[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carasel de acvariu versus caras ornamental - intrebare  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

buna ziua,
va rog daca stiti, sa ma lauriti si pe mine. Exista vreo diferenta de nume, origine, etc intre caraseii care se vand in piata ca pesti de acvariu ( roz, rosii, negrii, cu ochi telescopici, etc) si carasul ornamental, adica acel peste care arata ca forma, marime, etc la fel ca si carasul comun pe care il pescuim si mancam, numai ca este rosu sau rosu cu negru/galben/argintiu?
Am trei bucati din acestia din urma, care traiesc intr-un laculet artizanal din curte, as vrea sa stiu mai multe despre ei, dar nu stiu cum se numesc exact si cat de inruditi sunt cu caraseii de acvariu.
multumesc.

ps inrudirea cu crapul koi??
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Manuelita wrote:acel peste care arata ca forma, marime, etc la fel ca si carasul comun pe care il pescuim si mancam, numai ca este rosu sau rosu cu negru/galben/argintiu?
Cred ca-s crapi koi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu sunt Koi, ii stiu pe aia.
astia sunt ... caras ornamental.... adica asa li se zice, dar eu as vrea denumirea stiintifica sau macar mai exacta pentru a putea cauta apoi pe net despre viata lor....
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Uite aici niste tipuri de carasi. Cred ca vorbesti despre al doilea tip din lista.
Daca vrei sa citesti mai mult despre ei si despre multe alte tipuri linkul asta cred ca te ajuta cel mai mult (dai click in prima coloana pe denumirea lor ).
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Manuelita

... sunt carasi pur si simplu, varianta comuna ... toate varietatile de carasi existente in acvarii provin din specia salbatica de caras [ Carassius carassius ] ... atentie, crapul este o alta specie ! - iar "koii" sunt crapi selectionati in acelasi mod ca si carasii ...

... primul lucru modificat la carasii salbatici a fost culoarea ... astfel au aparut variante albe, galbene, rosii, negre, etc. ... ei bine, astia-s pestii de care intrebi tu ... ulterior, prin selectii si incrucisari repetate, au aparut carasi care au si modificari morfologice [ corp, inotatoare, ochi, etc. ] ... dar cu totii sunt carasi [ Carassius auratus ] ... aceeasi specie, aceeasi denumire stiintifica ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cred ( sunt convinsa ) ca ai dreptate si se numesc carasi pur si simplu (n-am gasit altceva), credeam ca asa cum crapul ornamental selectionat de chinezi se numeste koi si poti gasi cautand dupa denumirea asta informatii, si carasii ornamentali au un alt nume.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pai ti-am zis deja care e denumirea lor ... caras comun ... adicatelea, pe Google, search for Common Goldfish ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Manuelita wrote:cred ( sunt convinsa ) ca ai dreptate si se numesc carasi pur si simplu (n-am gasit altceva), credeam ca asa cum crapul ornamental selectionat de chinezi se numeste koi si poti gasi cautand dupa denumirea asta informatii, si carasii ornamentali au un alt nume.

koala wrote:... pai ti-am zis deja care e denumirea lor ... caras comun ... adicatelea, pe Google, search for Common Goldfish ...

Pai aveam eu 2 siteuri despre ce se cauta aici, pe care, de altfel, le-am si dat in acest topic.
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

OK... am sa dau linkul mai explicit: aici.
[Email]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Chinezii sunt cu carasii, japonezii cu crapii koi.
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Koala, prin ultimul meu post vroiam sa spun ca am inteles, si ca iti mu :-P :-P ltumesc!!
multumesc si pentru site-uri, studiez cu ravna.
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com