[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bat-reef  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

la un moment dat as vrea de la tine niste gorgonie ca vad ca ai cu nemiluita,la cluj trimiti liliacule?
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Iti trimit eu,profesore..

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

edyr wrote:Iti trimit eu,profesore..

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2020 08:57:10

Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salutare.
Ce plm mai faceti, bah copii ? Totu-i sub control ?

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salutare

Tare arde, dar voi ce pieptanati?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu mai pieptanam nimic
Acvariul si-a revenit dupa o explozie de cyano sau dino sau diatome, dracu sa le ia, coralii s-au subtiat, ciupercile au disparut, plm.. exista doar sa existe, sa ocupe un loc in casa.
Oricum nu mai am nici o tragere de inima, ma multumesc sa privesc acvariile altora

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
image
image
image


Eh, de anul trecut din luna mai, acvariul a suferit transformari in rau, diatome, cyano si intr-un final, alge verzi peste tot.
Mi-am facut curaj si l-am curatat un pic.

image image image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva nu inteleg, ce s-a intamplat aici?

MSI Reef
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Drumul firesc pe care apuca, mai devreme sau mai târziu, orice acvariu marin.
Pentru ca bani infiniti si pentru ca dezamagiri infinite.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cry

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2021 22:48:36

[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

ionionut wrote:Pentru ca bani infiniti si pentru ca dezamagiri infinite.


Nici io n-o puteam spune mai bine

Initial am vrut sa-l matrasesc de tot, sa uit ca exista asa ceva. In timp ce-l bucateleam, mi-am adus aminte ca mai am pe balcon chestii stranse de harciogul din mine.
La fix, am gasit un litru de mini siporax, un saculet cu ada biorio, o galeata de sol vulcanic, niste dennerle rio xingu, niste pietre adunate de pe munte in Austria.
Asa ca am decis sa fie cantecul de lebada:
am spalat acvariul in 2-3 ape
am curatat cu otet echipamentele (doua pompe adica, una care recircula apa si una care ia apa de pe fundul "sumpului" si o baga tot in sump, printr-un ciorap de pasla)
am spalat mediile filtrante din marin in saispe ape si le-am oparit
am separat ad-labbam cu manutele astea doua siporaxul de spartura de coral (erau amestecate)
am spalat de doua ori ciorapii de pasla (la masina de spalat, prima oara cu detergent la spalare si prespalare si cu clor, a doua oara doar cu detergent la prespalare, programul pe 60 de grade - total 8 ore). dupa care clatire la masina apoi in galeata

In fine, una peste alta, am aranjat echipamentele in spate (2 pompe, incalzitor, sonda ph, senzorul pentru autocompletare), am bagat mediile filtrante in saculeti si le-am asezat in sump (vreo 10 litri de materiale filtrant), am aruncat pietrisul, pietrele si creanga cu anubias furata din bazinul de la cabinet, am umplut bazinul pe jumatate cu apa de osmoza (aici o sa am intrebari) si jumatate cu apa de la robinet.
Lampa AI Prime am setat-o cum mi-a trecut prin izmene, la ochi pare a fi bine, practic o sa vedem
Timp de 2 saptamani il las cu intensitatea luminii spre chioara asa si bombardez zilnic acvariul cu bacterii de start. Pe 15 luna viitoare intentionez sa iau o herghelie de barbus tetrazona (preferatii mei din copilarie) si sa-i tratez ca pe regi si regine.
Si mai trebuie sa iau un difuzor din ala, nujt cum se numeste, pentru chihiros doctor, sa ii ionizez pe pejti.

Asta va fi si ultimul acvariu din viata mea, mi-a cam ajuns (98% au fost dezamagiri). Plus ca nu mai sunt la prima tinerete, nu ma mai tin nici oasele dar nici nervii.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

trist ,dar eu nu cred ca va fi ultimul,eu anul asta ies la pensie si deja calculez cum sa fac sa am bani de sare,nu te poti vindeca de acvarii-am incercat si eu si nu mi-a iesit, cat despre dezamagiri probabil ca trebuie o abordare mai spre directia biologiei de baza,cu mai putina tehnologie,marketing,si presiune pentru imagini de vis care impanzesc netul,practic nu trebuie sa facem toti acvacultura si sa aruncam apoi coralii care dau pe afara din acvariu .Succes in continuare(totusi-zic)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, e grea acvaristica marina comparativ cu cea de apa dulce.

si eu am avut un an f prost dpdv acvarii marine... am avut o bacterie nenorocita de care am scapat dupa 6 luni, si din cauza asta + pandemie am cam neglijat alte aspecte, asa ca am fost invadat de bubble algae si de aiptasia in acvariul cel mic.
mi-a trecut si mie prin cap sa renunt macar la 1 din cele 2 marine si sa-l fac plantat low tech, dar de vreo 2 luni lucrurile au inceput sa mearga mai bine asa ca am renuntat momentan la idee, mai astept sa mai vad ce o fi.

dar asa in general vorbind, eu spre deosebire de Dan nu planuiesc sa renunt la marine, din contra, am in cap vise de un acvariu de 1000 litri pe care sa-l fac de la zero cu tot ce am invatat in acesti 3 ani de cand am trecut la marine
bine, pentru asta trebuie sa fac intai upgrade la casa si deocamdata nu am nici un plan :-)
dar visatul e gratis :-)



gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

E greu cu marinele si il inteleg pe Dan.
Si eu am momente cand imi trece prin minte ca poate ar fi bine sa renunt, desi entuziasmul de acum 2 ani nu e pierdut. Nu am participat de ceva timp pe aici, nu am renuntat, inca, dar cand viata are alte planuri cu tine..............nu prea mai este timp de ingrijirea unui acvariu marin si cand gasesti acel putin timp liber, parca nu vrei sa il irosesti pe teste, schimburi de apa, etc etc.
Sanatate multa Dan si numai bine.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc, sanatate tuturor!
Sper sa incep sa ma obisnuiesc sa raman cu bani in buzunar

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Multumesc, sanatate tuturor!
Sper sa incep sa ma obisnuiesc sa raman cu bani in buzunar

- Grase, ce-ti trebuie tie acu' se incadreaza in expresia "Apa, paie si bataie!"... adicatelea, niste cichlide. Serios!
- O mana de nisip, 2 lemne si 3 pietroaie... nimic nu poate fi mai simplu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sper sa incep sa ma obisnuiesc sa raman cu bani in buzunar

Eu as zice sa cauti ceva in care sa-i bagi (pacanele??? ). Ca dupa aia daca-i gasesti prin buzunar iar iti vin idei de acvarii.
Ma batea gandul si pe mine sa-mi incerc mana cu un saratel. Iar ai mei copii tot ma bat la cap ca vor un Nemo.
Dar problema la mine este ca ma loveste cateodata asa o lene, ca nu-mi mai arde de schimbat ape si de facut masuratori.
Asa ca am zis ca decat sa arunc banii, mai bine ii cheltui.

[Nano cu albinute] [Old tree]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mosule, nu-mi plac chiclidele africane de nici un fel si bazinele amenajate pentru asa ceva ma deprima.
Singurele chiclide care-mi plac sunt americanesti, nig.. albinchisofasciatum. Raman totusi la barbus tetrazona, iau o mana de pejti si ii las sa zburde pe acolo. Sper ca le place mancarea congelata pentru pesti marini, ca am congelatorul plin

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Antecume wrote:
dan.pavelescu wrote:Sper sa incep sa ma obisnuiesc sa raman cu bani in buzunar

Eu as zice sa cauti ceva in care sa-i bagi (pacanele??? ). Ca dupa aia daca-i gasesti prin buzunar iar iti vin idei de acvarii.
Ma batea gandul si pe mine sa-mi incerc mana cu un saratel. Iar ai mei copii tot ma bat la cap ca vor un Nemo.
Dar problema la mine este ca ma loveste cateodata asa o lene, ca nu-mi mai arde de schimbat ape si de facut masuratori.
Asa ca am zis ca decat sa arunc banii, mai bine ii cheltui.

Nu pacanele, la pacanele ajungi sa bagi si banii pe care nu ii ai.Doar ce am scapat de pacanele, am pierdut peste 25 mii de euro la nenorocirile alea, inca mai platesc datorii cauzate de pacanele....
Pacanelele, drogurile si femeile sunt mai costisitoare decat acvariile marine, in final tot la marine ajunge sa se produca serotonina.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2021 13:42:57


My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com