradoxx: Pozele sunt facute aseara, cand am facut si transferul din acvariul mic. Inca existau bule de aer pe geam si nici aparatul telefonului nu este grozav . Eu ma gandeam ca si niste Guppy ar merge frumos, insa vroiam unii care sa ajunga cam marimea Betta-ului.

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu ai nevoie de pesti colorati sau voalati, vor fi interpretati de betta ca fiind adversari sii vor fi ciupiti de catre acesta.
Plus ca trebuie sa fii atent si ce temperaturi suporta pestii pe care vrei sa ii bagi acolo.

http://www.liveaquaria.com/general/fwcompatibility_chart.cfm

Uite aici un tabel cu compatibilitatile.

Rasborele arata bine.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

@Lemon: Am folosit acel tabel de contabilitate si am verificat cu un alt tabel de compatibilitate si toti pe care i-am enumerat sunt compatibili. Mie Gourami Pitici mi-au placut foarte foarte tare

Insa nu mi-a spus nimeni nimic despre fundal

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

fundalul il poti lasa deocamdata,bugetul trebuie sa il aloci mai intai lucrurilor de baza cum ar fi filtre,si materiale filtrante daca e cazul,plus pesti...iti poti face o idee cu ce ti-ar placea in bazin pe nevertebrate.ro

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Fix pe nevertebrate ma uitam acum, si in acelasi timp fac calcule sa vad cati ar incapea optim conform acestui post

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ca idee...as spune sa lasi ideea cu molly guppy si alte specii de-astea care le vezi la absolut orice incepator,poti pune ceva specii mai diferite si unice,ceva Hasemania Nana,Hyphessobrycon amandae,Nematobrycon Palmeri si alte rase din acestea care arata mai spectaculos. ai putea lua chiar filigera,dar asigura-te ca iei minim 6-7,altfel se vor da la betta-ul tau

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Depinde de mai multi factori. In general un acvariu fara pesti se cicleaza cam in o luna. Dar cel mai sigur iti dai seama folosind teste pentru a masura parametrii apei. Gasesti pe forum un articol detaliat despre ciclul azotului.
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Am citit putin mai devreme pe un forum din state, ca pentru fixarea background-ului, in loc de JBL Fixol sau SeaView gel este mult mai indicat sa folosesti ulei de floarea soarelui... se unge background-ul si se aplica, dupa care se scot bulele de aer...

A facut cineva asa ceva pana acum? )

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu am facut,dar pare plauzibil...eu ca fundal am vopsit la acvariul cel vechi cu rame de metal(alama sau ce e ) am vopsit cu sprayu albastru geamul din spate si l-am lasat asa....ideea de ulei cu autocolant pare destul de plauzibila

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Am incercat aseara sa vad cum se comporta, si este foarte bun uleiul de floarea soarelui
Am pus si al doilea filtru sa se creeze si in el "bunatati". In acest moment aerul este indreptat spre fata acvariulu iar flow-ul apei este de la stanga la dreapta, aproape de suprafata apei.
Filtrul vechi este orientat atat apa cat si aer spre peretele din stanga acvariului. Este ok cum sunt aranjate acum sau ar trebui ambele sa fie orientate in aceeasi directie?

image


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu conteaza directia , sa fie spre suprafata apei, sa o valureasca usor, astfel se realizeaza transferul de gaze, se oxigeneaza apa. Sa fi putin atent la curentii care se formeaza in apa sa nu fie prea puternici. In special betta prefera o apa cat mai "calma". Dupa ce scoti filtrul vechi poti incerca sa maschezi filtrul care ramane in acvariu cu plante, pentru a nu iesi in evidenta.
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Asta planuiesc sa fac.... oricum doresc sa mai plantez acvariul. Chiar as dori sa aflu ce plante as putea sa plantez care sa se inmulteasca destul de repede.
Pentru a planta ceva "gazon" cum trebuie procedat?

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Iti recomand sa mai pui niste plante in acvariu, cat mai repede.
Incearca Vallisneria, Ludwigia repens, Heteranthera zosterifolia. Sunt plante cu crestere rapida, ce consuma nutrientii in exces de la inceputul unui setup.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Pentru gazon o planta relativ usor de intretinut ar fi Marsilea Hirsuta. Dar orice planta gazon ai alege trebuie tuns periodic si fara aditie de CO2 nu prea faci treaba.
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

rzv88 wrote:Pentru gazon o planta relativ usor de intretinut ar fi Marsilea Hirsuta. Dar orice planta gazon ai alege trebuie tuns periodic si fara aditie de CO2 nu prea faci treaba.


Chiar ma gandeam sa intreb cum se numeste planta asta (o vazusem in poze)
Fara aditie de CO2 sa inteleg ca nu merge planta sau ca o sa creasca mai greu?

Edit: Aceasta planta vine sub forma de seminte?
Edit2: Nevermind ... am vazut cum se planteaza

This message was edited 2 times. Last update was at 07/05/2015 13:16:48


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com