[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
dimensiune acvariu mbuna malawi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
cdm2002
Junior member

Joined: 21/04/2006 06:34:11
Messages: 6
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Cei care au astfel de acvarii, pot fi atat de amabili incat sa ne spuna si noua datele necesare pentru a reproduce un biotop MALAWI?
[Yahoo!]
yonutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 01:54:57
Messages: 55
Location: bucuresti - balta alba
IP:
Offline

Cu placere (parerea mea):

Bazin: minim 200 l
Filtrare f buna: filtru extern, min 5x volumul de apa, bazica (prin introducerea catorva scoici in filtru)
Ciclarea acvariului obligatoriu, cu aquatan si nitrivec
Flora: desert, nisip de mare sau nisip de rau granulatie max 2, pietre care sa fie dispuse dezordonat in bazin astfel incat sa se creeze niste ascunzisuri , iar pe peretele din spate (bk din polistiren sau autocolant albastru - da impresia de profunzime)
Recomand asociererea de specii sau achizitionarea lor de mici (juvenili) ...
[Email] [Yahoo!]
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

... depinde de cati pesti vrei sa pui in acvariu si ce specii... oricum sa incerci sa iti faci un acvariu mare, cat se poate de mare... latimea este importanata, poate mai importanta decat inaltimea. eu ti-as sugera daca poti sa-l faci de 130x60x60cm sau chiar 130x70x60cm (lungime x latime x inaltime).
Sa tii cont ca neoanele pe care le gasesti mai usor sunt de 120 si 60cm...
Bafta!
[Email]
cdm2002
Junior member

Joined: 21/04/2006 06:34:11
Messages: 6
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Va multumesc pentru informatii!

As mai dori sa stiu ce fel de nisip este mai indicat ca substrat; de rau sau de mare.
[Yahoo!]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

cdm2002 wrote:As mai dori sa stiu ce fel de nisip este mai indicat ca substrat; de rau sau de mare.


Salut,

Nu folosi nisip de rau daca ai de ales (si in nici un caz pietris). Foloseste nisip de mare, cat mai fin. Dar atentie, si nisipul fin are bucati maricele de scoici prin el, daca vrei rezultate optime trebuie sa-l cerni (printr-un minciog cu plasa rara merge perfect) si sa pui in acvariu numai partea care trece prin "sita". Partea grosiera ce ramane o poti pune intr-un compartiment din filtru, dupa bureti (daca filtrul iti permite). Este avantajos din doua motive: 1. in timp ajuta la cresterea duritatii apei, necesara africanilor si 2. ofera un mediu (suprata insumata foarte mare) in care sa se dezvolte bacteriile benefice din filtru.
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
tai_pan
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2005 18:45:40
Messages: 20
Location: bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei sa-ti aduci nisip de la mare du-te la un depozit de materiale de constructii si ia-ti un sac de rafie ca sa-l folosesti ca unitate de masura.
Eu am un acvariu de 150L x 65l si mi-a intrat un sac si 1/4.
Pentru dimensiunile de 130L x 60l un sac e suficient.
Bafta.
[Email] [Yahoo!]
cdm2002
Junior member

Joined: 21/04/2006 06:34:11
Messages: 6
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

OK! Am retinut ca este mai bun nisipul de mare decat cel de rau. Desi locuiesc cam departe de plaja, o sa incerc sa rezolv problema.

Problema cu substratul fiind rezolvata, as dori sa stiu din experienta voastra, ce filtrare ar necesita un acvariu de 150 lungime/60 latime/50 inaltime = 450 l.

Am inteles ca filtrarea trebuie sa fie foarte buna, cam intre 5 - 10 ori volumul acvariului/ora.

Deci, cate filtre externe, interne, care ar fi cele mai indicate, daca ar fi avantajos un filtru DIY.
[Yahoo!]
tai_pan
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2005 18:45:40
Messages: 20
Location: bucuresti
IP:
Offline

Dupa parerea mea ai 2 optiuni.

1. Daca ai suficienti bani poti cumpara un Eheim. Da search pe google si o sa gasesti informatii detaliate despre fiecare model. O sa gasesti de asemenea si tabele detaliate cu capacitatea de filtrare si volumul acvariului. Ti-l alegi pe cel mai potrivit pentru acvariul tau.

2. La aceasi bani poate chiar mai ieftin iti poti lua 2 filtre chinezesti cu aceleasi capacitati de filtrare, neaparat cu debit reglabil pe care il setezi cam la 60-65%. In felul asta nu o sa mai fi nevoit sa speli filtrele atat de des (eu le spal la 5-6 luni si este ok) si daca se strica unul dintre ele celalalt va prelua toata treaba.

[Email] [Yahoo!]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

cdm2002 wrote:as dori sa stiu din experienta voastra, ce filtrare ar necesita un acvariu de 150 lungime/60 latime/50 inaltime = 450 l


Un filtru intern DIY este solutia pe care ti-o sugerez eu, mai ales ca nu ti-ai facut inca decorul si il poti camufla perfect in decor daca ai filtrul construit in avans. Pretul va fi o fractiune din costul insumat al filtrelor externe comerciale care sa-ti dea acelasi debit. Filtrul intern ofera mai multe avantaje decat unul extern, si se pot discuta intr-un topic separat.

Am langa mine in camera un acvariu cu aceleasi dimensiuni, si pot confirma ca o pompa de 3400l/h tine perfect curat un astfel de acvariu, in conditiile in care este populat cu peste 50 mega adulti , mixt mbuna si non-mbuna, cu dimensiuni intre 12 si 23 cm (surplus de adulti reproducatori de la crescatorie, vezi foto 1 si vezi foto 2 ).Eu fac schimb in fiecare saptamana minim 50%, dar cum tu nu cred ca o sa ai vreodata asemenea solicitare asupra filtrului, o sa te tina lejer de la luna la luna.

Pompa mea este aqua-el PFN-3500 (se fol la helesteu ptr fantana arteziana) si a costat in jur de 250 RON. Sunt si pompe aqua-el mai mari dar deja incepi sa simti decibelii care-i produce in functionare. Restul materialelor necesare au preturi mici.

Ca material filtrant poti folosi bureti JUWEL JUMBO (foarte rezistenti) care au dimensiunea 15 x 15 cm si grosimea 5 cm, dar poti proiecta filtrul si pentru alte dimensiuni daca vrei capacitate de filtrare mai mare (am folosit bureti de pana la 50 x 50 x 5 cm, material identic cu cel din cutiile JUWEL). Ca prim strat de filtrare trebuie sa pui vata de perlon, asta o speli sau o schimbi cat poti de des. Lucrez la un tutorial detaliat pentru filtru intern bun si ieftin, daca nu te apuci (sau termini) pana il finalizez, o sa te anunt cand este gata.

Este bine sa te hotarasti intai asupra pompei. Dupa ce ai cumparat-o si vezi ce dimensiuni exacte are (respectiv cat de mare trebuie sa fie compartimentul de retur unde o sa fie montata) hotarasti ce dimensiune maxima pot avea buretii (compartimentul de admisie poti sa-l faci cat de subtire vrei, nu ai nici o limitare). Abia apoi te apuci de construit efectiv filtrul ;)
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
cdm2002
Junior member

Joined: 21/04/2006 06:34:11
Messages: 6
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Va multumesc pentru informatiile legate de sistemul de filtrare. In special lui aT!
Constat ca in Craiova este o adevarata scoala de crestere a ciclidelor africane!

aT, astept cu interes tutorialul tau despre acest filtru intern.
[Yahoo!]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

cdm2002 wrote:aT, astept cu interes tutorialul tau despre acest filtru intern.

Tutorialul pentru filtru intern este gata (tot acolo unde sunt si celelalte tutoriale). spor la treaba!
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
cdm2002
Junior member

Joined: 21/04/2006 06:34:11
Messages: 6
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Salut!

Studiez intensiv articolul tau despre filtrul intern;
e super, am de gand sa il fac si eu.

Inainte insa te rog sa ma lamuresti in niste mici
aspecte, nu am mai facut asa ceva pana acum si nu imi
explic unele lucruri.

Deci:

1. eu vreau sa fac un acvariu de 150x60(latime)x50; sa
fac un filtru de colt sau unul lateral? Si cam ce
marime sa aiba pentru o pompa de 3500l/h, astfel incat
sa fie eficient?

2. grosimea sticlei de 3 mm nu e prea mica pentru
volumul mare de apa? adica rezista la presiunile din
acvariul de 450 litrii?

3. am inteles ca filtrarea mecanica e super, dar cea
biologica? Bacteriile care colonizeaza mediul vor fi
suficient oxigenate? Si nu ar trebui un mediu aerat
pentru ele, gen burete de plastic de-ala cu gaurele de
spalat vase?

4. fototapetul arata bine, de unde se procura asa ceva?

Scuza-ma daca sunt banale intrebarile, asa e cu
incepatorii; iti multumesc pentru raspunsuri.
[Yahoo!]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

cdm2002 wrote:Inainte insa te rog sa ma lamuresti in niste mici
aspecte


1. la o latime de 60 iti trebuie un filtru lateral. o latime de 10 ti-ar asigura un volum de material filtrant suficient, poti face de 15 dar nu este necesar daca ai doua pompe mai mici in loc de una mare. de fapt latimea ti-o da marimea pompei (pompelor) care se cumpara inainte de lipirea filtrului.

2. nu e nici un risc din cauza presiunilor, este suficient de rezistenta. dar daca-l scapi din mana sau il lovesti se fragmenteaza destul de usor, deci atentie la constructie

3. da sunt suficient de oxigenate

4. teoretic poate aduce orice magazin care are si acvarii, dar practic e mai complicat pentru ca se importa mai rar tapet cu perete stancos. oricum are o limitare, are 49 de cm cu tot cu margini, pentru acvarii mari nu este o solutie fototapetul, ci decorul cu polistiren si ciment.
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com