[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Solutie testare apa dulce sau sarata  XML
Forum Index » Chimia apei
Poll
Ati utiliza un sistem de testare a apei ca cel prezentat in acest topic?
Da, sigur 84 42% [ 15 ]
Da, probabil 44 22% [ 8 ]
Posibil 34 17% [ 6 ]
Nu stiu 12 6% [ 2 ]
Nu, sigur 28 14% [ 5 ]
Total Votes : 36
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deschid acest topic pentru a afla parerea voastra. In USA exista o firma care vinde in leasing
un sistem fotocolorimetric de testare a apei de acvariu, fie dulce fie sarata. Practic este un laborator
care arata cam ca un ATM in care se introduc probele de apa, se programeaza ce teste se doresc,
iar aparatul face singur setul de teste. Aparatul are posibilitatea sa pastreze in memorie pentru fiecare
utilizator testele facute pentru o anumita perioada. Testele sint folocolorimetrice, cu o precizie destul
de mare. Practic este un laborator in adevaratul sens al cuvantului.

Pentru a putea pune la dispozitia doritorilor un asemenea serviciu, contra cost bineinteles, avem nevoie
de un sondaj pentru a vedea cam care ar fi impactul si gradul de utilizare. Asa este motivul deschiderii acestui
topic si a sondajului asociat.

Nivelul de preturi e greu de stabilit in momentul de fata, avem o idee de pret dar mai concret putem face niste
propuneri dupa ce vedem cam care ar fi impactul in comunitate. Preturile per analiza ar trebui sa fie undeva
intre 1 si 3 USD, cu reduceri pentru seturi de analize, probabil pentru seturi de 5, 10 sau 15 analize, precum
si pentru abonamente (un anumit numar de analize pe luna, sau trimestrial, sau semestrial, sau anual).

Modul de lucru va fi urmatorul: cei din provincie care vor analize vor trebui sa trimita prin curier o proba de
apa si sa plateasca analizele si in termen de 24-48 de ore de la primirea probei vor primi pe mail rezultatele,
pentru cei din Bucuresti e mai simplu nefiind nevoie de curier. Va exista probabil si posibilitatea de a pastra
rezultatele pentru fiecare utilizator intr-o baza de date cu acces online pe baza de user/password.

Acestea sint detalii care pot fi stabilite dupa ce avem cat de cat o idee despre impact.

Astept comentariile si parerile voastre. Si voturile voastre la sondaj.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 4 times. Last update was at 24/04/2015 14:41:45


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Testele care se pot face sint:
- apa dulce - pH, KH, GH, amoniac, NO2, NO3, PO4, K, Cu, NaCl (sare), culoarea apei (turbiditatea)
- apa sarata - pH, KH, amoniac, NO2, NO3, PO4, Ca, Mg, K, Cu, I (iod), salinitate, culoarea apei (turbiditate)

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Daca este sa calculez costul pentru transport, nu este rentabil pentru mine. Daca ar fi sa testam lucruri care nu pot fi testate acasa ar fi alta discutia. Vezi Triton.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Costul pentru transport pentru o sticluta de 100 ml de apa? Pai daca ala e o problema
atunci si pretul pentru teste, intre 1 si 3 USD per test, e o problema.

Diferenta intre ceea ce folosesti acasa si acest aparat este precizia, testele sint mult mai
precise pentru ca nu intervine factorul uman. E un aparat special pentru teste, la fel ca
cel de la Triton, doar ca nu se pot face atat de multe teste ca la Triton. Si eu as merge
pe solutia Triton, dar nici nu vreau sa ma gandesc cat costa. Cu siguranta foarte mult.

Interesant ca sint ceva voturi dar doar un singur comentariu. Alte pareri? Sugestii?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2015 01:22:53


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Dragos, eu am selectat da probabil sa iti zic si de ce, eu care stau in bucuresti, bine in Ilfov sigur o sa ma coste intre 10-20$ testele care vreau sa le fac si cred ca o sa le fac odata pe luna sau la 2 luni, nu cred ca o sa vin de fiecare sa le fac ci o le folosesc drept referinta pt testele care le am eu. Daca mai sunt inca 20 ca mine care fac asta nu stiu daca e rentabil pt tine ca investitie.

In rest nu stiu ce sa iti zic, decat felicitari pt idee si pt ceea ce vrei sa faci pt aceasta mica comunitate de marinari

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, am semnat ca DA...

- in primul rand, eu sunt un lenes... e clar ca nu fac nimic, singur... daca sta cineva pe capul meu (Hai, bah, trimite apa la test!), atunci precis e bine.
- la cati bani cheltuiesc eu aiurea, oricum, e clar ca aceste costuri sunt un mizilic.
- imi convine sa am o evidenta, clara si limpede, a evolutiei bazinului.

Deci, eu o sa fac testele alea...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:Plm, am semnat ca DA...

- in primul rand, eu sunt un lenes... e clar ca nu fac nimic, singur... daca sta cineva pe capul meu (Hai, bah, trimite apa la test!), atunci precis e bine.
- la cati bani cheltuiesc eu aiurea, oricum, e clar ca aceste costuri sunt un mizilic.
- imi convine sa am o evidenta, clara si limpede, a evolutiei bazinului.

Deci, eu o sa fac testele alea...


Suna de parca as fi scris cu manuta mea.
Categoric da

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Si eu da, un set de teste salifert costa cam 300 lei plus un refractmetru de calitate vreo 1400 lei si tot nu as avea precizia asta, deci e super ok initiativa!

My nano reef



[Email]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Blue14 wrote:Si eu da, un set de teste salifert costa cam 300 lei plus un refractmetru de calitate vreo 1400 lei si tot nu as avea precizia asta, deci e super ok initiativa!

+1
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Zic ca daca tot ne-ai intaratat la comantarii tot da. Ca oricum sunt zilnic la bucuresti asa ca macar in felul asta sa fac teste, da' neaparat cu platforma online, sau macar pe mail ca uit si ce-am mancat dimineata, nu mai vorbim de valori de teste. Eventual daca e online niste cantitati de dozaj pentru a aduce nivelurile la normal( in cazul in care sunt aiurea). Pe diferite substante/producatori

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si daca tot am votat "Proabil", sa explic si de ce.

Am vazut comentariile unora dintre voi si sunt de acord cu ele, insa vreau sa va justific decizia mea. Am facut un calcul cat ar costa un set de teste Salifert care sa acopere tot ceea ce este specificat ca ar acoperi "masinaria", iar pretul este undeva la 200 USD (adica nu 300 de lei cum zicea Blue, ci ceva mai mult decat dublu). Deasemenea, ce nu este acoperit in teste, este salinitatea (care insa cu un refractometru care are un pret intre 15 si 100 EUR, nu 1400 de lei, poate fi acoperita) si turbiditatea care nu stiu cu ce mama lui de test ar putea fi facuta... Una peste alta, discutam de aprox 300 EUR (cu tot cu refractometrul de rigoare) pentru a acoperi aprox 100 de teste (cam aici este media la testele Salifert).

Calculam acum numarul testelor facute de "masinarie" si sunt vreo 13 pentru apa sarata. Luand in calcul un pret minim de 1 USD/test (presupunand ca la abonamente si alte cele se va ajunge la pretul asta), discutam de aprox 13 USD un set de teste. Facand asta de 100 de ori (ca sa zicem ca mentinem acelasi raport cu testele "de casa" de la Salifert), ajungem la un cost de 1300 USD.

Totusi, exactitatea este cu totul alta, indiscutabil, ceea ce inseamna, ca si eu as face lucrul asta, la fel cum a zis si CreatorC, doar pentru "tuning" la testele ce le am in casa, adica probabil undeva la o luna, maxim 2, ceea ce duce undeva la 100-150 USD/an.

Am mai luat in calcul un lucru. Spre diferenta de metoda de la Triton, unde aditiile depind de testele in cauza, majoritatea dintre noi facem aditii (daca facem) ori "dupa ureche", ori dupa niste calcule aproximative (de exemplu unii fac aditii cu NOPOX "de casa" marca Koala, altii cu NOPOX "de firma" marca RedSea, etc.), ceea ce inseamna ca testele pe care le facem sunt "relativ" vitale pentru sistemul pe care-l avem. Putini vor fi probabil cei care se vor baza 100% DOAR pe testele respective si care le vor face cu regularitate (de ex acasa, in momentul asta, fac teste si zilnic sau chiar de mai multe ori pe zi in anumite perioade, pentru a verifica anumite oscilatii, iar alteori nu fac saptamani intregi). Asadar, majoritatea probabil vom apela la "masinarie" lunar sau chiar mai rar, cum spuneam si inainte.

In conditiile astea, costurile anuale ar fi cam aceleasi cu cele ale utilizarii unui sistem de teste "home" gen Salifert, cu diferenta ca nu ai testul la dispozitie cand ai chef si ca precizia este cu totul alta.

Concluzia este simpla: nu stiu sigur cat este investitia intr-o "masinarie" de genul ala, insa pentru teste realizate sporadic, nu stiu sigur daca merita. Da, de curiozitate si pentru "fine-tunning", as apela la ea (desi apare din nou discutia inclusiv de corectitudine, dat fiind faptul ca asa cum ziceau unii, in 24 de ore de transport pot aparea inclusiv modificari chimice ale apei, deci la momentul testului apa ar putea fi diferita de momentul in care am scos-o din acvariu), insa nu stiu daca as face-o in mod regulat sau daca as face-o in ideea mentinerii acvariului doar pe baza acestor teste.

Sper ca nu v-am zapacit de tot... mama ei de matematica...

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2015 11:49:55

[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa mai clarificam putin lucrurile Ideea nu este de a face un business din asta,
ci de a oferi un serviciu la un pret corect comunitatii. Nu ma intereseaza sa castig nimic
din asta. Dar nici nu pot sa o fac ca pe un act de caritate, nu sint nici milionar si nici fundatie de caritate.

Si nu este un singur test, sint toate cele mentionate de mine. Practic aparatul este
complet automatizat, are un touch screen de unde selectezi ce teste vrei sa faci,
poti sa selectezi unul singur daca vrei, introduci recipientul cu apa pentru testat si mai
departe aparatul face singur tot ce trebuie si iti afiseaza si tipareste rezultatul.

Testele sint colorimetrice, cu reactivi, si sint custom made, adica e o solutie dezvoltata special
pentru acest aparat. Inclusiv reactivii de care e nevoie plus eprubete unde se face testarea vin
ca un cartus, nu stau eu sa completez nu stiu care reactiv sau sa pun eprubete cu mana. Cele doua
cartuse, care sint sigilate, nu ai cum sa umbli la ele, contin reactivi si eprubete pentru 700 de teste.
Cumulat din toate. Si daca se termina unul din reactivi, ori nu mai faci testul respectiv o perioada,
ori schimbi cartusul si pierzi ceva reactivi.

Partea de calibrare si mentenanta nu o cunosc inca, dar stiu ca exista si asa ceva.

Iar partea cu aditiile exista si la ei, bazat pe rezultatele testelor si pe ceva informatii ti se poate
sugera o schema de aditii care sa rezolva problema.

In ceea ce priveste cele 100 de seturi de teste, am o singura intrebare: de cate ori faci acasa testele
pe saptamana? De doua ori? Un an calendaristic are 52 de spatamani, deci cele 100 de teste inseamna
2 pe saptamana. Si le faci pe toate? Cand ai facut ultima data pH? Daca ai controller si sonda nu ai nevoie
de niciun test. La fel cand ai facut ultima oara NO2? Ala il faci daca apar ceva probleme, ca sa fii sigur.
Deci costurile in niciun caz nu pot ajunge la 1300 USD.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/04/2015 20:59:00


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

+1 Dragos

E mai rational + majoritatea de aici au testele de apa.

Eu unul ti-am zis ca o sa folosesc aparatul tau. Cand am spus ca vin odata pe luna nu era vb ca sunt zgarcit sa dau 50-60-70$ pe luna (adik sa testez apa de 2-3-4 ori pe luna), dar am zis ca vin o data pe luna din cauza comoditatii si a timpului cu care stau prost. Imi este mai usor intr-o seara cand vin acasa si stau la birou si ma relaxez si fac un set de teste.

Din experienta mea, romanul e entuziasmat la inceput si e foarte lenes. Dar iti zic ca eu sustin acest proiect de al tau pt ca eu unul stiu ca o sa imi fie de folos pe o perioada foarte lunga.

P.S. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni in acest mesaj, iar daca s-a simtit cineva ofensat imi cer scuze..

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

eu sunt de parere ca mai are mult Romania pana sa ajunga la nivelul Statelor Unite in domeniul acvaristicii marine....la noi numar pe degete cati au acropore la care sa zicem ca aceste diferente ar conta..... dar e un demers demn de apreciat....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca era mai relevant ca optiunile sa fie in genul:

1 data pe luna minim 5 teste
1 data pe luna 2-3 teste
sporadic cate un set de teste
la ocazii
niciodata

in curand
[Email] [WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CreatoR wrote:... Din experienta mea, romanul e entuziasmat la inceput si e foarte lenes...

P.S. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni in acest mesaj, iar daca s-a simtit cineva ofensat imi cer scuze..

Eu ma recunosc in descriere... si nu, nu ma simt deloc jignit!

- daca se fac abonamente, eu ma inscriu de acum.
- in ce ma priveste, pe mine si bazinul meu, cred ca maximul ar fi test/saptamanal... iar minimul ar fi test/bilunar.

Ma duc sa torn "nopox" peste pesti, ca s-au aprins luminile la acvariu si orataniile au inceput foiala ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

kirucd wrote:Ca sa mai clarificam putin lucrurile

In ceea ce priveste cele 100 de seturi de teste, am o singura intrebare: de cate ori faci acasa testele
pe saptamana? De doua ori? Un an calendaristic are 52 de spatamani, deci cele 100 de teste inseamna
2 pe saptamana. Si le faci pe toate? Cand ai facut ultima data pH? Daca ai controller si sonda nu ai nevoie
de niciun test. La fel cand ai facut ultima oara NO2? Ala il faci daca apar ceva probleme, ca sa fii sigur.
Deci costurile in niciun caz nu pot ajunge la 1300 USD.


Ca sa lamurim si mai tare lucrurile...

M-ai inteles total gresit. Scopul meu nu este de a demonta ideea unei astfel de solutii, dimpotriva. Sunt foarte constient ca viitorul acvaristicii in Romania va avea nevoie si de asa ceva... iar intr-o anumita masura, chiar si prezentul.

INSA, dupa cum spuneam, cel putin mie personal mi se pare relativ greoaie utilizarea ei (din diverse motive, de la lenea pe care multi o avem "in sange" si pana la faptul ca masina in cauza este la 500 km distanta), iar dpdv economic o utilizare constanta (saptamanal de ex) mi se pare nerentabila, tocmai de eceea o utilizare "orientativa", adica pentru a-mi "calibra" testele ce le fac eu acasa "de mana" este un nivel de utilizare la care eu as apela, de aceea votul meu a fost "probabil DA".

Legat de cat de des se fac testele acasa, depinde de la om la om, de la lene la lene, insa eu la un acvariu de 50 de litri in care "studiez" modul in care se comporta un "ecosistem marin", tin sa-ti spun ca le fac si de 4-5 ori pe saptamana unele (ca de ex. Ca, Mg, kH). E adevarat, nu toate, pentru ca ar fi aberant. Altii probabil ca le fac doar lunar... Altii poate deloc... E decizia fiecaruia cat si cum face, e decizia fiecaruia la fel, de ce o face, samd.

Iar ca si incheiere: motivul pentru care am scris mesajul anterior a fost faptul ca ni s-a cerut si parerea, nu doar votul brut. Puteam foarte simplu sa apas un click, sa dau un vot, sa nu justific de ce l-am facut si probabil era mai bine, pentru ca nu iscam "probleme" prin justificarea "anti-economica" pe care am facut-o...

PS: Economic sau neeconomic, sper ca cineva la un moment dat sa detina asa ceva in Romania, pentru ca asta inseamna inca un pas in fata.
PPS: Si pe mine m-a batut mintea la un moment dat la o astfel de "masinarie".
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este foarte binevenita parerea ta, ca si toate parerile exprimate aici. Asa putem sa ne dam
seama, more or less, ce trebuie facut. Si conteaza orice fel de parere, si pro si contra.

In privinta testelor si a acvariilor, din punctul meu de vedere nu se justifica sa iti faci un acvariu
de 50-80 de litri. Un asemenea sistem este instabil, greu de balansat, are o inertie foarte mica
si trebuie sa fii cu ochii pe el si sa faci multe teste. Asta e motivul pentru care eu am inceput acvaristica
marina cu un acvariu de 600 de litri, sump plus display. Si nu voi recomanda niciodata un acvariu
mai mic de 200 de litri. Diferenta, in termen de investitie, intre un bazin de 60 si unul de 200 este
destul de mica, dar stabilitatea unui sistem de 200 e mult mai mare. Si, ca sa revenim la oile noastre
la un bazin de 200 de litri poti sa faci un schimb de apa si teste o data la 2 saptamani. Deci un set de teste
bilunar mi se pare ok, si daca si pretul unui set este civilizat, cred ca e fezabil. O sticluta cu 0,5 litri de apa
sa o trimiti prin curier rapid de oriunde din tara la Bucuresti nu cred sa coste mai mult de 10 lei. Si nu mi se
pare un cost mare.

Mai astept comentarii si pareri, cu cat mai multe cu atat mai bine.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa imi fac unu de 270 litri atunci.....

My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma gandeam la comentarii si pareri despre subiectul topicului, nu daca iti faci un acvariu mai mare Dayan.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com