[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iaso si-n bol indeas-o / Constanta  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa cum imi spune numele ma numesc Andrei si sunt aici datorita iubitei mele care a cumparat acum 4 zile un betta si il tine intr-un bol de 13L, ceea ce mi se pare aiurea. Eu sunt un pasionat de bonsai, acvaristica este un lucru strain pentru mine. Informatii clare si substantiale despre betta le-am primit prin intermediul site-ului dvs. Doresc sa-i creez "micului spartan" un mediu propice unde poate avea un filtru, niste plantute reale nu din plastic cum are acum, incalzitor, hrana adecvata etc. Voi deschide un subiect separat referitor la primul meu acvariu plantat + betta si imi doresc sa ma ajutati fiecare cum puteti cu sfaturi. Orice sfat e binevenit.

Va doresc o dimineata excelenta,
Domnilor/Doamnelor
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut! Si bine ai venit! Cred ca un acvariu nano ar fi eficient, undeva in jur de 15 litri. Avem insa o problema, multi spun ca betta este un peste rezistent si ar putea trai in orice conditii. De aici a plecat si trendul cu pestisorul in bol. Insa e chiar contrariul. Sunt niste pesti foarte gingasi, se imbolnavesc destul de usor daca apa nu e calitativa. Ce ar trebui sa faci? Cumperi un acvariu/sau il confectionezi.

Filtru : Ar fi de preferat unul cascada pentru a nu-ti ocupa spatiu in acvariu.

Apoi dai drumul la acvariu, de preferat ar fi sa cumperi o colonie de bacterii care sa le pui in filtru sa nu dureze prea mult avand in vedere ca ai deja pestele. Aici nu stiu daca sa pui bettanul din prima in acvariu in timpul procesului de ciclare sau sa il mai tii in bol cu schimburi dese de apa. Aici poate vine si altcineva cu o parere.

Pana atunci fa o lista de cumparaturi si fugi la pet-shop/piata de animale. Sa ne tii la curent. Si vrem niste poze cu micul spartan!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2015 07:43:56


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Si nu uita de un incalzitor, ii place la caldurica, altfel devine apatic ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit pe forum Andrei!

Daca tot ai zis ca deschizi un topic dedicat, voi astepta sa ne conversa macolo

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pentru intampinare si pentru sfaturi. Voi deschide un nou topic de discutie la rubrica corespunzatoare despre betta. O zi excelenta!
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bine ai venit, foarte amuzant titlul... insa ai dreptate, acel Betta merita un acvariu (patrat, dreptunghiular....NU un bol) cu tot ce trebuie (filtru, incalzitor, plante naturale, etc.). Eu tin Betta de multi ani, insa folosesc cate un acvariu cub de minim 20l pentru fiecare mascul. Mai multe detalii in topicul pe care il vei deschide.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com